Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czworonożni funkcjonariusze w KMP w Kaliszu. „Największa radość jest, kiedy pies zaprowadzi nas do zaginionej osoby” FILM

Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ewelina Samulak-Andrzejczak
Wideo
od 16 lat
Komenda Miejska Policji w Kaliszu ma ośmiu wyjątkowych, bo…czworonożnych funkcjonariuszy, z którymi pracuje czwórka wyszkolonych policjantów. Psy służbowe wykorzystywane są tutaj codziennie do najróżniejszych zdarzeń kryminalnych. - Największa radość przewodnika jest wtedy, kiedy zostanie obroniony przez psa i wtedy, kiedy pies doprowadzi nas do osoby zaginionej, która później bezpiecznie wraca do domu – mówi sierż. sztab. Mateusz Skorzybód.

Psi funkcjonariusze pracują każdego dnia. Wyjeżdżają przede wszystkim do zdarzeń na terenie Kalisza i powiatu kaliskiego, ale gdy zachodzi taka potrzeba pracują również w obrębie całej Wielkopolski.

- Na terenie miasta zabezpieczamy imprezy masowe, a jeżeli chodzi o zdarzenia kryminalne to wykorzystujemy je przy włamaniach do mieszkań w tracie poszukiwań utraconego mienia, czy też poszukiwania osób zaginionych, jak najbardziej są wykorzystywane do tropienia śladu ludzkiego, czyli do kategorii, w której zostały przystosowane – w tym wypadku jest to pies patrolowo-tropiący. Na terenie jednostki w Kaliszu mamy też psy do wyszukiwania zapachu materiałów wybuchowych, które są wykorzystywane przy zgłoszeniach o podłożeniu niebezpiecznych ładunków oraz na polecenie naszych przełożonych wykorzystujemy psy do wyszukiwania zapachu narkotyków – mówi sierż. sztab. Mateusz Skorzybód, przewodnik psa służbowego KMP w Kaliszu.

Opiekunowie psów służbowych codziennie dbają o ich sprawność. Każdy z czworonogów jest specjalistą w swojej dziedzinie, ale i tak raz w roku musi przejść test i udowodnić swoje umiejętności przed instruktorami z Zakładu Kynologii Policyjnej. Kurs podobnie jak psy, przechodzą też ich przewodnicy.

WIĘCEJ W MATERIALE WIDEO:

od 16 lat

Czytaj także:

- Żeby zostać przewodnikiem psa służbowego trzeba mieć zamiłowanie do zwierząt, pokazać to swoim przełożonym, a potem starać się o to, żeby zostać kandydatem na przewodnika służbowego, a potem po ustaleniu tego ze swoimi przełożonymi jedziemy do Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach i odbywamy odpowiednie szkoleniew zależności od kategorii psa. Na kursie jesteśmy około 5,5 miesiąca. W tym czasie nawiązujemy więź z pieskiem, trenujemy, uczymy się tych wszystkich rzeczy od instruktorów i po każdym miesiącu musimy zdać egzamin z pieskiem i ostatecznie egzamin końcowy – wyjaśnia sierż. sztab. Mateusz Skorzybód.

Za swoją służbę psy nagradzane są za każdym razem, kiedy wykonują swoją pracę prawidłowo. Uwielbiają pracować za karmę lub zabawkę. Z kolei ich przewodnicy podkreślają, że sukces ich podopiecznych daje im wielką satysfakcję.

- Największa radość przewodnika w przypadku psów patrolowo-tropiących jest wtedy, kiedy zostanie obroniony przez tego pieska i ten pies wykazuje tendencje do tego, żeby go obronić w sytuacji zagrożenia. Ale też największy sukces jest, kiedy pies doprowadzi nas do osoby zaginionej i ta osoba bezpiecznie wraca do domu – zdradza sierż. sztab. Mateusz Skorzybód.

ZOBACZ TAKŻE:

Studentki WPA UAM w Kaliszu ozdabiają wnętrza Oddziału Rehabilitacji Dziecięcej

Kalisz: Studenci tworzą bajkowy świat w Oddziale Rehabilitac...

Złote Gody w Kaliszu. Za 50 lat razem otrzymali medale od pr...

Uroczyste absolutorium na WP-A UAM w Kaliszu. ZDJĘCIA

Finał Cyklu Turniejów Południowej Wielkopolski w Piłce Ręcznej Dzieci

Kalisz: Wielki finał Cyklu Turniejów Południowej Wielkopolsk...


Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto