ZUS na tropie lewych zwolnień. W Wielkopolsce cofnięto przeszło 1200 zasiłków chorobowych

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
archiwum Polskapress
Zakład Ubezpieczeń Społecznych coraz skuteczniej wychwytuje nieprawidłowości w zakresie wystawiania i korzystania ze zwolnień lekarskich. W pierwszym półroczu 2019 roku ZUS zakwestionował świadczenia chorobowe na kwotę blisko dwukrotnie wyższą niż w 2017 roku.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek kontrolować zarówno prawidłowość orzekania niezdolności do pracy, jak i prawidłowość wykorzystania zwolnień lekarskich. W pierwszym przypadku lekarze orzecznicy ZUS weryfikują, czy osoba na zwolnieniu lekarskim nadal jest chora i niezbędna jest kontynuacja zwolnienia, czy też należy zwolnienie skrócić. Kontrola prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego polega natomiast na sprawdzeniu, czy osoba korzystająca ze zwolnienia, a tym samym świadczenia chorobowego, nie świadczy pracy lub nie wykonuje innych czynności, które są niezgodne z zaleceniami lekarza i mogą utrudnić powrót do zdrowia. Jeżeli osoba korzysta ze zwolnienia niezgodnie z jego przeznaczeniem, ZUS wstrzymuje wypłatę świadczenia, a jeżeli zostało już wypłacone, nakazuje jego zwrot.

Tylko w pierwszym półroczu tego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził 324 tys. kontroli osób na zwolnieniach lekarskich. W ich następstwie wstrzymana została wypłata 21,1 tys. zasiłków chorobowych na kwotę blisko 19,2 mln zł. Tym samym ZUS zdecydowanie podniósł efektywność swoich kontroli w zakresie wykrywania nieprawidłowości. W ubiegłym roku bowiem decyzji wstrzymujących wypłatę świadczeń było niecałe 15 tys., a przed dwoma laty nieco ponad 10,5 tys. Kwota wstrzymanych świadczeń sięgnęła natomiast odpowiednio 12,6 mln zł w 2018 r. i 6,9 mln zł w 2017 r.

- Niezwykle pomocne w kontroli są elektroniczne zwolnienia lekarskie. Pozwalają one Zakładowi na bieżąco weryfikować wpływające zaświadczenia oraz reagować na występujące nieprawidłowości - mówi Marlena Nowicka, rzeczniczka wielkopolskiego oddziału ZUS.

W Wielkopolsce 1200 osób straciło zasiłek chorobowy

Obok kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich i prawidłowości orzekania o niezdolności do pracy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma również obowiązek ograniczyć wysokość świadczeń chorobowych do 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia w kraju, w przypadku ustania tytułu ubezpieczenia osoby przebywającej na zwolnieniu. Z tego tytułu wysokość ograniczonych wypłat sięgnęła w pierwszym półroczu 2019 r. blisko 84,9 mln zł.

Łącznie, kwota obniżonych i cofniętych świadczeń chorobowych od stycznia do końca czerwca tego roku, wyniosła 104,2 mln zł.

- W pierwszej połowie 2019 roku lekarze orzecznicy w Wielkopolsce przeprowadzili prawie 33 tys. kontroli zasadności zwolnień lekarskich. W wyniku tych kontroli wydali przeszło 1 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłku, na kwotę ponad 360 tys. zł. Kontroli wykorzystywania zwolnień lekarskich poddano natomiast prawie 9 tys. osób. W wyniku tych kontroli, ponad 1200 osób pozbawiono prawa do zasiłku, na kwotę blisko 1,4 mln zł - dodaje Marlena Nowicka.

Na terenie obsługiwanym przez Oddział ZUS w Ostrowie Wielkopolskim, w pierwszej połowie 2019 r. lekarze orzecznicy przeprowadzili 4,6 tys. kontroli zasadności zwolnień lekarskich. W wyniku tych kontroli wydali 140 decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłku, na kwotę ponad 43 tys. zł. Kontroli wykorzystywania zwolnień lekarskich poddano natomiast przeszło 2,5 tys. osób. W wyniku tych kontroli, 180 osób pozbawiono prawa do zasiłku, na kwotę blisko 200 tys. zł.

Przykłady niewłaściwego wykorzystywania zwolnienia lekarskiego ujawnione w ostatnim czasie przez ZUS w naszym regionie:
• kontrolowany zastany we własnym sklepie. Skierował kontrolujących do sklepu naprzeciw, po czym uciekł do domu. Po przybyciu kontrolujących pod ustalony adres zamieszkania, zastano kontrolowanego, ubranego w strój, w którym uciekł ze sklepu, leżącego w łóżku.
• kontrolowany taksówkarz zastany na postoju w swojej taksówce,
• kontrolowany właściciel komisu przez cały okres zwolnienia dokonywał osobistych rozliczeń z kontrahentami w kraju i zagranicą,
• kontrolowana kobieta zastana w hotelu za ladą baru.


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Znamy decyzję w sprawie trzeciej dawki szczepionki.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kacper
A co ma zrobić osoba na chorobowym która musi zapłacić pełny ZUS , a zasiłek z ZUS-u dostaje po dwóch miesiącach od momentu wysłania zwolnienia lekarskiego ???? Ma jeść tynk ze ścian !!!
Dodaj ogłoszenie