Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmieniamy Wielkopolskę: Okno na świat dla uczniów

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Tablety z klawiaturami w czasie pandemii służą zarówno uczniom uczestniczącym w projekcie Cyfrowa Szkoła Wielkopolska@ 2020, jak i innym, którzy ich potrzebowali, by móc uczestniczyć w lekcjach
Tablety z klawiaturami w czasie pandemii służą zarówno uczniom uczestniczącym w projekcie Cyfrowa Szkoła Wielkopolska@ 2020, jak i innym, którzy ich potrzebowali, by móc uczestniczyć w lekcjach Tomasz Bolt/Polskapresse
8600 tabletów z klawiaturami i 350 laptopów już służy uczniom i nauczycielom z 300 wielkopolskich szkół. Niemal drugie tyle trafi do 300 kolejnych. Nowoczesny sprzęt jest niezbędną, ale nie najważniejszą częścią unijnego projektu Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020.

Projekt Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020 już od kilku lat wprowadza uczniów i nauczycieli wielkopolskich szkół w rzeczywistość edukacyjną XXI wieku. Zamknięcie szkół spowodowane pandemią pozwoliło szczególnie wyraźnie dostrzec jego zalety. Niebawem, w ramach projektu do kolejnych szkół uczestniczących w projekcie, trafi nowoczesny sprzęt: tablety z klawiaturami dla uczniów oraz laptopy dla nauczycieli.

- W 300 szkołach uczestniczących w projekcie Cyfrowa Szkoła Wielkopolska@ 2020 taki sprzęt już służy uczniom i nauczycielom - informuje Piotr Waśko, dyrektor projektu, wicedyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. - Rozstrzygnęliśmy przetarg i następna podobna partia trafi jesienią do pozostałych 300 placówek. Będzie to 8325 tabletów oraz 333 laptopy. Chodzi o to, by każda placówka miała sprzęt pozwalający na prowadzenie zajęć przynajmniej w jednej, całej klasie. To oznacza, że do pojedynczej trafi przeciętnie 25 tabletów i jeden lub dwa laptopy dla nauczycieli.

Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ w sześciu odsłonach

Na co dzień uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z naszego województwa uczestniczą w cyfrowej edukacji w ramach sześciu pod-projektów. Do uczniów podstawówek skierowana jest Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolski, Cyfrowa Mapa Dorzecza Warty oraz Uczniowskie Laboratoria Informatyczne. Projekty dla szkół ponadpodstawowych to także Uczniowskie Laboratoria Informatyczne oraz Akademia Kształcenia Wyprzedzającego, Klasy Akademickie i Ligi Przedmiotowe.

- Projekt jest realizowany od 2014 roku - wyjaśnia Piotr Waśko. - Zaczęliśmy od tego, że wszystkie 600 szkół, które w nim uczestniczą wyposażyliśmy infrastrukturę techniczną czyli w wifi. Co roku około 150 z nich uczestniczy w poszczególnych podprojektach.
Zamknięcie szkół spowodowane pandemią i konieczność wprowadzenia zdalnego nauczania w wielu przypadkach okazała się sporym wyzwaniem. Uczestnicy projektu Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020 byli w znacznie lepszej sytuacji.

- Byliśmy gotowi - przyznaje Piotr Waśko. - Mieliśmy przetestowane narzędzia telekonferencyjne, postawiliśmy na naszych serwerach platformę cyfrowa-lekcja.pl, udostępniliśmy je także chętnym szkołom spoza projektu.
Sprzęt komputerowy jest cały czas wykorzystywany. - Dyrektorzy wypożyczyli go uczniom biorącym udział w podprojektach, a także tym, którzy ich potrzebowali - informuje Piotr Waśko.

Opowieści na pandemię

Konkurs literacki dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych Wielkopolski Deka@meron 2020, który zostanie wkrótce rozstrzygnięty to inicjatywa na czas pandemii.

- Z jednej strony pokazujemy oczywiście czym jest „Dekameron” Boccacia - mówi prof. Waldemar Łazuga, odpowiedzialny za aspekt naukowy projektu Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020. - Z drugiej propagujemy opowiadanie, pokazując, że ma ono także moc terapeutyczną. To tylko ostatnia inicjatywa. Jednak od samego początku uważam, że ten projekt jest jedną z najpożyteczniejszych rzeczy, które w życiu zrobiłem. On daje szansę dzieciom i młodzieży z mniejszych ośrodków między innymi na dostęp do wykładów akademickich. Trzeba także podkreślić, że w czasie realizacji poszczególnych podprojektów uczniowie podejmowali działania badawcze jak choćby studiowanie ksiąg parafialnych przy tworzeniu Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolan czy badają jakość powietrza sporządzając mapę dorzecza Warty - dodaje profesor.

obrazek

www.wrpo.wielkopolskie.pl

Linki do profili społecznościowych WRPO 2014+:




emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto