Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kalisz: Miasto przekazało ponad pół miliona złotych na ratowanie zabytków

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Samorząd Kalisza przeznaczył 550 tysięcy złotych na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków lub znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków. Wiemy, do kogo trafią pieniądze.

Na ogłoszony przez Prezydenta Miasta Kalisza otwarty konkurs ofert wpłynęło szesnaście wniosków. Trzy z nich nie spełniły wymogów formalnych. Łączna kwota oczekiwanych dotacji wyniosła 1.369.772,05 zł. W budżecie Kalisza na 2024 rok na dotacje prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków lub znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków miasta, zaplanowana została łączna kwota 550.000,00 zł. Powołana przez prezydenta miasta komisja ds. rozpatrzenia wniosków rekomendowała przyznanie dotacji na trzynaście zadań. Na ostatniej sesji Rady Miasta Kalisza przyjęto uchwałę, na podstawie której udzielone zostaną dotacje. Oto do kogo trafią pieniądze:

Prowincja Wielkopolsko-Mazowiecka Towarzystwa Jezusowego w Warszawie – na wymianę pokrycia dachu nad prezbiterium kościoła pobernardyńskiego pw. Nawiedzenia NMP (obecnie OO. Jezuitów) oraz budynków klasztornych pobernardyńskich (obecnie OO. Jezuitów) w Kaliszu, ul. Stawiszyńska 2 (oprócz dachu nawy kościelnej z przyległym do niej krużgankiem oraz Domu Formacji z łącznikiem) – II etap – wymiana pokrycia dachowego nad budynkami klasztornymi połać dachowa północna – w wysokości 45.000,00 zł)

Parafia Rzymskokatolicka św. Gotarda w Kaliszu – na zaimpregnowanie gontowego pokrycia dachowego kościoła filialnego pw. św. Wojciecha na Zawodziu w Kaliszu, przy ul. Bolesława Pobożnego 103 – w wysokości 15.000,00 zł (zabytek rejestrowy)

Klasztor OO. Franciszkanów w Kaliszu – na prace konserwatorskie przy ołtarzu bocznym św. Franciszka w kościele św. Stanisława BM w Kaliszu – IV etap – w wysokości 50.000,00 zł (zabytek rejestrowy)

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Kaliszu – na prowadzenie robót budowlanych muru cmentarza ewangelicko-augsburskiego w Kaliszu, polegających na remoncie fragmentu północnego muru ogrodzeniowego od strony wewnętrznej – II etap – w wysokości 80.000,00 zł (zabytek rejestrowy)

Parafia Rzymskokatolicka Miłosierdzia Bożego w Kaliszu – na sporządzenie ekspertyzy stanu technicznego i estetycznego budynku zabytkowego kościoła pw. Miłosierdzia Bożego, położonego przy ul. A. Asnyka 54-56 w Kaliszu dla potrzeb sporządzenia i opracowania projektu architektonicznego oraz projektu technicznego – w wysokości 30.000,00 zł (zabytek rejestrowy)

Robert Mocny – na prace remontowe zabytkowego budynku mieszkalnego przy ul. Łódzkiej 92 w Kaliszu – I etap – w wysokości 30.000,00 zł (zabytek w gminnej ewidencji zabytków)

Marlena Nowicka – na remont elewacji budynku położonego w Kaliszu przy ul. Poznańskiej 37 – w wysokości 40.000,00 zł (zabytek w gminnej ewidencji zabytków)

Parafia Katedraln pw. św. Mikołaja w Kaliszu na:
– prace konserwatorsko-remontowe kaplicy grobowej rodziny Heinsów na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Górnośląskiej w Kaliszu – III etap – ściany wewnętrzne kaplicy oraz cokół pod figurą Matki Bożej) – w wysokości 40.000,00 zł (zabytek w gez),
– prace konserwatorsko-remontowe kaplicy grobowej rodziny Prusinowskich na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Górnośląskiej w Kaliszu – III etap – korpus kaplicy z piaskowca ściany zewnętrzne (bez ściany frontowej) – w wysokości 40.000,00 zł (zabytek w gez);
– na prace konserwatorskie i restauratorskie muru obronnego przy ul. Parczewskiego w otoczeniu kościoła św. Mikołaja (pomiędzy ul. Kanonicką i Szklarską) - część muru z licem z cegły gotyckiej od strony ulicy Szklarskiej: strona zewnętrzna i wewnętrzna – II etap – w wysokości 65. 000,00 zł (zabytek rejestrowy)

Rzymskokatolicka Parafia Ordynariatu Polowego pw. św. Wojciecha i św. Stanisława w Kaliszu – na konserwację ławek – IV etap – w wysokości 25.000,00 zł (zabytek rejestrowy)

Parafia Prawosławna pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Kaliszu – na kontynuację prac przy malowidłach ściennych (1930 r.) w cerkwi prawosławnej pw. św. App. Piotra i Pawła w Kaliszu – etap VII – prace konserwatorsko-zabezpieczające oraz restauratorskie trzech ścian nawy – w wysokości 60.000,00 zł(zabytek rejestrowy)

Natalia i Piotr Pietrzykowscy – na wykonanie pokrycia dachowego na budynku mieszkalnym w Kaliszu przy ul. Adama Asnyka 6 – w wysokości 30.000,00 zł (zabytek w gminnej ewidencji zabytków)

ZOBACZ TAKŻE:

Kibice piłkarzy ręcznych Energa MKS Kalisz podczas meczu z Grupa Azoty Unią Tarnów

Kibice piłkarzy ręcznych Energa MKS Kalisz podczas meczu z G...

Tłumy na Giełdzie Kaliskiej w pierwszą niedzielę marca. Co ciekawego można było tam kupić?

Tłumy na Giełdzie Kaliskiej w pierwszą niedzielę marca. Co c...

Night in Calisia. Wielki koncert w Kaliszu 10 lat po Grammy

Night in Calisia. Wielki koncert w Kaliszu 10 lat po Grammy ZDJĘCIA


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto