Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rodzinne weekendy na Zawodziu. "Hej, sokoły!", czyli spotkanie z drapieżnymi ptakami ZDJĘCIA

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Rodzinne weekendy na Zawodziu. "Hej, sokoły!", czyli spotkanie z drapieżnymi ptakami
Rodzinne weekendy na Zawodziu. "Hej, sokoły!", czyli spotkanie z drapieżnymi ptakami Bartłomiej Hypki
W grodzie na kaliskim Zawodziu można było spotkać się w weekend z drapieżnymi ptakami. Uczestnicy warsztatów z cyklu "Rodzinne weekendy na Zawodziu" usłyszeli m.in. jak dawnej z ptakami polowano, jak je układano i jak są zbudowane.

Dzięki członkom grupy Ptasznik z Turku mogliśmy dowiedzieć się wiele o sztuce układania drapieżników i ich budowie, a także zobaczyć jastrzębie oraz puchacza na żywo.

- Nasze ptaki polują przede wszystkim na bażanty i dzikie kaczki. W Czechach dla przykładu można zapolować na zająca czy nawet na sarnę z puchaczem. Kiedyś największą zwierzyną, na którą polowano z ptakami był jeleń. Ptak miał za zadanie odwrócić uwagę zwierzęcia, aby człowiek mógł podejść z oszczepem i go zabić. Najpierw ptaki drapieżne uczono jeść ze spreparowanej głowy jelenia. Tak nauczony drapieżnik na polowaniu również atakował łeb - tłumaczy z Witek Moszczyński z grupy Ptasznik. - Jastrzębie Skoll i Hati nie mają jeszcze dwóch miesięcy, ale ptaki szybko rosną i usamodzielniają się. Już w sierpniu osiągną rozmiary dojrzałego ptaka i zaczną uczyć się polować. Mamy też myszołowca towarzyskiego Dżej Dżeja. To ptak bardzo inteligentny i łatwy w układaniu.

Sokolnicy przyjechali również z okazałym puchaczem, Miszą.

- To wchodząca w 3. rok życia samica puchacza europejskiego. Nie jest jeszcze w pełni dorosła, ale biorąc pod uwagę, że żyją one do 65 lat, ma jeszcze czas aby urosnąć - śmieje się Mateusz Moszczyński z grupy Ptasznik. - To gatunek sów, które występują u nas najczęściej na terenach górskich. Polują na wszystko, zależnie od tego, gdzie występują - od małych owadów po młode sarny. Potrafią też polować na ryby czy też jeże. Szpony Miszy mają 2-3 tony ścisku, a wzrok ma 3-4 krotnie lepszy od ludzkiego. Nie potrafi obracać oczami, zatem może obracać o 270 stopni głową. Prawe i lewe uchu są rozmieszczone asymetrycznie, co pozwala na namierzanie ofiary nocą. Rozpiętość skrzydeł zaś sięga 2 metrów.

A już za tydzień - w sobotę, 24 lipca - zajęcia "Nie taki las straszny" o bezpieczeństwie w lesie. Poprowadzą je leśnicy z Nadleśnictwa Kalisz. Natomiast w niedzielę, 25 lipca, zapraszamy na zajęcia "Na kartach bestiariuszy", czyli przegląd zwierząt, bestii i potworów z dawnym skrybą.

Zobacz także:

Biała sobota przy Stadionie Miejskim w Kaliszu ze szczepieni...

Plogging, czyli bieganie i sprzątanie w Lesie Winiarskim. ZDJĘCIA


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto