Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ponad 22 mln zł na drogi, drzewa i zbiorniki wodne. Beneficjentami także gminy z powiatu kaliskiego

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Ponad 22 mln zł na drogi, drzewa i zbiorniki wodne. Beneficjentami także gminy z powiatu kaliskiego
Ponad 22 mln zł na drogi, drzewa i zbiorniki wodne. Beneficjentami także gminy z powiatu kaliskiego UMWW
Samorząd Województwa Wielkopolskiego przeznaczył ponad 22 mln zł na wsparcie dla lokalnych samorządów na prace związane z ochroną, rekultywacją i poprawą jakości gruntów rolnych. Beneficjentem są także gminy z powiatu kaliskiego.

Po raz kolejny z budżetu Województwa Wielkopolskiego przeznaczone zostały środki na wsparcie obszarów wiejskich. Sejmik Województwa Wielkopolskiego podjął uchwałę w sprawie przekazania środków z budżetu Województwa Wielkopolskiego na prace związane z ochroną oraz poprawą jakości gruntów rolnych. Pomoc realizowań jest już od ponad 15 lat i obejmuje szereg działań w ramach których gminy i powiaty mogą ubiegać się o wsparcie.

- Realizowany program ochrony i poprawy jakości gruntów rolnych umożliwia realizację licznych zadań ograniczających wpływ człowieka na obszary rolnicze oraz odtworzenie ich należytego stanu. Zainteresowanie wnioskodawców od wielu lat w pełni wyczerpuje pulę środków przeznaczoną na realizację tego programu na terenie naszego województwa - mówi wicemarszałek Krzysztof Grabowski.

Pomoc dla samorządów realizowana w ramach kilku działań, jednym z nich jest wsparcie budowy lub przebudowy dróg dojazdowych do pól. Tegoroczna kwota wsparcia wynosząca niespełna 19 mln zł trafi do 149 gmin w całym województwie. Gminy i powiaty pozyskały także dofinasowanie na zakup sadzonek drzew miododajnych. Dofinasowanie wynoszące do ponad 1,2 mln zł trafi do 75 wielkopolskich gmin i powiatów. Wsparcie objęło także renowację i budowę zbiorników małej retencji. 6 gmin pozyskało blisko 220 tys. zł. Dzięki wsparciu powstaną zbiorniki o łącznej powierzchni blisko 6,8 ha.

- Pomoc w zakresie przebudowy i budowy dróg dojazdowych to pól regularnie wspiera gminy w poprawie bezpieczeństwa oraz możliwości poruszania się po lokalnych drogach zwłaszcza rolników, którzy regularnie korzystają tych dróg. W tym roku pomoc pozyskało 149 gmin. Cieszy także zainteresowanie samorządów, które posadzą kolejne drzewa miododajne na swoim terenie. W tym roku wsparcie pozyskało 75 jednostek samorządowych. Powstaną także zbiorniki małej retencji w 6 gminach. Działania realizowane w ramach programu ochrony gruntów rolnych mają realny wpływ na życie mieszkańców obszarów wiejskich by ograniczyć negatywny wpływ człowieka na te obszary oraz umożliwić dalszą produkcję rolniczą w Wielkopolsce - dodaje wicemarszałek Krzysztof Grabowski.

Wsparcie obejmuje także szczególne zadania inwestycyjne, których realizacja jest konieczna ze względu na interes i bezpieczeństwo mieszkańców. Najczęściej dotyczą one przebudowy przepustów i mostów na małych ciekach lub dróg na szczególnie trudnych terenach. W 2024 roku dofinansowane zostaną 4 zadania w gminach: Mycielin, Łęka Opatowska, Skulsk i Miedzichowo. Całkowita kwota dofinasowania 4 zadań to ponad 2 mln zł. Ponadto powiaty wrzesiński, krotoszyński i kościański otrzymają pomoc finansową na zakup sprzętu pomiarowego, informatycznego i oprogramowania do zakładania i aktualizowania operatów ewidencji gruntów oraz prowadzenia spraw ochrony gruntów rolnych o wartości pomocy 145 tys. zł. Z kolei powiat wolsztyński pozyskał 15 tys. na sporządzenie projektu rekultywacji w kierunku przyrodniczym jednej z działek.

Zobacz także:

Pary z Kalisza w plebiscycie dla zakochanych. Mogą zgarnąć c...

Protest rolników w Marchwaczu. Sznur traktorów przejechał DK...

Morsowanie po góralsku w Starym Kiączynie. Była wspólna kąpi...


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto