Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzisiaj Noc Muzeów. Sprawdź, gdzie się wybrać

AND
Dziś kolejna edycja ogólnopolskiej. Nocy Muzeów. Na nocne zwiedzanie zapraszają między innymi Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, czy Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie.

Kaliskie muzeum zaprasza w godzinach od 18.00 do 23.00. Za darmo będzie można zwiedzić stałe oraz czasowe ekspozycje, które SA aktualnie prezentowane przez placówkę. Będą także prezentacje filmów związanych z działalnością MOZK, a także niespodzianki.

W gołuchowskim OKL-u w niepowtarzalnej atmosferze majowego wieczoru będzie można od godz. 17.00 do północy zwiedzać wystawy w „Oficynie” i „Powozowni”. Zabytkowe budynki ukażą zwiedzającym swoje drugie, podświetlone sztucznym światłem, oblicze, a park kusić będzie zwiedzających tajemniczymi alejkami. Pomiędzy „Powozownią” i zamkiem dla gości ośrodka przygotowano plenerową wystawę „Parada puszcz”, prezentującą fotografie wykonane przez leśników z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku - mówi Alicja Antonowicz.

Specjalnymi wydarzeniami wieczoru będą: wieczór poetycki Bolesława Grobelnego (godz. 20.00 w „Oficynie”) oraz koncert Chóru Viribus Unitis, który zaprezentuje utwory Grzegorza Ciechowskiego i zespołu Republika (godz. 21.30 w parku, przed Mauzoleum).

Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku wraz ze Stowarzyszeniem Kolejowych Przewozów Lokalnych zapraszają na zwiedzanie wybranych ekspozycji w muzeum oraz na sentymentalną podróż kolejką wąskotorową na trasie Opatówek – Rożdżały – Opatówek. Organizatorzy proponują przejazd autokarem z parkingu przy muzeum w Opatówku do stacji Opatówek Wąskotorowy przy ul. Ludowej w godzinach 17.00, 18.00, 19.00, 20.00. Na stacji będzie oczekiwał pociąg osobowy. Czas trwania wycieczki kolejką to około 40 minut. Chętni będą mogli powrócić autokarem z powrotem na parking przy muzeum. Samodzielne zwiedzanie wybranych sal ekspozycyjnych muzeum bez obsługi przewodnickiej będzie zapewnione w godzinach od 16.00 do 21.00. Wszystkie punkty programu będą bezpłatne.

Muzeum mieści się w klasycystycznej fabryce sukienniczej, wybudowanej w latach 1824 – 1826 przez A. G. Fiedlera. Budynek ten jest zabytkiem techniki z zachowanymi na pięciu kondygnacjach halami fabrycznymi, o oryginalnej konstrukcji drewnianej i żeliwnej klatce schodowej . Produkowano tutaj wysokiej jakości sukno, od 1826 roku do okresu wielkiego kryzysu gospodarczego w XX wieku. W dawnych wnętrzach fabrycznych prezentowanych jest osiem ekspozycji stałych i aktualnie dwie czasowe. Są to: XIX - wieczne napędy, wynalazcy, pracujące maszyny, przemysł w kaliskiem w okresie industrializacji ziem polskich XIX w, zabytkowe maszyny dziewiarskie, pomocnicze, bonneterie, dzianiny artystyczne, laboratorium przemysłowe XX w, fortepiany firm polskich XIX i XX w, maszyny i urządzenia drukarskie XIX - XX w, ornaty Jana Pawła II i Benedykta XVI na tle zabytkowych paramentów liturgicznych, dawna maszynownia fabryczna oraz czasowe: Iluminacja. Międzynarodowa wystawa plastyczna (Bogusława Krassowska-Kowalczyk, Jason Orr, Karen Patton Orr, Ewa Ratajczyk, Ilona Sawicka, Merlin Spie, James Strachan, Izabella Symanowicz) oraz technika w życiu codziennym w XX wieku.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto