Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

75. rocznica pomordowania mieszkańców Marchwacza. Oddali hołd ofiarom. ZDJĘCIA

Ewelina Samulak-Andrzejczak
75. rocznica pomordowania mieszkańców Marchwacza. Oddali hołd ofiarom
75. rocznica pomordowania mieszkańców Marchwacza. Oddali hołd ofiarom Ewelina Samulak-Andrzejczak
22 stycznia minęła 75. rocznica pomordowania przez niemieckich żołnierzy 57 mieszkańców Marchwacza, sześciu innych Polaków i 12 żołnierzy radzieckich . W sobotę 25 stycznia mieszkańcy Marchwacza, samorządowcy, biegacze i rowerzyści oddali hołd pomordowanym przy mogile.

Uroczysty przemarsz rozpoczął uroczystości upamiętniające wydarzenia z 22 stycznia 1945 roku.

- Dzień po wyzwoleniu Marchwacza przez żołnierzy Armii Radzieckiej, którzy od razu skierowali się na Kalisz, uciekające niedobitki wojsk hitlerowskich wyłoniły się z pobliskiego lasu i niespodziewanie wkroczyły do miejscowości. Pod pozorem pomocy przy wyciąganiu samochodu z zasp śnieżnych Niemcy zgromadzili dorosłych mężczyzn od 16 roku życia na placu, a następnie ich uwięzili, wyprowadzili pod stogi słomy i dokonali na nich zbrodniczej egzekucji, podpalając słomę dla zatarcia śladów – przypomniał te tragiczne wydarzenia Robert Lis z komitetu organizującego obchody w Marchwaczu.

Rozstrzelano wówczas 57 mieszkańców Marchwacza oraz 6 Polaków i 12 żołnierzy radzieckich o nieznanych nazwiskach. Z tej rzezi ocaleli nieliczni, tylko dwóm osobom udało się uciec. Wśród osób, które wzięły udział w uroczystości przy mogile w Marchwaczu byli też świadkowie tych wydarzeń.

- Przybiegliśmy tutaj i zobaczyliśmy, że dookoła stogu leżą pozabijani ludzie, co kawałek leżał ktoś zamordowany, do połowy spalony, cały zakrwawiony. Widok był przerażający, rozdzierał serce kiedy widziało się jak kobieta zobaczyła męża i syna do połowy spalonych, przytulała się do nich – ze łzami w oczach wspomina Jan Zieliński z Cieszykowa.

W uroczystościach przy mogile co roku biorą udział rodziny pomordowanych, mieszkańcy Marchwacza, jednostki OSP z terenu gminy Szczytniki oraz samorządowcy. Od 20 lat dla uczczenia pamięci osób, które straciły tutaj życie odbywa się tradycyjny, patriotyczny bieg z Kalisza na Mogiłę. Jego inicjatorem jest Piotr Maciejewski z Kaliskiego Towarzystwa Sportowego Supermaraton. 5 lat temu do biegaczy dołączyli rowerzyści Kaliskiego Towarzystwa Turystyki Kolarskiej Cyklista. Komitet organizacyjny postanowił w tym roku podziękować biegaczom i rowerzystom za ich inicjatywę, wręczając pamiątkowe medale. Po uroczystościach przy mogile uczestnicy przenieśli się do Szkoły Podstawowej w Marchwaczu, gdzie odbyła się msza święta oraz uroczysta akademia.

Kościół garnizonowy w Kaliszu opanowany przez turystów. ZDJĘCIA


Jakie oprawki są najbardziej modne w 2020 roku?

Dzień Dobry TVN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto