Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy parafie nie chcą pieniędzy na remont popadających w ruinę cmentarzy? ZDJĘCIA

Redakcja
Przy okazji dnia Wszystkich Świętych, ponownie rozgorzała dyskusja o konieczności zadbania o stare kaliskie cmentarze, zwłaszcza trzy usytuowane przy Rogatce.

Wywołał ją wpisem na swoim facebookowym profilu wiceprezydent Grzegorz Kulawinek.

- Samorząd Kalisza dofinansowuje remonty kaliskich zabytków objętych ochroną konserwatorską, posiadających indywidualny wpis do rejestru. (...) O cmentarze dbają właściciele (parafie), a o pojedyncze groby rodzina. Nasuwa się pytanie: Czy kiedykolwiek parafie starały się o te środki? Wyjątek stanowi cześć cmentarza wojskowego na Majkowie, rozpoczęliśmy już działania w tej sprawie - stwierdził włodarz.

Zły stan zabytkowych mogił miałby dotyczyć przede wszystkim cmentarzy: katolickiego, ewangelickiego i prawosławnego usytuowanych u zbiegu ulic Górnośląskiej i Harcerskiej, które są nie tylko miejscem pochówku wielu znamienitych kaliszan, ale i zabytkiem, świadectwem dawnych dekad.

Do sprawy odniósł się historyk Maciej Błachowicz: „Pan prezydent słusznie zwraca uwagę, że parafia prawosławna i katolicka nie stara się o dotację samorządu na zabytkowe cmentarze. Wyjątkiem jest parafia ewangelicka, która o dotację złożyła wniosek i wyremontowała mur po zewnętrznej stronie. (...) Parafia prawosławna jest za mała, aby finansować nawet prace porządkowe, tu trzeba pomóc. (...) Cmentarze można uratować, pod warunkiem współpracy trzech czynników: administrator, samorząd, służby konserwatorskie” - napisał w odpowiedzi.

Kilka dni temu na schodach cmentarza prawosławnego zapalonych zostało kilkadziesiąt zniczy. Akcja miała na celu zwrócenie uwagi na coraz gorszy stan nekropolii.

Głos w dyskusji zabrał członek Rady Parafialnej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej.

„Parafia już od wielu lat stara się o subwencję z miasta, która przy udziale naszej społeczności pozwoliła wyremontować okalający cmentarz parkan. W tym roku otrzymaliśmy również subwencję na wykonanie dokumentacji wewnętrznej strony muru wraz z nagrobkami. (...) Pan prezydent Krystian Kinastowski jest już trzecim włodarzem miasta, u którego parafia stara się o założenie monitoringu” - czytamy pod informacją.

O podejmowane działania w zakresie ocalenia zabytkowych mogił zapytaliśmy również proboszcza Parafii Katedralnej św. Mikołaja ks. prałata Adama Modlińskiego.

- Od kiedy jestem proboszczem, to my z takich dotacji korzystamy co roku. Od 2014 do 2017 roku były to dotacje na dom, dawny klasztor kanoników regularnych laterańskich. Z kolei w 2018 i 2019 miasto dało dotacje na renowację elewacji i naw w katedrze. Gdy skończymy prace w katedrze, będziemy się starać o dotację na cmentarz. Natomiast schody prowadzące na cmentarz od ulicy Górnośląskiej nie są na działce parafialnej, to nie nasze schody - powiedział kapłan.

- Jeżeli złożę wniosek o dotacje na cmentarz i na katedrę, to jeden z nich prawdopodobnie nie będzie uznany. Katedra jest o tyle pilniejsza, że z wieży wypadają części cegieł, jest to niebezpieczne, i to musimy czym prędzej zrobić. A na cmentarz idźmy pomodlić się, a nie szukać dziury w błocie - dodał ks. prałat Adam Modliński.

I jeszcze opinia Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara:

- Cmentarze to nasze dziedzictwo kulturowe, które także podlega ochronie. Jeśli nie będziemy go chronić, skąd pewność, że i o nas nie zapomną, nie nazwą obcymi w naszej ziemi - za 100, 200 lat? Pamięć i szacunek dla grobów nie powinna pozostać jedynie wyrazem religijności.

W galerii zdjęcia znajdujących w złym stanie grobów z cmentarza katolickiego.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto