MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

14. rocznica katastrofy smoleńskiej. Jedną z ofiar była kaliszanka Gabriela Zych

Andrzej Kurzyński, Ewelina Samulak-Andrzejczak
Jedną z 96 ofiar katastrofy smoleńskiej była Gabriela Zych, prezes kaliskiego Stowarzyszenia Rodzina Katyńska. W Kaliszu została zapamiętana jako osoba powszechnie lubiana i szanowana, niezwykle aktywna i optymistyczna, która dla wnuków ocaliła pamięć.

Sobotni poranek 10 kwietnia 2010 roku był szokiem dla całej Polski. W Kaliszu tragiczny finał lotu prezydenckiego samolotu przeżywano dodatkowo z powodu Gabrieli Zych, której śmierć sprawiła, że dla wielu mieszkańców miasta ta katastrofa postrzegana jest bardziej "osobiście".

Szefowa kaliskiej "Rodziny Katyńskiej" była bowiem powszechnie lubiana i szanowana. W pamięci kaliszan pozostała jako osoba o niespożytej energii, niezwykle aktywna i emanująca optymizmem, mimo niemłodego już wieku i szwankującego zdrowia.

Osoby znające panią Gabrielę wspominają, jak bardzo była dumna i zaszczycona zaproszeniem do prezydenckiego samolotu, który w pamiętną sobotę, 10 kwietnia 2010 roku wystartował do Katynia, lecz nigdy tam nie dotarł. Tak bardzo chciała uczestniczyć w obchodach 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

- Kiedy przeczytałem nazwisko Gabrieli Zych na liście ofiar katastrofy, to przyznam, że nogi się pode mną ugięły. Znałem ją bardzo dobrze. W Kaliszu była osobą jednoznacznie kojarzoną z Katyniem. Kultywowała pamięć o tej tragedii - mówił 14 lat temu w rozmowie z Ziemią kaliską Janusz Sibiński z UM Kalisza.

Gabriela Zych kultywowała pamięć o Katyniu

Jej nieżyjący mąż Lech jako dziewięcioletnie dziecko stracił w Katyniu ojca. Z miłości do męża i szacunku dla teścia tak bardzo zaangażowała się w życie "Rodziny Katyńskiej". Ocalenie pamięci o teściu oraz o innych ofiarach Katynia uznała za swą życiowa misję. Dlatego z ogromną pieczołowitością pani Gabriela zbierała wszelkie dokumenty i materiały historyczne o tamtych tragicznych wydarzeniach. Była inicjatorką wybudowania w Kaliszu pomnika Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Prawdę o losie Polaków, ginących za ojczyznę starała się także przekazywać innym, młodym ludziom.

O naszej historii potrafiła opowiadać prosto i pięknie. Własne wnuki i ich rówieśników potrafiła zachęcić do uczestniczenia w pocztach sztandarowych, wystawianych podczas obchodów rocznic katyńskich, a także innych uroczystości patriotycznych.

W ten sposób Gabriela Zych starała się odmłodzić "Rodzinę Katyńską", aby na wieki ocalić pamięć o tragicznie poległych. Z młodym pokoleniem rodziny Zychów członkowie stowarzyszenia wiążą duże nadzieje. Ufają, że wnukowie pani Gabrieli będą kontynuatorami dzieła nieodżałowanej prezeski.

Gabriela Zych została pośmiertnie uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Samorząd Kalisza nadał jej tytuł Honorowego Przyjaciela Miasta.

Władze Kalisza złożyły kwiaty na grobie Gabrieli Zych

W Kaliszu co roku, 10 kwietnia władze miasta składają kwiaty na grobie Gabrieli Zych. W 14.rocznicę katastrofy smoleńskiej jej pamięć uczcił prezydent Kalisza Krystian Kinastowski oraz bliscy kaliszanki.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zalane Gniezno 2 - 20.05.2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto