Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żonkilowe pola nadziei ponownie zakwitną w Kaliszu [FOTO]

Ewelina Samulak-Andrzejczak
Żonkilowe pola nadziei ponownie zakwitną w Kaliszu
Żonkilowe pola nadziei ponownie zakwitną w Kaliszu Ewelina Samulak-Andrzejczak
Już po raz szósty kaliszanie wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Żonkilowe Pola Nadziei”, której celem jest uwrażliwianie społeczeństwa na potrzeby osób chorych i cierpiących. Inicjatorem akcji jest Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej. Na terenie ośrodka w poniedziałek posadzono 300 cebulek żonkili.

Kiedy wiosną kwiaty zakwitną przypomną o wspieraniu hospicjów, opieki paliatywnej i wolontariatu, a zwłaszcza osób, które są chore i cierpiące. Wówczas zbierane są również datki na utrzymywanie hospicjów.

- Dziś tutaj wykonujemy swoje zadanie i codzienną służbę poprzez edukację, wsparcie i to, że chcemy pomagać, włączając się w międzynarodową akcję wspierania hospicjów i opieki paliatywnej w przede dniu międzynarodowego dnia hospicjów –tłumaczy mjr Joanna Kempa, rzecznik prasowy COSSW w Kaliszu.

Żonkil jest międzynarodowym symbolem solidarności z ludźmi chorymi na raka.

– Wielu z nas znało lub zna osoby, które walczyły lub walczą o zdrowie i życie. Często są to osoby nam bliskie, dlatego należy je wspierać w walce o zdrowie – dodaje ppłk Mirosław Kuświk, zastępca komendanta COSSW. Żonkilowe Pola Nadziei w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu wspierane są przez ks. biskupa Edwarda Janiaka, który niegdyś sam walczył z nowotworem.

– Przeszedłem tę drogę i cieszę się każdym dniem. Cieszę się, że mogę pracować. To był nowotwór złośliwy umiejscowiony w gardle, więc było bardzo blisko tego, że byłbym niemową. Wiele ludzi pyta mnie, co trzeba robić, jak się zachowywać. Ja nie jestem ekspertem medycyny, ale wiem, że trzeba mieć wiele ufności, pragnienia życia – opowiadał ks. biskup Edward Janiak.

Żonkilowe Pola Nadziei, które wiosną zakwitną na terenie COSSW w Kaliszu sadzili jego słuchacze razem z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Kaliszu. Podczas spotkania dzieci zaprezentowały się w krótkim przedstawieniu. Na koniec odbył się spektakl pt. „Trędowaty bo niekochany”, poruszający ważne kwestie moralne, w wykonaniu osadzonych z OZ w Kaliszu Aresztu Śledczego w Ostrowie Wlkp. pod kierunkiem por. Mileny Garcarek.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto