Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opowieści o andrucie i wyrobie chleba w Rezerwacie Archeologicznym na Zawodziu. ZDJĘCIA, FILM

Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ewelina Samulak-Andrzejczak
Wideo
od 16 lat
Opowieści o wyrobie andrutów, obrzęd pieczenia chleba i inne lokalne wyroby, a także koncerty grupy folklorystycznej. Wszystko to czekało na mieszkańców Kalisza i okolic w Rezerwacie Archeologicznym na Zawodziu w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

„Kaliskie tradycje w pamięci zapisane” – pod takim hasłem odbyło się kolejne wydarzenie w programie Europejskich Dni Dziedzictwa, poświęcone tradycjom kulinarnym miasta i regionu oraz muzycznym inspiracjom folklorem.

Andrut – król kaliskich przysmaków

W pierwszej części spotkania, wytwórca andrutów - Tomasz Nowak zaprezentował tradycyjne żelazka do wyrobu andrutów i opowiedział o ich wypieku dawniej i dziś.

- Andruty kaliskie mają certyfikat unijny, przyznany w 2009 roku. Jest to oznaczenie geograficzne, które mówi o tym, że produkt nie może być produkowany nigdzie indziej, jak tylko na terenie Kalisza. Producent musi okazywać historię tego produktu, produkować go ze specjalną specyfikacją, czyli zachować poszczególne etapy produkcji, jak również składniki, wymiary, giętkość, chrupkość, smak, kolor. Wszystko to musi być zachowane, żeby podtrzymywać tradycje. Ten certyfikat daje wszystkim konsumentom gwarancje, że kaliski andrut nie zmienił się od lat – tłumaczy Tomasz Nowak z Zakładu Cukierniczego Urszula Kinowska.

ZOBACZ MATERIAŁ WIDEO:

od 16 lat

Podczas Europejskich Dni Dziedzictwa na Zawodziu andrutów kaliskich można było kosztować z innymi lokalnymi produktami – miodem, sokami, a nawet winem, które prezentowali miejscowi producenci.

Czytaj także:

Obrzęd pieczenia chleba

W kolejnej części spotkania  Regionalny Zespół Folklorystyczny Piwonice zaprezentował obrzęd pieczenia chleba.

- Obrzęd pieczenia chleba to nie była taka zwykła czynność, związana z przygotowaniem pożywienia. Chleb jest świętością w kulturze tradycyjnej i dlatego też wszystkie zabiegi związane z jego wypiekiem też mają taki walor – mówi Anna Woźniak, główny specjalista ds. ochrony zabytków w Wydziale Kultury UM Kalisza.

Na zakończenie na Zawodziu wystąpił zespół Muzyki Dawnej Rodzanice, który wykonał utwory ze śpiewnika kaliskiego.

ZOBACZ TAKŻE:

Inscenizacja historyczna w Kosmowie

Inscenizacja historyczna w Kosmowie. Upamiętnili 160. roczni...

„Bitwa o zamek. Recydywa”. Tak było podczas turnieju w byłym...


Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto