Grant dla Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w programie MEiN "Nauka dla Społeczeństwa"

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Dzięki ministerialnemu wsparciu ukaże się kolejny tom Słownika biograficznego Wielkopolski południowowschodniej”
Dzięki ministerialnemu wsparciu ukaże się kolejny tom Słownika biograficznego Wielkopolski południowowschodniej” KTPN
Udostępnij:
Pracownia Encyklopedii i Słowników Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk uzyskała dofinansowanie w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki „Nauka dla Społeczeństwa” w obszarze „Humanistyka-Społeczeństwo-Tożsamość”. Pieniądze zostaną przeznaczone między innymi na kolejny tom „Słownika biograficznego Wielkopolski południowowschodniej”.

Ministerialne dofinansowanie otrzymał dwuletni projekt pt. „Biografistyka w perspektywie regionalnej”. Rezultatami projektu będzie przygotowanie i wydanie IV tomu „Słownika biograficznego Wielkopolski południowowschodniej” (honoraria autorskie, redakcja, skład i druk tomu; 2022-2023) a także organizacja dwóch konferencji naukowych: „Spuścizny w zbiorach archiwalnych, bibliotecznych i muzealnych bazą źródłową w badaniach biografistycznych” (2022) i „Biografistyka w perspektywie regionalnej” (2023). Wydane zostaną także materiały z konferencji.

- O szczegółach dotyczących konferencji - terminach i możliwości zgłaszania referatów poinformujemy wkrótce), a już dziś zapraszamy do udziału – mówi prof. Krzysztof Walczak, prezes Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

„Słownik biograficzny Wielkopolski południowo-wschodniej” (t. 1 wyd. 1998, t. 2. wyd. 2003, t. 3. wyd. 2007) zawiera biogramy osób nieżyjących, wydawany jest w systemie holenderskim (układ alfabetyczny od A do Z, w każdym kolejnym tomie). Do przygotowywanego tomu IV słownika dotychczas zgłoszonych zostało już ponad 400 haseł biograficznych opracowywanych przez zespół autorski liczący ponad 60 osób.

- Będziemy zobowiązani za nawiązanie z nami współpracy w tym zakresie. Prosimy o przesyłanie propozycji haseł biograficznych osób, które zdaniem Państwa zasługują na zamieszczenie w słowniku. Informacja ta pozwoli wyeliminować sytuację, w której dwie osoby podjęłyby się opracowania tego samego biogramu – dodaje Krzysztof Walczak.

Systematycznie na stronie internetowej słownika (https://ktpnkalisz.wixsite.com/slownik) zamieszczane będą zgłaszane nazwiska. Wszystkich zainteresowanych chcących przekazać uzupełnienia lub sprostowania do biogramów opublikowanych w poprzednich tomach KTPN prosi również o kontakt. Gotowe biogramy należy nadsyłać na adres kierownika projektu i przewodniczącej Pracowni Encyklopedii i Słowników KTPN dr Bogumiły Celer: [email protected]

ZOBACZ TAKŻE:

Nowa odsłona budynku po Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu

Nowa odsłona budynku po Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu ZDJĘCIA


Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie