Nasza Loteria

Muzeum w Opatówku ze wsparciem na konserwację maszyn. Zobaczcie jak wyglądają przed i po renowacji. ZDJĘCIA

Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ewelina Samulak-Andrzejczak
Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku
Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku otrzymało wsparcie od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Powiatu Kaliskiego na konserwację zabytkowych maszyn. W piątek, 17 listopada odbędzie się spotkanie promocyjne projektu.

Dzięki dofinansowaniu od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury – Państwowego Funduszu Celowego w kwocie 32 000 zł. oraz od Powiatu Kaliskiego w kwocie 8 800 zł. Muzeum przeprowadziło konserwację 5 zabytkowych maszyn: tokarki, przewijarki, magla, szlifierki tarczowej, gręplarki. Stanowią one fragment kolekcji maszyn produkcyjnych, gromadzonych w muzeum od początku jego istnienia tj. od 1981 r.

- Obiekty te pochodzą z konkretnych zakładów przemysłowych, często już nieistniejących. Są więc dla historyków gospodarczych wręcz źródłem historycznym dokumentującym poziom wytwórczości i myśli produkcyjnej w naszym kraju. Wytypowane do konserwacji w 2023 r. obiekty ukazują szeroki aspekt działalności produkcyjnej w Polsce I poł. XX w. Konserwacja ma doprowadzić ich stan do efektu ekspozycyjnego we wnętrzach Muzeum w Opatówku rozszerzając wartości narracyjne o nowe tematy, jak choćby o przemysł meblarski, który nie jest reprezentowany na ekspozycjach muzeum, a przemysł ten stanowił ważną gałąź polskiego przemysłu. Jak choćby szlifierka kołowa firmy "Kirchner" – informuje Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku.

Czytaj także:

 Po konserwacji zabytkowe maszyny będą eksponowane we wnętrzach muzealnych po historycznej, XIX. wiecznej fabryce sukienniczej Fiedlerów. Dwa obiekty tj. wspomniana szlifierka kołowa oraz tokarka firmy "Fischer", używana w Zakładzie Gazowniczym w Kaliszu będą eksponowane w holu w części zachodniej muzeum Kolejne obiekty tj. przewijarka przędzy z XIX w. dotychczas eksponowane w tzw. skrzydle wschodnim muzeum po konserwacji nadal będą eksponowane w swoim dotychczasowym miejscu. Przewijarka dokumentuje przemysł pasmanteryjny w Kaliszu, gdyż jej przedwojennym właścicielem był HerszTiltupulwer, a później Włodzimierz Tłokowski. Pozostałe dwie maszyny tj. zgrzeblarka oraz magiel trafią do nowego muzealnego przedsięwzięcia tj. tzw. "Magazynu studio".

W ramach zadania odbędzie się spotkanie promocyjne, podczas którego zostaną zaprezentowane efekty końcowe realizowanego zadania. Muzeum zaprasza na promocję projektu w piątek, 17 listopada o godz. 16.30.

ZOBACZ TAKŻE:

Dzień Seniora. Mieszkańcy gminy Stawiszyn świętowali w Domu ...

Szałe pod Kaliszem: Budują nowoczesny kompleks usługowy. Tak...

W Kaliszu powstał nowoczesny magazyn firmy Nestlé. Wykonawcą inwestycji była Grupa Antczak

W Kaliszu powstał nowoczesny magazyn firmy Nestlé. Wykonawcą...

Święto Niepodległości w Kaliszu

Święto Niepodległości w Kaliszu. II Kaliski Marsz Niepodległ...


Obserwuj nas także na Google News

od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto