Zmieniamy Wielkopolskę. Nowoczesne tablety i laptopy trafią do szkół zawodowych Wielkopolski

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Kupiony z unijnej dotacji sprzęt komputerowy będzie mógł zostać wypożyczony uczniom, a także posłuży nauczycielom do prowadzenia lekcji online
Kupiony z unijnej dotacji sprzęt komputerowy będzie mógł zostać wypożyczony uczniom, a także posłuży nauczycielom do prowadzenia lekcji online pixabay
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Prawie 25 milionów złotych z unijnych funduszy przeznaczonych w Wielkopolsce na edukację pozwoli ponad 200 szkołom zawodowym z całego regionu kupić dodatkowe komputery, tablety i inny sprzęt potrzebny do zdalnej nauki.

Nauka zdalna, wymuszona przez pandemię okazała się prawdziwym wyzwaniem zarówno dla szkół - ich dyrektorów i nauczycieli, jak i dla uczniów. Pierwsze próby nauczania zdalnego, jeszcze w ubiegłym roku szkolnym obnażyły wszystkie niedostatki techniczne. Brak łączy o odpowiedniej przepustowości i sprzętu sprawiały, że część uczniów została faktycznie wyłączona z nauki.
Zakup dodatkowego sprzętu, z którego mogliby korzystać zarówno uczniowie, jak i nauczyciele to sposób na poprawienie sytuacji.

Miliony na komputery

Od 9 listopada do końca grudnia ubiegłego roku organy prowadzące szkoły zawodowe mogły składać wnioski o dofinanasowanie zakupów sprzętu komPuterowego służącego do nauki zdalnej w szkołach zawodowych.

- Zainteresowanie konkursem było bardzo duże - przyznaje Sylwia Wójcik, dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. - Mimo, że termin na przygotowanie i złożenie wniosków był krótki, wpłynęło ich 96. Dzięki temu, że konkurs odbywał się w trybie nadzwyczajnym związanym z epidemią COViD -19, wszelkie procedury były maksymalnie uproszczone. Było więc łatwiej w nim wystartować, a wnioski były na bieżąco oceniane - podkreśla dyrektor DEFS.

Złożyły je zarówno samorządy - gminy i powiaty, jak i inne podmioty, prowadzące szkoły zawodowe. Wśród nich znalazło się stowarzyszenie „Edukacja-Młodzież”, prowadzące w Pleszewie oprócz szkoły podstawowej, także branżową kształcącą fryzjerów, kucharzy, stolarzy i murarzy-tynkarzy. Wnioski o dofinansowanie zakupów sprzętu złożyła także spółka TEB Edukacja, m.in. prowadząca technikum, szkoły policealne oraz kursy zawodowe.

Maksymalna wartość pojedynczego projektu zgłoszonego do dofinansowania mogła wynieść 460 tys. zł.
Od przyszłego beneficjenta zależało czy zdecyduje się w jednym projekcie uwzględnić zakup sprzętu komputerowego dla kilku prowadzonych przez siebie placówek, czy też złoży więcej wniosków - jednej lub kilku szkół. - Część podmiotów skorzystała z tej możliwości - zwraca uwagę Sylwia Wójcik. - W ten sposób nowoczesny sprzęt komputerowy do nauki zdalnej może trafić do większej liczby szkół. I tak na przykład dofinansowanie dla pięciu projektów uzyskało miasto Poznań, dla czterech powiat pilski. Powiat jarociński z sukcesem złożył trzy wnioski na dofinansowanie zakupów dla poszczególnych prowadzonych przez siebie szkół.

Miasto Kalisz, powiat kościański czy ostrowski obrały inną taktykę. Każdy z nich dla prowadzonych przez siebie szkół kupi po ponad 140 laptopów lub tabletów.

- Liderzy, gdy chodzi o liczbę placówek, do których trafi sprzęt dofinansowany w ramach wszystkich złożonych projektów to powiat pilski, powiat ostrowski i spółka TEB Edukacja - mówi Sylwia Wójcik. - To jednak tylko statystyka. Potrzeby w poszczególnych szkołach bardzo się od siebie różnią - podkreśla.

Pieniądze na dotacje pochodziły ze środków unijnych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

E-edukacja dla wszystkich

Laptopy i tablety, a także kamery internetowe kupione dzięki unijnej dotacji trafią między innymi do Zespołu Szkół Zawodowych w Liskowie, w skład którego wchodzi technikum i szkoła branżowa. To pierwsze kształci w specjalnościach: technik budownictwa, technik robót wykończeniowych w budownictwie, technik pojazdów samochodowych, mechanizacji rolnictwa i agrotroniki oraz technik żywienia i usług gastronomicznych.

- Unijne dofinansowanie pozwoli nam na zakup 35 laptopów, tabletów tradycyjnych i graficznych, a także kamer - mówi Anna Piwońska, wicedyrektor ZSZ. - Obecnie ze szkolnego sprzętu korzysta 21 uczniów czyli około 10 proc. ogólnej liczby uczniów. Ale wciąż zwracają się do nas kolejni z pytaniem o możliwość wypożyczenia. W części przypadków komputery starszej generacji, które mają uczniowie w domach są niewystarczające np. do obsługi lekcji online. W innych - jeden komputer musi dzielić między sobą kilkoro uczącego się rodzeństwa, co ogranicza możliwość uczestniczenia w lekcjach online. Coraz częściej też nauczyciele alarmują, że ich prywatny sprzęt, z którego od blisko roku intensywnie korzystają zaczyna odmawiać posłuszeństwa. Nowe nabytki pozwolą nam rozwiązać także ten problem. Mamy nadzieję, że transakcję uda się szybko sfinalizować - podkreśla.

Miliony na poprawę zdrowia psychicznego
Jeszcze do 19 lutego można składać wnioski na dofinansowanie projektów poprawiających jakość usług społecznych.
Do podziału są ponad 42 miliony złotych na tworzenie Środowiskowych Centrów Zdrowia Psychicznego. Maksymalny poziom dofinansowania tych projektów to 90 proc. Wnioski mogą składać m.in. placówki służby zdrowia, uczelnie, podmioty ekonomii społecznej, organizacje pozarządowe i inne. Szczegóły dotyczące konkursu oraz regulamin można znaleźć na stronie

wrpo. wielkopolskie.pl

w zakładce nabory.

obrazek
 
www.wrpo.wielkopolskie.pl

                   

Rządowa tarcza antyinflacyjna

Wideo

Materiał oryginalny: Zmieniamy Wielkopolskę. Nowoczesne tablety i laptopy trafią do szkół zawodowych Wielkopolski - Głos Wielkopolski

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie