Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

79. rocznica pomordowania mieszkańców Marchwacza. Mieszkańcy i biegacze oddali hołd ofiarom. ZDJĘCIA

Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ewelina Samulak-Andrzejczak
22 stycznia minęła 79. rocznica pomordowania mieszkańców Marchwacza przez żołnierzy niemieckich. W sobotę 27 stycznia mieszkańcy Marchwacza, samorządowcy, biegacze i rowerzyści oddali hołd pomordowanym przy mogile. Później odbyła się msza święta i uroczystości w miejscowej szkole.

22 stycznia minęła 79. rocznica pomordowania przez niemieckich żołnierzy 57 mieszkańców Marchwacza, sześciu innych Polaków i 12 żołnierzy radzieckich.

- W tych tragicznych wydarzeniach niemalże każdy z mieszkańców stracił kogoś bliskiego – wspomniał Robert Lis, mieszkaniec Marchwacza i współorganizator gminnych uroczystości, upamiętniających pomordowanych mieszkańców.

Pamięć pomordowanych, jak każdego roku upamiętnili w XXV biegu z Kalisza do Marchwacza maratończycy i biegacze Kaliskiego Towarzystwa Sportowego „Supermaraton”, który w bardzo niesprzyjąjących warunkach pogodowych przebiegli 17 km. Razem z nimi podróżowało dwóch cyklistów. Biegacze, władze gminy, przedstawiciel rady powiatu oraz strażacy z okolicznych jednostek OSP, a także mieszkańcy Marchwacza złożyli pod mogiłą kwiaty i znicze, a także odmówili modlitwę.

Później uczestnicy uroczystości przenieśli się do Zespołu Szkół w Marchwaczu, gdzie odprawiona została msza św. w intencji pomordowanych, sprawowana przez ks. Piotra Bałoniaka – proboszcza parafii w Rajsku. W dalszej części dzieci i młodzież szkoły zaprezentowały okolicznościową akademię. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło również żywych świadków tych tragicznych wydarzeń: Alicji Czarneckiej, Mariana Maciaszczyka i Danuty Bączkiewicz.

Tragiczne wydarzenia w Marchwaczu pod koniec II wojny światowej

Tragiczne wydarzenia w Marchwaczu rozpoczęły się nocą z 21 na 22 stycznia 1945 r., kiedy do palącej się wsi weszły oddziały wojsk sowieckich. W trakcie walk z rąk Rosjan zginął jeden z mieszkańców Stefan Szczeblewski. Na krótko wieś znów zajęła niemiecka jednostka pancerna, która ukrywała się w pobliskim lesie. Czterech ujętych żołnierzy sowieckich rozstrzelano na miejscu. Wkrótce potem wszystkich mężczyzn – Polaków wyprowadzono na pola i tam rozstrzelano z broni maszynowej.

Wśród rozstrzelanych 56 mężczyzn znalazły się osoby w wieku od 10 do 65 lat, w tym ośmiu nieletnich chłopców. Wraz z mieszkańcami mogile spoczywają prochy sześciu Polaków i 12 żołnierzy Armii Czerwonej o nieznanych nazwiskach.

ZOBACZ TAKŻE:

Powiatowy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Lisk...

Ten sprzęt kaliski szpital otrzymał od WOŚP. Ostatnia dostar...

Kolędy w góralskim wydaniu wybrzmiały w kaliskiej katedrze. ...

Studniówka V Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu pełna blasku i elegancji

Studniówka V Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu pełna blask...

Zobaczcie, jak wspaniale bawili się Asnykowcy

Studniówka I LO w Kaliszu. Zobaczcie, jak wspaniale bawili s...

Karnawał w Filharmonii Kaliskiej z Grażyną Brodzińską i Jakubem Milewskim

Karnawał w Filharmonii Kaliskiej z Grażyną Brodzińską i Jaku...


Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto