Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zniszczone nagrobki prezydentów Kalisza zostały wyremontowane. ZDJĘCIA

Mariusz Kurzajczyk
Mariusz Kurzajczyk
Nagrobki dwóch przedwojennych prezydentów Kalisza - śp. Bronisława Bukowińskiego i śp. Mieczysława Szarrasa zostały wyremontowane. Inwestycja prowadzona na Cmentarzu Miejskim przez Parafię Katedralną św. Mikołaja sfinansowana została z budżetu Miasta Kalisza.

Grobowiec rodziny Bukowińskich, herbu Drogosław, postawiony został w latach 20. XX wieku. Spoczywają w nim: prezydent Bronisław Bukowiński (1857-1928), jego teściowa Eleonora Krygierowa (1844-1927) oraz żona Agnieszka Helena z Krygierów Bukowińska (1875-1967).
W ostatnich latach nagrobek systematycznie niszczał, o czym wielokrotnie pisaliśmy. Przede wszystkim pękał, a w efekcie odpadał tynk. W ramach prac zdemontowane zostały tablice epitafijne, usunięto warstwy odpadającego ze ścian tynku, przeprowadzono dezynfekcję w miejscach zakażenia mikrobiologicznego poprzez wypełnienie szczelin płyty dachu grobowca warstwą uszczelniającą, usunięto roślinność, otynkowano i pomalowano ściany grobowca oraz zamontowano tablice epitafijne. Koszt prac wyniósł 14.247 złotych.
W tym samym czasie przy murze cmentarnym od strony ul. Cmentarnej, powstał grób rodziny Szarrasów. Tablicę ku czci żony Heleny z domu Borowicz Szarrasowej, zmarłej 31 stycznia 1920 r. w wieku 40 lat, ufundował Mieczysław Szarras. W parkan wmurowana jest tablica epitafijna upamiętniająca byłwgo prezydenta miasta (1880-1952). Druga tablica poświęcona jest córce Mieczysława Szarrasa, Jadwidze (1904-1959), która była nauczycielką języka polskiego w Gimnazjum Anny Jagiellonki w Kaliszu.
Zakres prac konserwatorskich i remontowych obejmował oczyszczenie kamiennych płyt epitafijnych, demontaż i sklejenie płyty Heleny Szarrasowej, hydrofobizację kamienia, uzupełnienie ubytków kamienia, naprawę ubytków i uszkodzeń fragmentów muru cmentarnego z pomalowaniem oraz uporządkowaniem otoczenia. Koszt prac wyniósł 10.608 złotych.

ZOBACZ TAKŻE: WSZYSTKIE GROBY BYŁYCH PREZYDENTÓW POCHOWANYCH W KALISZU

Przypomnijmy, że Bronisław Jacenty Bukowiński urodził się 19 sierpnia 1855 r. we wsi Ryków, w guberni radomskiej. Był komendantem i prezesem kaliskiej straży ogniowej, członkiem Rady Kaliskiego Towarzystwa Wzajemnego Kredytu. Jako geometra w Zarządzie Miasta był autorem kompleksowego planu rozbudowy Kalisza.
Urząd prezydenta sprawował dwukrotnie - w latach 1912-1914 oraz od listopada 1918 r. do kwietnia 1919 r.
Z kolei Mieczysław Szarras przyszedł na świat w Rychwale koło Konina. Uczęszczał do Męskiego Gimnazjum Klasycznego w Kaliszu. W 1905 r. uczestniczył w strajku szkolnym, za co został relegowany ze studiów na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował w Dyrekcji Szczegółowej Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego, a w 1917 r. został dyrektorem kaliskiego oddziału Banku Ziemiańskiego. Angażował się również w pracę miejscowych towarzystw i instytucji społecznych, oświatowych, kulturalnych i sportowych. W 1919 r. został wybrany do rady miasta Kalisza.
W latach 1921-22 był wiceprezydentem, a od 1923 do 1935 roku prezydentem Kalisza. Działał w Związku Miast Polskich. 20 grudnia 1927 r. prezydent RP odznaczył go Złotym Krzyżem Zasługi, a wojewoda łódzki nadał mu w 1929 r. Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości. Po II wojnie światowej do 1950 roku był kierownikiem kaliskiego oddziału Banku „Społem”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto