Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum w Opatówku ze wsparciem na konserwację maszyn. Zobaczcie jak wyglądają przed i po renowacji. ZDJĘCIA

Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ewelina Samulak-Andrzejczak
Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku
Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku otrzymało wsparcie od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Powiatu Kaliskiego na konserwację zabytkowych maszyn. W piątek, 17 listopada odbędzie się spotkanie promocyjne projektu.

Dzięki dofinansowaniu od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury – Państwowego Funduszu Celowego w kwocie 32 000 zł. oraz od Powiatu Kaliskiego w kwocie 8 800 zł. Muzeum przeprowadziło konserwację 5 zabytkowych maszyn: tokarki, przewijarki, magla, szlifierki tarczowej, gręplarki. Stanowią one fragment kolekcji maszyn produkcyjnych, gromadzonych w muzeum od początku jego istnienia tj. od 1981 r.

- Obiekty te pochodzą z konkretnych zakładów przemysłowych, często już nieistniejących. Są więc dla historyków gospodarczych wręcz źródłem historycznym dokumentującym poziom wytwórczości i myśli produkcyjnej w naszym kraju. Wytypowane do konserwacji w 2023 r. obiekty ukazują szeroki aspekt działalności produkcyjnej w Polsce I poł. XX w. Konserwacja ma doprowadzić ich stan do efektu ekspozycyjnego we wnętrzach Muzeum w Opatówku rozszerzając wartości narracyjne o nowe tematy, jak choćby o przemysł meblarski, który nie jest reprezentowany na ekspozycjach muzeum, a przemysł ten stanowił ważną gałąź polskiego przemysłu. Jak choćby szlifierka kołowa firmy "Kirchner" – informuje Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku.

Czytaj także:

 Po konserwacji zabytkowe maszyny będą eksponowane we wnętrzach muzealnych po historycznej, XIX. wiecznej fabryce sukienniczej Fiedlerów. Dwa obiekty tj. wspomniana szlifierka kołowa oraz tokarka firmy "Fischer", używana w Zakładzie Gazowniczym w Kaliszu będą eksponowane w holu w części zachodniej muzeum Kolejne obiekty tj. przewijarka przędzy z XIX w. dotychczas eksponowane w tzw. skrzydle wschodnim muzeum po konserwacji nadal będą eksponowane w swoim dotychczasowym miejscu. Przewijarka dokumentuje przemysł pasmanteryjny w Kaliszu, gdyż jej przedwojennym właścicielem był HerszTiltupulwer, a później Włodzimierz Tłokowski. Pozostałe dwie maszyny tj. zgrzeblarka oraz magiel trafią do nowego muzealnego przedsięwzięcia tj. tzw. "Magazynu studio".

W ramach zadania odbędzie się spotkanie promocyjne, podczas którego zostaną zaprezentowane efekty końcowe realizowanego zadania. Muzeum zaprasza na promocję projektu w piątek, 17 listopada o godz. 16.30.

ZOBACZ TAKŻE:

Dzień Seniora. Mieszkańcy gminy Stawiszyn świętowali w Domu ...

Szałe pod Kaliszem: Budują nowoczesny kompleks usługowy. Tak...

W Kaliszu powstał nowoczesny magazyn firmy Nestlé. Wykonawcą inwestycji była Grupa Antczak

W Kaliszu powstał nowoczesny magazyn firmy Nestlé. Wykonawcą...

Święto Niepodległości w Kaliszu

Święto Niepodległości w Kaliszu. II Kaliski Marsz Niepodległ...


Obserwuj nas także na Google News

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto