Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Autyzm nie musi być wyrokiem [FOTO]

ESA
Autyzm nie musi być wyrokiem
Autyzm nie musi być wyrokiem A.Gola-Frątczak
Pod takim hasłem odbyła się w czwartek konferencja przygotowana przez Wydział Pedagogiczno-Artystyczny UAM w Kaliszu i fundację na Rzecz Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Nowa Nadzieja”. Spotkanie w auli prof. Rubińskiego zakończono w ten sposób Europejski Tydzień Autyzmu.

Rozdawanie mandarynek razem z ulotkami na temat wczesnego wykrywania autyzmu, szkolenie na temat wczesnej diagnozy i terapii neurobiologicznej dzieci z autyzmem, bezpłatne konsultacje dla rodziców zaniepokojonych rozwojem swoich dzieci, a także pogadanka dla dzieci i rodziców o roli psa w terapii dla dzieci z dysfunkcjami – tak przebiegał Europejski Tydzień Autyzmu w Kaliszu. Zakończyła go czwartkowa konferencja przygotowana przez Wydział Pedagogiczno-Artystyczny UAM w Kaliszu i fundację na Rzecz Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Nowa Nadzieja”.

- _Terapia jest bardzo trudna, gdyż obejmuje wszystkie sfery rozwoju. Musi być intensywna, co oznacza, że rodzice prowadzą terapię w domu, oczywiście pod kierunkiem specjalistów, ale to na rodzicach spoczywa główny ciężar. Należałoby raczej mówić o wychowaniu terapeutycznym czy wręcz terapeutycznym życiu, bo nie da się ukryć, że autyzm dziecka dotyka w pewnym stopniu wszystkich członków rodziny. Terapia powinna być wspomagana dietą i leczeniem, jeśli organizm, tego wymaga. O skuteczności możemy mówić opierając się wyłącznie na indywidualnych przypadkach. Liczba zmiennych dotyczących terapii dzieci z autyzmem nie pozwala na statystyczne uogólnienia. Znamy zatem dzieci, u których zdiagnozowano autyzm a po latach terapii i leczenia nie ma śladu zaburzenia lub trudności są niewielkie. Tych dzieci jest na szczęście coraz więcej. I, niestety znamy też osoby, zazwyczaj te późno zdiagnozowane, u których poprawa funkcjonowania jest niewielka. Problem rodzin dzieci z autyzmem polega na tym, że nie ma systemowego wsparcia terapeutycznego w wymiarze koniecznym dla ich dzieci _– mówi Piotr Tomankiewicz, prezes fundacji „Nowa Nadzieja”.

Choć Europejski Tydzień Autyzmu się już zakończył to w Kaliszu jego ostatnim akcentem będzie bezpłatny wykład dla lekarzy, pielęgniarek i położnych, który 13 grudnia organizujemy wspólnie z Wielkopolską Izbą Lekarską oraz Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto