Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz unikatowe starodruki ze zbiorów Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu ZDJĘCIA

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Zobacz unikatowe starodruki ze zbiorów Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu
Zobacz unikatowe starodruki ze zbiorów Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu Bartłomiej Hypki
Cenna Biblia Gdańska, miniaturowy kalendarz z 1781 roku, a także unikatowy podręcznik do nauki łaciny. Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego w Kaliszu zaprasza na interesującą wystawę prezentującą starodruki z jej zbiorów.

Stare druki od lat nie opuszczały magazynu Działu Zbiorów Specjalnych Książnicy Pedagogicznej. Na co dzień mają do niego wstęp tylko wtajemniczeni - pracownicy instytucji, konserwatorzy czy badacze. Dzięki wystawie zorganizowanej z okazji Tygodnia Bibliotek białe kruki może obejrzeć każdy. Mottem ekspozycji jest myśl Witolda Gomulickiego "Po starą księgę sięgam ze wzruszeniem… to nakryty kamieniem ojców proch".

Niewielkie, ale cenne zbiory

Niewielki ilościowo zasób starych druków gromadzony jest w książnicy od 1978 r. Ostatni zakup miał miejsce w 2016 r. Wśród ponad 40 tomów wydań polskich i europejskich przeważają przede wszystkim calisiana.

- Zostały one wydane przez kaliskie drukarnie, głównie jezuicką, która działała na przełomie XVII i XVIII wieku. Są to głównie druki o tematyce religijnej - kazania czy też żywoty świętych - mówi dr Bogumiła Celer, kierownik Działu Zbiorów Specjalnych Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu a zarazem kuratorka wystawy. - Patrząc na te starodruki możemy zauważyć jak zmieniał się język polski.

Unikatem w zbiorach książnicy jest także podręcznik do nauki gramatyki języka łacińskiego z 1755 roku, zwany alwarem od nazwiska jego twórcy - Emanuela Alvareza.

- Był on uważany za zmorę szkół jezuickich. Pojawił się nawet taki złośliwy wierszyk - "Sama tylko z alwara nabyta łacina nie uczyni dobrego dla ojczyzny syna" - mówi kuratorka wystawy.

Ciekawostką jest także wydany w 1781 roku niewielki, niemiecki kalendarzyk genealogiczny z cyklem rycin znanego grafika Daniela Chodowieckiego.

Biały kruk po renowacji

Na wystawie prezentowany jest także efekty prac konserwatorskich, którym poddano Biblię Gdańską z 1632 r., jeden z kilku zaledwie zachowanych egzemplarzy. Ten stary druk jest najstarszym w kolekcji, a jego konserwacja trwała ponad cztery miesiące w pracowni konserwatorskiej. Cały skomplikowany proces można prześledzić na planszach.

- Została wydrukowana w Gdańsku przez pochodzącego z Saksonii Andrzeja Humefeldta. To unikalne w ujęciu historycznym tłumaczenie Pisma Świętego na język polski dokonane przez protestantów - braci czeskich - tłumaczy dr Bogumiła Celer.

Wystawa będzie prezentowana w budynku biblioteki do 31 maja. Można ją oglądać od poniedziałku do piątku, w godz. od 9 do 19.

Zobacz także:

Plaża w Gołuchowie. W niedzielę wypoczywało tutaj wiele osób

Plaża w Gołuchowie. Świetne miejsce na wypoczynek ZDJĘCIA

Meble, odzież, pralka... Te rzeczy kaliszanie chcą oddać za darmo na OLX

Te rzeczy kaliszanie chcą oddać za darmo. Sprawdź najciekaws...

Renault Clio 1.2 
1 800 zł

Chcesz kupić tanio samochód? Sprawdź ogłoszenia w serwisie O...


Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto