MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk odlicza czas do Jarmarku św. Dominika i czeka na oferty wystawców. Co będzie królowało w tym roku? Rękodzieło, starocie, czy plastik?

OPRAC.: KK
Gdańsk odlicza czas do Jarmarku św. Dominika i czeka na oferty wystawców. Co będzie królowało w tym roku? Rękodzieło, starocie, czy plastik?
Gdańsk odlicza czas do Jarmarku św. Dominika i czeka na oferty wystawców. Co będzie królowało w tym roku? Rękodzieło, starocie, czy plastik? Karolina Misztal
Jarmark św. Dominika rozpocznie się 27 lipca 2024 roku i potrwa do drugiej połowy sierpnia. Jak informuje miasto Gdańsk, na ulicach pojawią się setki kolorowych kramów. Międzynarodowe Targi Gdańskie, które są organizatorem tej największej plenerowej imprezy w naszym mieście, przyjmują już zgłoszenia od zainteresowanych wystawców. Mieszkańcy mają jednak obawy, czy i tym razem jarmarku nie zdominuje festynowy charakter połączony z wszechobecnym plastikiem.

- 764. Jarmark św. Dominika nabiera kształtów i już teraz możemy zdradzić, że będzie pełen cudów – od handlu, przez gastronomię, po rozrywkę. Uliczki w sercu Gdańska będą tętnić życiem. Ta tradycja trwa od 1260 roku i jest nierozerwalną częścią letniego sezonu w stolicy Pomorza - informuje Marcin Dajos z Międzynarodowych Targów Gdańskich.

Jak informują organizatorzy, przez lata Jarmark św. Dominika zmieniał się, aby wystawcy i odwiedzający mogli czerpać jak największą przyjemność z uczestnictwa w tym wydarzeniu. Nie inaczej ma być w tym roku.

- Nie ukrywamy, że cały czas inspirujemy się historią i szeroko rozumianymi cudami, które pojawiały się podczas Jarmarku. Jedną z cudownych chwil, której doświadczyli uczestnicy Jarmarku w 1790 roku, był pierwszy w Gdańsku lot balonu wypełnianego gorącym powietrzem. W XIX w. zaprezentowano podczas wydarzenia tzw. mechaniczną dorożkę, czyli prototyp samochodu. Za cud uważano w przeszłości pojawienie się w przestrzeni wydarzenia zebry, słonia czy krokodyla. Cudów dokonywały również grupy teatralne, które swego czasu licznie odwiedzały Jarmark w Gdańsku - dodaje Marcin Dajos.

Internetowa przestrzeń Jarmarku. Co nowego dla uczestników i wystawców?

Jedną z tegorocznych nowości jest odświeżona strona internetowa Jarmarku św. Dominika. Nowa wersja jest już dostępna pod adresem jarmarkswdominika.pl.

- Znajdziecie na niej przejrzyste informacje, minimalistyczną formę, wyraziste grafiki jarmarkowych przystanków tematycznych, ale przede wszystkim dużo przestrzeni i „powietrza” – dokładnie tak, jak podczas Jarmarku św. Dominika. Dzięki stronie internetowej, za pomocą linku www.jarmarkswdominika.pl/strefa-wystawcy/zostan-wystawca/ kandydaci na wystawców mogą złożyć organizatorowi swoja ofertę udziału - mówi Marcin Dajos z MTG.

Międzynarodowe Targi Gdańskie czekają na zgłoszenia rękodzielników, rzemieślników, twórców ambitnego wzornictwa, projektantów, wytwórców produktów regionalnych, oryginalnych gastronomików serwujących ciekawe potrawy food and go.

- Zapraszamy do zaistnienia na jarmarku wszystkich, który chcieliby pochwalić się oryginalnością, wyjątkowością lub szczególnymi umiejętnościami - dodaje Marcin Dajos.

Liczba miejsc ograniczona. Chcesz wystawić się na Jarmarku św. Dominika? Musisz się pospieszyć!

- Natomiast stali wystawcy Jarmarku odwiedzają znaną już strefę (KLIKNIJ), gdzie rejestrują się i dokonują koniecznych formalności. Warto wziąć pod uwagę fakt, że liczba miejsc jest ograniczona i lepiej nie zwlekać z kontaktem z działem sprzedaży Jarmarku św. Dominika - przekonują organizatorzy za sprawą Marcina Dajosa.

Przestrzeń Jarmarku to oczywiście doskonałe miejsce do promocji partnerów i sponsorów. MTG oferuje przestrzeń do promocji marek w specjalnie zaaranżowanych strefach. W tym roku po raz pierwszy powstanie Strefa Miast i Regionów na Przystanku Smaków (Skwer Świętopełka). Najpiękniejsze miasta i regiony z Polski zaprezentują atrakcje i zaproszą gości do ich odwiedzenia.

Jarmark św. Dominika w TOP 10 wydarzeń w Europie? Takie są dane

Początek 2024 roku przyniósł wyróżnienie dla gdańskiego Jarmarku. Znalazł się bowiem w TOP 10 najfajniejszych wydarzeń w Europie, które odbędą się w bieżącym roku. Ranking stworzony na podstawie opinii ekspertów ds. podróży opublikował ceniony tytuł - Forbes.

Jarmark św. Dominika dzieli miejsca w czołowej dziesiątce m.in. z:

  • Monachijskim Oktoberfest,
  • Dniem Św. Patryka w Dublinie,
  • Świętem Sanfermines w Pampelunie
  • Cheese Rolling w Cooper's Hill.

„Wraz z tradycyjnymi jarmarkami świątecznymi oraz Oktoberfest jest uważany za jedno z największych wydarzeń kulturalno-handlowych na świeżym powietrzu w Europie” – napisano w uzasadnieniu wyboru. Wyróżnienie pokazuje, na co zwracają uwagę organizatorzy, że jakość Jarmarku św. Dominika, która zdecydowanie poprawiła się w ostatnich latach, zostaje zauważana także poza granicami naszego kraju.

Wydarzenia i atrakcje Jarmarku św. Dominika. Co nas czeka w Gdańsku?

Gdański Jarmark to także nierozerwalne z nim wydarzenia i atrakcje stałe, które rok w rok cieszą się ogromną popularnością mieszkańców, jak i odwiedzających.

Podczas 764. edycji wydarzenia nie zabraknie więc Przystanków:

  • Smaków na Skwerze Świętopełka – posmakujesz tutaj kuchni świata, złapiesz oddech.
  • Pod Żaglami na Ołowiance – w tym miejscu, wspólnie ze znajomymi możecie cieszyć się dobrą muzyką, obejrzeć film w kinie plenerowym, podziwiać pokazy iluminacji świetlnej i wiele, wiele więcej.
  • Przygoda na Targu Rybnym - to strefa stworzona z myślą o najmłodszych, ale i ich rodzicach, którzy będą mogli zostawić pociechę w dobrych rękach.
  • Równość przy ul. Rajskiej - to miejsce, w którym w formule letniego odpoczynku rozmawiamy o rzeczach ważnych jak tolerancja, otwartość, wolność oraz zacieramy różnice pokoleniowe i kulturowe.

- A to nie wszystkie jarmarkowe przystanki. Chcemy jednak zachować kilka niespodzianek na później - przekonuje Marcin Dajos z MTG.

W przestrzeni Jarmarku nie zabraknie także koła widokowego AmberSky, Gdańskiej Karuzeli, czy Strefy Seniora.

- Z wydarzeń programowych, już teraz możemy zaprosić na: Ceremonię Otwarcia i Zamknięcia, Pomorskie Święto Rzemiosła, Święto Ekonomii Społecznej, Święto Równości, 30. Bieg św. Dominika czy Święto Wolontariatu - dodaje przedstawiciel organizatora.

Wątpliwości mieszkańców. Sztuka czy kicz, rzemiosło czy plastik?

Sporo wątpliwości mają również mieszkańcy Gdańska, którzy z roku na roku coraz gorzej oceniają wielotygodniową imprezę w Gdańsku.

- Brakuje mi dzisiaj ducha tego Jarmarku. Wszystko jest robione w ten sam sposób. Plastik, fast food i to mocno przepłacony, mało imprez towarzyszących. Gdańsk zamienia się w istny festyn kiczu, oczywiście z małymi elementami rzemiosła. Pewnie z razy, czy dwa, gdy pojawią się goście, odwiedzę Jarmark św. Dominika, ale to tyle. Chyba, że tym razem władzom MTG i władzom miasta uda się mnie przekonać do tego, że na Jarmark warto się wybrać. Rzemiosło, rękodzieło, kuchnie z całego świata, targ staroci, koncerty, zabawy dla najmłodszych. Jarmarkiem mógłby żyć cały Gdańsk, nie potrzebujemy kolejnych festynów - mówi pani Małgorzata, mieszkanka Śródmieścia w Gdańsku.

Obawy te podzielają inni mieszkańcy, choć na finalną ocenę przyjdzie nam poczekać do końcówki lipca 2024 roku, a może i do 18 sierpnia, kiedy to zakończy się tegoroczny Jarmark św. Dominika.

Trwa głosowanie...

Wybierasz się na tegoroczną edycję Jarmarku św. Dominika?

Dziennik Bałtycki

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto