Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biesiada folkloru

Edyta GALUBA
W tegorocznej Biesiadzie Folkloru Ziemi Kaliskiej  uczestniczyło ponad 500 wykonawców. Na zdjęciu zespół ,,Niechcice’’ z Żelazkowa.
Fot.E. Galuba
W tegorocznej Biesiadzie Folkloru Ziemi Kaliskiej uczestniczyło ponad 500 wykonawców. Na zdjęciu zespół ,,Niechcice’’ z Żelazkowa. Fot.E. Galuba
Ponad 40 zespołów folklorystycznych i kapel ludowych wzięło udział w Biesiadzie Folkloru Ziemi Kaliskiej, która odbyła się w miniony weekend w Brzezinach.

Ponad 40 zespołów folklorystycznych i kapel ludowych wzięło udział
w Biesiadzie Folkloru Ziemi Kaliskiej, która odbyła się w miniony weekend w Brzezinach.

Nad brzeziński zalew, gdzie zlokalizowano estradę, zjechało się blisko 500 wykonawców ludowych z całej regionu południowej Wielkopolski. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki - rzeźby wykonane przez Tadeusza Flaka z Pamiątkowa i Bogdana Osucha z Jarocina. Imprezie towarzyszyły też Małe Targi Sztuki Ludowej.

Pod okiem jurorów

Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej to prezentacja najcenniejszych tradycji regionalnych w dziedzinie kultury ludowej, muzykowania, śpiewu i tańca. Publiczności stwarza więc możliwość poznania dawnych zwyczajów i przemian zachodzących w kulturze ludowej regionu, dla zespołów zaś jest okazją do spotkania i wspólnej wymiany doświadczeń artystycznych.

- Z roku na rok Biesiada Folkloru cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony zespołów folklorystycznych, a także miejscowych twórców ludowych - mówi Przemysław Sułek, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Brzezinach. - Jednak najliczniejszą frekwencję mamy podczas przeglądów, które odbywają się tu co dwa lata. Wówczas zespoły folklorystyczne podlegają ocenie jurorów.

Taki też charakter miała właśnie tegoroczna impreza. Wszyscy więc wykonawcy byli oceniani przez Komisję Artystyczną, której przewodniczył prof. dr hab. Bogusław Linette, etnomuzykolog z Poznania.

- Liczyła się przede wszystkim jakość po każdym względem - mówi prof. Linette. - Przy ocenie zwracaliśmy uwagę na wszystko: stroje, taniec, muzykę, śpiew, choreografię i ogólną prezentację zespołów. Trudno ocenić jednoznacznie poziom poszczególnych grup. Były zespoły bardzo dobre, ale też i słabe.

Targi sztuki ludowej

Sobotni przegląd rozpoczęła Kapela Ludowa z Liskowa, po której prezentowały się zespoły z terenu całej południowej Wielkopolski. Z powiatu kaliskiego na scenie wystąpiły: zespoły śpiewacze z Przyrania, Opatówka i Brzezin; zespoły folklorystyczne "Liskowianie", "Kalina" z Blizanowa i "Piwonice", Kapela z Blizanowa oraz Kabaret Ludowy "Niechcice" z Żelazkowa, który widowiskiem dawnego "Wielkopolskiego Wesela" zakończył sobotni przegląd.

W niedzielę natomiast odbyła się druga część prezentacji. Wystąpiło blisko 20 zespołów, reprezentujących powiaty: ostrowski, krotoszyński, ostrzeszowski, jarociński i pleszewski, do których dołączyła również Kapela Ludowa z Brzezin (powiat kaliski). Drugiego dnia, imprezie towarzyszyły też "Małe Targi Sztuki Ludowej", podczas których artyści ludowi Ziemi Kaliskiej prezentowali swój warsztat pracy. Na stoiskach obejrzeć można było wyroby z wikliny, słomy, siana, bibuły i kwiatów oraz hafty, rzeźby i malarstwo artystyczne.

Organizatorem Biesiady Folkloru było Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Brzezinach. Patronat nad imprezą objęli Marszałek Województwa Wielkopolskiego i Starosta Kaliski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto