Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Europejskie Forum Sieci Dziedzictwa Kulinarnego zawita do Kalisza

Andrzej Kurzyński
Do udziału w Europejskim Forum Sieci Dziedzictwa Kulinarnego zaprasza Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego
Do udziału w Europejskim Forum Sieci Dziedzictwa Kulinarnego zaprasza Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego Andrzej Kurzyński
22 września rozpoczyna się w Wielkopolsce trzydniowe Europejskie Forum Sieci Dziedzictwa Kulinarnego. Goście zawitają między innymi do Kalisza, Chotowa i Kolonii Kokanin.

W dniach od 22 do 24 września na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się Europejskie Forum Sieci Dziedzictwa Kulinarnego, którego organizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. Forum jest doskonałą platformą wymiany doświadczeń i praktyk, dzielenia się swoimi osiągnięciami, jak również okazją, by czerpać inspiracje od innych regionów należących do Sieci. To także możliwość spotkania z podmiotami zrzeszonymi w Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego oraz z osobami na co dzień zajmującymi się dziedzictwem kulinarnym poza granicami naszego kraju.

- Tegoroczną edycję Europejskiego Forum zaproszeni goście rozpoczną od wizyt studyjnych u wybranych członków Sieci. Goście z zagranicy będą mogli m.in. spróbować wielkopolskich olejów tłoczonych na zimno firmy Semco, soków tłoczonych z Tłoczni Soków Owocowych Płonka, nalewek z Opactwa Benedyktynów w Lubiniu oraz skosztować andrutów kaliskich. Odwiedzą też dwóch Stary Chotów - mówi Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Następnego dnia Europejskie Forum Sieci Dziedzictwa Kulinarnego przeniesie się na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie z kolei rozpoczną się Targi Smaki Regionów 2017. Tam zostaną zaprezentowane prelekcje nt. możliwości działań marketingowych dla małych producentów żywności, a także odbędzie się pokaz kulinarny przygotowany przez gościa specjalnego Roberta Makłowicza.

W ramach Targów Smaki Regionów członkowie Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego będą mieli również możliwość zaprezentowania swoich produktów w specjalnej strefie stoiska Wielkopolski. Na stoisku zaprezentują się lokalni producenci, przetwórcy i restauratorzy - członkowie Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolski: 38 producentów stowarzyszonych w Sieci pozwoli zapoznać zwiedzających z szerokim asortymentem różnorodnych regionalnych produktów reprezentujących takie branże, jak: przetwórcy mięsa, przetwórstwo mleka, miody i produkty pasieczne, wyroby piekarnicze i cukiernicze, przetwórstwo owocowo – warzywne, producenci olejów tłoczonych na zimno, restauracje, produkcja tradycyjnych napojów alkoholowych, wytwórcy soków tłoczonych oraz 5 regionów zagranicznych.

Województwo Wielkopolskie od 2008 roku jest regionem członkowskim Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego (European Network of Regional Culinary Heritage), zrzeszającej 45 regiony europejskie z takich krajów jak : Szwecja, Dania, Norwegia, Niemcy, Litwa, Łotwa, Białoruś, Ukraina, Szkocja, Chorwacja, Turcja oraz dziesięciu z Polski. Wszystkie regionalne sieci składają się na Europejską Sieć Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego, której głównym celem jest promocja regionalnej żywności opartej na lokalnych i tradycyjnych produktach. Członkowie Sieci gwarantują, że produkty pochodzą z danego regionu, a tradycje kulinarne i umiejętności są powodem do dumy. Pojęcie kulinarnego dziedzictwa sprowadza się do wspólnego logo, ustalonych kryteriów uczestnictwa dla przedsiębiorstw, wspólnego marketingu i działań na szczeblu regionalnym i europejskim.

Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska zrzesza obecnie 124 członków, wśród których są producenci żywności wysokiej jakości, przetwórcy, restauracje, gospody i gościńce. Certyfikat członkowski oraz tabliczka z logotypem Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolski, którą można znaleźć przed wejściem do oznaczonych restauracji, gościńców, a także sklepów i zakładów przetwórczych czy gospodarstw agroturystycznych, wskazuje konsumentom i turystom miejsca, które oferują regionalne produkty oraz dania sporządzone na bazie wysokiej jakości lokalnych surowców w oparciu o tradycyjne receptury. Aby znaleźć się w Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska, przetwórcy żywności powinni wytwarzać produkty oparte na surowcach produkowanych w tym regionie oraz szczegółowo opisać jak powstały. Restauracje, punkty gastronomiczne i hotele zobowiązane są m.in. używać składniki i surowce wytwarzane w Wielkopolsce oraz przygotowywać potrawy, które mają historyczną tradycję naszego Regionu. Dziedzictwo Kulinarne jest zatem symbolem wysokiej jakości tradycyjnej żywności lokalnej, który to znak promuje nie tylko tradycje ale także dziedzictwo kulturowe regionu.

Z kolei w dniach od 23 do 26 września na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędą się Targi Smaków Regionów. Stoisko z wielkopolskimi specjałami będzie największym, gdzie swoją ofertę zaprezentuje 38 producentów zrzeszonych w Sieci Dziedzictwa Kulinarnego.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto