Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Europejskie Forum Sieci Dziedzictwa Kulinarnego w Wielkopolsce [FOTO]

Andrzej Kurzyński
Europejskie Forum Sieci Dziedzictwa Kulinarnego w Wielkopolsce. Kalisz chwali się andrutami
Europejskie Forum Sieci Dziedzictwa Kulinarnego w Wielkopolsce. Kalisz chwali się andrutami Andrzej Kurzyński
Europejskie Forum Sieci Dziedzictwa Kulinarnego od piątku odbywa się w Wielkopolsce. Jego organizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. W piątek uczestnicy Forum wzięli udział w wizytach studyjnych w regionie, odwiedzając restauracje, gospodarstwa agroturystyczne i producentów żywności m.in. Szamotułach, Lwówek, czy Kalisz.

W dniach od 22 do 24 września na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się Europejskie Forum Sieci Dziedzictwa Kulinarnego, którego organizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. Forum jest doskonałą platformą wymiany doświadczeń i praktyk, dzielenia się swoimi osiągnięciami, jak również okazją, by czerpać inspiracje od innych regionów należących do Sieci. To także możliwość spotkania z podmiotami zrzeszonymi w Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego oraz z osobami na co dzień zajmującymi się dziedzictwem kulinarnym poza granicami naszego kraju.

- Tegoroczną edycję Europejskiego Forum zaproszeni goście rozpoczną od wizyt studyjnych u wybranych członków Sieci. Goście z zagranicy będą mogli m.in. spróbować wielkopolskich olejów tłoczonych na zimno firmy Semco, soków tłoczonych z Tłoczni Soków Owocowych Płonka, nalewek z Opactwa Benedyktynów w Lubiniu oraz skosztować andrutów kaliskich. Odwiedzą też dwóch Stary Chotów - mówi Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

W Kaliszu goście odwiedzili zakład Urszuli Kinowskiej, produkujący andruty kaliskie. To wyjątkowy produkt, który ma od 22 kwietnia 2009 roku jest polskim produktem zarejestrowanym w Unii Europejskiej jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. Andruty kaliskie wypiekane są od przeszło 200 lat, choć ich historia jest zapewne jeszcze starsza. Typowo kaliski przysmak produkowany jest metodą rękodzielniczą. Zakład należy do Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska.

- Europejskie Forum Sieci Dziedzictwa Kulinarnego, to okazja, aby pokazać produkty, którymi szczycimy się w Wielkopolsce członkom Sieci Dziedzictwa Kulinarnego z Europy. Chcemy, aby zobaczyli jakie to produkty. Z całą pewnością andruty kaliskie, to dla nich nowość, bo w Europie poza Wielkopolską tych produktów nie ma. Pokazujemy więc takie miejsca, żeby również nasi koledzy uczestniczący w projekcie Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego mogli zapoznać się z tym co mamy w Wielkopolsce dobrego, smacznego, tradycyjnego, czym się chwalimy - mówi Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Warto dodać, że Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska zrzesza obecnie 124 członków, wśród których są producenci żywności wysokiej jakości, przetwórcy, restauracje, gospody i gościńce.

W sobotę Europejskie Forum Sieci Dziedzictwa Kulinarnego przeniesie się na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie z kolei rozpoczną się Targi Smaki Regionów 2017. Tam zostaną zaprezentowane prelekcje nt. możliwości działań marketingowych dla małych producentów żywności, a także odbędzie się pokaz kulinarny przygotowany przez gościa specjalnego Roberta Makłowicza.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto