Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy Miasto Kalisz kupi zabytkowy dworek i park na Majkowie? ZDJĘCIA

Mariusz Kurzajczyk
Mariusz Kurzajczyk
Właściciele dworku na Majkowie
Właściciele dworku na Majkowie Mariusz Kurzajczyk
Właściciele zabytkowego dworku na Majkowie wystawili go na sprzedaż. Wiadomo, że wśród zainteresowanych kupnem jest Miasto Kalisz, ale w sytuacji wystawienia nieruchomości na sprzedaż ktoś może je uprzedzić. Tymczasem w dworku swoją siedzibę ma filia Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Czy Miasto Kalisz kupi zabytkowy dworek i park na Majkowie?

Klasycystyczny dworek został wzniesiony w latach 90. XVIII wieku, gdy generał Wojciech Lipski herbu Grabie rozpoczął budowę nowego, murowanego, parterowego dworu na Majkowie. Około 1820-1830 roku wnuk generała, Wojciech Lipski założył na tym terenie park krajobrazowy w stylu angielskim.

Dworek został częściowo przebudowany przez Gutowskich w I poł. XIX wieku i powiększony o parterowe skrzydła boczne wraz ze zmianą lokalizacji schodów wewnętrznych na poddasze. Na początku XX wieku został rozbudowany o portyk frontowy. W okresie międzywojennym majątek należał do rodziny Karśnickich.

Dworek na Majkowie należał do Feliksa Karśnickiego

Ostatnim właścicielem nieruchomości był Feliks Karśnicki, ułan w wojnie polsko-bolszewickiej, potem prezes straży ogniowej w Kaliszu, działacz różnych organizacji społecznych, a wreszcie poseł na Sejm. Po wojnie na krótko wrócił do Kalisza, skąd szybko musiał uchodzić, bo jak wspomina jego wnuk Michał Karśnicki zagrożono mu „urwaniem głowy”.

Zobacz także:

Faliks Karśnicki zamieszkał we Wrocławiu, gdzie założył firmę samochodową zajmującą się wywożeniem gruzu. Do Kalisza wrócił na chwilę w 1947 roku, a jego nazwisko znajduje się na liście „Zjazdu b. Wychowanków Szkoły Handlowej w latach 1906-1916 i późniejszego Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki”, który odbył się w dniach 11-12 października.

W ramach bitwy o handel firma Karśnickiego została zlikwidowana a on sam przeniósł się na wieś, pracując jako kierownik w PGR-ze w okolicach dolnośląskiej Ślęży. Zmarł 9 marca 1961 roku i został pochowany w rodzinnym grobowcu na Cmentarzu Miejskim w Kaliszu. W pogrzebie uczestniczyły tłumy kaliszan, a kondukt wychodzący sprzed kościoła św. Mikołaja na długo zablokował ul. Śródmiejską. W III RP w rodzinnym mieście został upamiętniony ulicą na osiedlu Majków.

W okresie PRL dworek był zaniedbany i doprowadzony do całkowitej ruiny. W 1999 roku został gruntowanie wyremontowany i zaadaptowany na siedzibę kaliskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu. Swoje miejsce znalazła tutaj także Filia nr 7 MBP im. Adama Asnyka w Kaliszu.

Potomkowie Feliksa Karśnickiego odzyskali dworek i park

O odzyskanie nieruchomości starali się potomkowie Feliksa - troje wnucząt i ostatecznie dopięli swego. Wiadomo, że prowadzą negocjacje z Miastem w sprawie jego kupna, ale wygląda na to, że nie mogą dojść do porozumienia, skoro wystawili dworek i ogromny park na sprzedaż.

- Właściciele nieruchomości na osiedlu Majków, do którego Miasto Kalisz utraciło tytuł prawny, wystąpili z propozycją sprzedaży. Z uwagi na fakt, że teren od lat służył mieszkańcom, stanowił dla osiedla Majków oazę zieleni i miejsce wypoczynku, prezydent Krystian Kinastowski podjął rozmowy z właścicielami. Ustalono warunki transakcji. Czekamy na decyzję właścicieli - wyjaśnia Katarzyna Ciupek, rzecznik prasowy Kancelarii Prezydenta Miasta.

Potomkowie Karśnickiego nie chcą komentować negocjacji z miastem, ale przyznają, że sprzedadzą nieruchomość, jeśli znajdzie się chętny. Dodajmy, że cena nie jest wygórowana - 2,9 mln zł za dworek o powierzchni 800 m kw. oraz blisko 3-hektarowy park.


Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto