MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet gminy Blizanów na 2024 rok przyjęty. Jakie będą najważniejsze inwestycje?

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Budżet gminy Blizanów na 2024 rok przyjęty. Jakie będą najważniejsze inwestycje?
Budżet gminy Blizanów na 2024 rok przyjęty. Jakie będą najważniejsze inwestycje? UG Blizanów
Dochody w kwocie 55 mln zł, wydatki - 57,7 mln zł, a na wydatki majątkowe i inwestycje gmina planuje przeznaczyć 13,5 mln zł. Tak wygląda projekt budżetu na 2024 rok w gminie Blizanów. Został on przyjęty podczas ostatniej sesji.

Ważniejsze inwestycje w 2024 roku

Do ważniejszych zadań zaliczyć trzeba: rozbudowę i modernizację Stacji Uzdatniania Wody w Zagorzynie, budowę sieci sanitarnej tłocznej wraz z przepompownią ścieków w Zagorzynie. Opracowana zostanie dokumentacja projektowo-kosztorysowa na budowę kanalizacji sanitarnej w Pamięcinie i Blizanowie.

Z inwestycji drogowych planuje się przebudowę nawierzchni drogi we wsiach: Pawłówek, Lipe, Skrajnia Blizanowska, Brudzew-Korab, Bogucice, Godziątków (w kierunku Blizanówka i w kierunku granicy z gminą Stawiszyn), Janków Drugi, Pruszków, Rychnów. Zabezpieczono środki finansowe jako udział gminy w budowie chodnika przy drodze powiatowej Kokanin-Piotrów oraz przejścia dla pieszych przy Szkole Podstawowej w Blizanowie.

Opracowana zostanie dokumentacja projektowo-kosztorysowa na budowę dróg rowerowych w ciągach dróg powiatowych na odcinkach: Zagorzyn-Dojutrów, Blizanów Drugi-Godziątków, Poklęków-Russów. Przewidziano też budowę oświetlenia solarnego na terenie gminy około 70 lamp, a w ramach programu Polski Ład "Rozświetlamy Polskę" wymienionych zostanie ponad 1000 lamp oświetlenia ulicznego i drogowego na zdalnie sterowane lampy ledowe.

Przekazane zostaną dotacje pozyskane z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na prace konserwatorskie i restauratorskie w kościołach parafialnych w Lipem i Pamięcinie. Kontynuowane będą prace związane z zapewnieniem dostępności architektonicznej urzędu dla osób niepełnosprawnych i budową boisk sportowych w Brudzewie i Blizanowie Drugim.

Wydatki w budżecie

Z ważniejszych wydatków zaplanowano między innymi: na oświatę i wychowanie 22,3 mln zł, transport i łączność – 7,2 mln zł, pomoc społeczną – 3,1 mln zł, rodzinę i świadczenia wychowawcze – 4 mln zł, gospodarkę komunalną i ochronę środowiska –6,3 mln zł.

Podjęte uchwały

Radni podczas sesji podjęli również uchwały m.in. w sprawie przyznania dotacji dla Parafii Rzymsko-Katolickiej pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Lipem na prace konserwatorskie, planu pracy rady i stałych komisji Rady Gminy Blizanów na 2024 rok oraz określenia szczegółowych warunków sprzedaży nieruchomości gruntowych na rzecz ich użytkowników wieczystych.

Zobacz także:

Bieg noworoczny w Kaliszu 2024

Bieg noworoczny w Kaliszu. Truchtem w 2024 rok. ZDJĘCIA

9 lat temu rozpoczęła się rozbiórka hotelu Orbis "Prosna". Poznaj historię od narodzin po śmierć

10 lat temu rozpoczęło się wyburzanie hotelu Prosna w Kalisz...

Kolejny Sylwester na... golasa. Biegali w lesie i morsowali ...


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto