MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Gala Plebiscytu Kaliszanka Roku 2023. Wiadomo kto otrzymał tytuł. ZDJĘCIA

Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ewelina Samulak-Andrzejczak
W środę, 6 marca odbyła się uroczysta Gala Plebiscytu Kaliszanka Roku 2023. Podczas uroczystości w Państwowej Szkole Muzycznej w Kaliszu poznaliśmy laureatkę konkursu, który odbył się po raz trzeci. Zaszczytny tytuł otrzymała Marta Walczykiewicz.

Gala Plebiscytu Kaliszanka Roku 2023

Konkurs po raz trzeci zorganizowała Kaliska Rada Kobiet. Jego celem jest prezentacja sylwetek wspaniałych kobiet, zaangażowanych kaliszanek, które podejmują działalności społeczne, edukacyjne, kulturalne i biznesowe. W tym roku do konkursu zgłoszono 19 wyjątkowych pań. Kaliska Rada Kobiet, w głosowaniu, nominowała dziesięć kandydatek do tytułu Kaliszanka Roku 2023. Wśród nich znalazły się:

  • Sylwia Baranowska
  • Małgorzata Błaszczyk
  • Marta Goździelewska
  • Czesława Krymarys
  • Vanessa Kujawiak
  • Edyta Marciniak
  • Agnieszka Świderska
  • Marta Walczykiewicz
  • Aleksandra Wierzbowska
  • Ewa Witczak

Marta Walczykiewicz kaliszanką roku 2023

Z grona tych osób jury w składzie: Maja Graf, Aldona Adamiak-Sadowska i Sylwia Strzelec z Kaliskiej Rady Kobiet oraz Karolina Skrzypczyńska - Kaliszanka Roku 2022, a także Krystian Kinastowski, Paweł Madaj, Paweł Figiel i Tomasz Wolff wyłoniło laureatkę konkursu. W tym roku została nią kajakarka Marta Walczykiewicz.

- Jej kariera jest przykładem ogromnej pasji, wytrwałości i wielkiej pracy. O jej sukcesie decydują sekundy, czasem dziesiętne sekundy, a nawet setne sekundy, ale ten sukces można też zważyć. Jeśli to zrobimy, uzyskamy blisko 15 kilogramów bezcennych kruszców – takich ja złoto, srebro i brąz. Jest kajakarką, zawodniczką Kaliskiego Towarzystwa Wioślarskiego. Najbardziej utytułowaną zawodniczką w historii naszego miasta, wicemistrzynią Igrzysk Europejskich, wielokrotną mistrzynią mistrzostw świata, Europy i Polski. Jest też najmłodszą spośród kaliszanek i kaliszan wyróżnionych najwyższą godnością w naszym mieście jaką jest Honorowe Obywatelstwo Kalisza – powiedziała Iwona Cieślak z Kaliskiej Rady Kobiet.

Marta Walczykiewicz otrzymała symboliczny kompas wskazujący tylko dobry kierunek.

- Dziękuję bardzo za to wyróżnienie kapitule, dziękuję osobie, która zgłosiła moją kandydaturę. Myślę, że to na pewno był ciężki wybór, ponieważ dziś siedzą tutaj znakomite kaliszanki. Myślę, że wszystkie jesteśmy wyjątkowe i wszystkie wnosimy wiele dobrego dla naszego miasta. Ta nagroda jest dla mnie szczególnie ważna. Odbieram ją osobiście jako uhonorowanie całej mojej dotychczasowej kariery. Całych 27 lat, które spędziłam tutaj w Kaliszu, pływając na rzece Prośnie i mam nadzieję, że dostarczyłam wielu emocji, bo to było dla mnie zawsze bardzo ważne. I fajnie, że byliście ze mną zawsze, nie tylko kiedy wygrywałam. Obiecuję, że postaram się Wam jeszcze tych emocji dostarczyć – mówiła wzruszona Marta Walczykiewicz.

Na zakończenie Gali wystąpiła Marzena Ugorna.

Prezentacja kobiet nominowanych do tytułu Kaliszanka Roku 2023:

Sylwia Baranowska. Pracuje z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Od 20 lat związana ze Szkołą Podstawową Specjalną nr 19 w Kaliszu, najpierw jako nauczycielka, a od września 2018 roku dyrektorka placówki. Pracuje także w Ośrodkach Doskonalenia Nauczycieli, gdzie w ramach kursów i studiów podyplomowych przygotowuje nauczycieli do pracy z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną i autyzmem. Jest pomysłodawczynią i prowadzącą Grupę Wsparcia dla Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych ,,Przystań”. Aktualnie do grupy należy 480 rodzin osób niepełnosprawnych z terenu całego kraju. Poprzez swoją szeroką działalność wspiera edukację osób z niepełnosprawnościami, a także ich rodziny. Przyczynia się do integracji środowisk. Jej osiągnięcia są zauważane i doceniane. Jest laureatką konkursu Wielkopolski Nauczyciel Roku i Nauczyciel na Medal, Wolontariusz roku 2017 i innych.

Małgorzata Błaszczyk. Muzyk, logopeda i oligofrenopedagog, poświęcająca życie muzyce i dzieciom niepełnosprawnym. Współtworzyła Kaliski Chór Nauczycielski, będąc jego prezeską, a następnie dyrygentką - od 2017 roku. Dzięki jej inicjatywie chór zdobył wiele nagród, m.in. na międzynarodowych festiwalach i konkursach. Koncertuje przede wszystkim w Kaliszu, ale także uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych poza miastem. Aktywnie wspiera studentów i inne osoby, udzielając na przykład pomocy podczas egzaminów dyplomowych z dyrygentury. Współpracuje z chórem akademickim z Łodzi oraz chórem św. Grzegorza w Skalmierzycach. Chociaż jest na emeryturze, nadal prowadzi gabinet terapeutyczny i uczy gry na keyboardzie. Angażuje się w opiekę nad kotami i pomaga w przypadku wypadków drogowych. Jest niezwykle pracowitą osobą, wspaniałą przyjaciółką, żoną, siostrą i córką, dbając o bliskich i angażując się w ich życie.

Marta Goździelewska. Komendantka Hufca ZHP w Kaliszu od niemal 5 lat. Profesjonalna i oddana wolontariuszka, kierującą się zawsze interesami harcerzy. W trakcie swojej kadencji znacząco rozwinęła ruch harcerski, przyciągając nowych członków do Hufca ZHP w Kaliszu. Jej charyzma łączy młodych i starszych instruktorów, podkreślając ich rolę w kształtowaniu młodego społeczeństwa. Aktywnie reaguje na potrzeby mieszkańców miasta, angażując się w różne inicjatywy społeczne. W 2023 roku zorganizowała pomoc dla dzieci podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego oraz półkolonie dla dzieci. Odwiedza lokalne instytucje, przekazując Betlejemskie Światło Pokoju jako znak pojednania i braterstwa. Angażuje się także w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy organizując akcje charytatywne. Dzięki jej inicjatywie zmodernizowany został budynek Hufca ZHP. Zawsze uśmiechnięta, gotowa służyć społeczności harcerskiej w Kaliszu.

Czesława Krymarys. Społeczniczka z Kalisza, aktywna na rzecz Osiedla Rajsków i miasta. Od 2011 roku przewodnicząca Rady Osiedla Rajsków. Zorganizowała liczne imprezy kulturalne, wydarzenia integracyjne i festyny. Była inicjatorką powstania ,,Rajskiej Polany”, na której od 2012 roku odbywają się różnorodne wydarzenia integrujące lokalną społeczność. We współpracy z mieszkańcami Osiedla Rajsków dba o przestrzeń dla dzieci, w tym plac zabaw. Skutecznie pozyskuje środki dla swojego osiedla m.in. korzystając z budżetu obywatelskiego Kalisza i funduszy z różnych źródeł. Dzięki jej działaniom zmodernizowano most na rzece Swędrni i ulicę Rajskowską oraz zainstalowano oświetlenie wzdłuż ścieżki pieszo-rowerowej na Wale Matejki. Jej inicjatywy przyczyniły się do poprawy infrastruktury i życia społeczności Osiedla Rajsków.

Vanessa Kujawiak. Reprezentuje Kalisz podczas różnych wydarzeń kulturalnych w kraju i za granicą. Jest finalistką programów takich jak „You Can Dance – Nowa Generacja” czy „Mam talent”, w których promuje nasze miasto. Buduje poczucie wartości u dzieci poprzez swoje innowacyjne zajęcia „Hybryda Vanessy Power”. Regularnie występuje na festiwalach i koncertach, inspirując rówieśników i dzieci do realizacji marzeń. Jest ambasadorką marki Dettol i Soulsfeng New York oraz współpracuje ze znanymi artystami. Organizuje coroczny „Festiwal Dobra - Głos Ulicy” w Kaliszu, integrując dzieci z artystami. Pokazuje, jak ważna jest rola rodziców we wspieraniu dzieci i realizacji ich marzeń. W 2023 roku otrzymała odznaczenie Młodego Lidera od organizacji sportowej United Through Sports w Berlinie. Ma wielkie serce, wybitny talent, wspiera i pomaga w realizacji marzeń. Jej działania przyczyniają się do pozytywnego wizerunku Kalisza oraz inspirują innych do działania na rzecz społeczności.

Edyta Marciniak. Pracuje jako dzielnicowa na osiedlu Asnyka oraz jest policjantką w Wydziale Prewencji i Profilaktyki Społecznej. Należy do zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji, gdzie wykorzystując swoje doświadczenie dziennikarskie. Oprócz pracy zawodowej od lat propaguje aktywny i sportowy styl życia. Współorganizuje imprezy biegowe (m.in. jest jedną z organizatorek biegu policyjnego Smerfna Piątka) oraz uczestniczy w nich, osiągając doskonałe wyniki. Promuje miasto Kalisz poprzez udział w zawodach zarówno krajowych jak i międzynarodowych. W Kaliszu można jej kibicować podczas różnych wydarzeń sportowych, takich jak Bieg Ptolemeusza czy Triathlon Calisia. Edyta jest przykładem niezwykle silnej i zdeterminowanej kobiety. Pomimo wypadku w 2018 roku, gdy została podczas przygotowań do maratonu potrącona w Budapeszcie przez samochód, szybko wróciła do aktywności i sportowych wyzwań. Kontynuuje udział w biegach i maratonach. Jej historię można traktować jako inspirację do pokonywania przeszkód i dążenia do celów mimo trudności. To nie tylko policjantka i sportowiec, ale także wzór wytrwałości i determinacji dla innych.

Agnieszka Świderska. Wyjątkowa kobieta, dzięki niezwykłemu zaangażowaniu społecznemu jest inspiracją dla wielu osób. Pełni funkcję pełnomocnika Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn im. św. Brata Alberta w Kaliszu, działając na rzecz poprawy warunków życia najbardziej potrzebujących. Jej zaangażowanie w organizację misji społecznych i wsparcie osób starszych zyskuje uznanie społeczności lokalnej i międzynarodowej. Znakomita przedsiębiorczyni, inicjatorka wielu projektów, przyczynia się do tworzenia nowych miejsc pracy. Jest mentorką dla kobiet, udowadniając, że determinacja i pasja mogą pokonać wszelkie przeszkody. Jej zaangażowanie w promowanie równouprawnienia płci i wspieranie kariery kobiet w biznesie zasługuje na szczególne uznanie. Jest źródłem inspiracji dla innych, motywując do działania i zmiany na lepsze. Jej praca społeczna oraz sukcesy w biznesie są godne uznania i podziwu. Jest wzorem determinacji, pasji i oddania dla społeczności lokalnej oraz wszystkich, którzy aspirują do pozytywnych zmian.

Marta Walczykiewicz. Najbardziej utytułowana zawodniczka w historii naszego miasta, reprezentowała Kalisz na trzech igrzyskach olimpijskich i dwóch igrzyskach europejskich. Trenuje od najmłodszych lat, jej różowy kajak zwany pieszczotliwie ,,Jaszczurem” znają chyba wszyscy kaliszanie. Mając 15 lat zdobyła swój pierwszy medal, a potem kolejne. Wielokrotna mistrzyni Polski. Wywalczyła złoty medal na mistrzostwach świata w 2014 roku, jest pierwszą w historii Polski mistrzynią igrzysk europejskich, a także wicemistrzynią olimpijską z Rio de Janeiro z 2016 roku. Legenda polskiego kajakarstwa, posiada 130 medali mistrzowskich. Odznaczona Złotym Krzyżem za Zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej. Aktywnie wspiera Schronisko dla zwierząt i akcje charytatywne. Angażuje się w działania promocyjne miasta Kalisza. Kajakarstwo to nie jest jej jedyna pasja, uwielbia wędrówki po górach, Portugalię, kocha naturę i zwierzęta. Ostatnio wstąpiła do Wojska Polskiego.

Aleksandra Wierzbowska. Podróżniczka, fotografka, dokumentalistka i dziennikarka. Aktywnie uczestniczy w projektach poszerzających wiedzę o ludziach i świecie. Podróżuje nieprzerwanie od siedmiu lat, eksplorując świat rowerem i pieszo. Na rowerze przejechała Bałkany, wędrowała po Islandii, Laponii, Himalajach i Nepalu. Pasjonuje się wspinaczką wysokogórską i dokumentuje wyprawy w najwyższe góry. Współpracuje z renomowanymi wydawnictwami i organizacjami, w tym z Królewskim Towarzystwem Geograficznym. Jest inicjatorką projektu ,,Droga Kobiet”, mówiącego o przemocy seksualnej, przeciwdziałaniu jej, świadomości na temat zagrożeń, a także o bezpieczeństwie kobiet w podróży. Promuje siostrzeństwo. Dzieli się własnymi doświadczeniami, by wesprzeć inne kobiety. Zaangażowana w kampanię przeciwko przemocy seksualnej i przemocy wobec kobiet. Jej działania mają istotny wpływ na promocję równości i bezpieczeństwa kobiet.

Ewa Witczak. Działalność społeczną łączy z pasją i miłością do miasta oraz jego mieszkańców. Otrzymała tytuł ,,Przyjaciel Szkoły” za zaangażowanie w działalność Szkoły Podstawowej nr 11 w Kaliszu. Współpracowała z Domem Dziecka przy ul. Skarszewskiej, realizując projekty dla podopiecznych. Pełniła funkcję przewodniczącej Rady Osiedla Chmielnik. Podczas jej kadencji osiedle otrzymało nową infrastrukturę, w tym kanalizację i sieć gazową. Dzięki jej działaniom komfort życia lokalnej społeczności znacząco wzrósł. Przez dwie kadencje pracowała jako radna w Radzie Miasta Kalisza. Obecnie jest przewodniczącą Kaliskiej Rady Seniorów i wiceprzewodniczącą Rady Osiedla Winiary. Zainicjowała w Kaliszu utworzenie ,,Okna Życia”, które prowadzone jest przez siostry Nazaretanki. Jest inicjatorką i realizatorką projektów międzypokoleniowych, m.in. potańcówek dla seniorów i balów karnawałowych.


Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto