Henryk Haak, sędzia Sądu Okręgowego w Kaliszu przeszedł w stan spoczynku

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Sędzia Henryk Haak
Sędzia Henryk Haak Naszemiasto.pl
Henryk Haak, sędzia Sądu Okręgowego w Kaliszu, jeden z najlepszych specjalistów w zakresie prawa rodzinnego i nieletnich w Polsce, nie tylko wśród sędziów, ale wśród przedstawicieli doktryny, zakończył pracę zawodową i przeszedł w stan spoczynku.

Henryk Haak jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Był sędzią przez ponad 40 lat. Po etatowej aplikacji sądowej w 1976 roku złożył egzamin sędziowski. Najpierw był asesorem sądowym w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Kalisz, a następnie powierzono mu tymczasowo powierzono mu obowiązki przewodniczącego III Wydziału dla Nieletnich Sądu Rejonowego w Kaliszu. Następnie pracował w Sądzie Rejonowym w Jarocinie, gdzie pełnił funkcję prezesa. .

Rada Państwa Uchwałą z dnia 9 marca 1978r. powołała go na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Kaliszu. W 1983 roku został powołany na sędziego Sądu Wojewódzkiego w Kaliszu. Pełnił też funkcję wizytatora ds. rodzinnych i nieletnich Okręgowego Zespołu Wizytacyjnego w Kaliszu dla województw kaliskiego, konińskiego i sieradzkiego, a także był wizytatorem w Departamencie Spraw Rodzinnych i Nieletnich Ministerstwa Sprawiedliwości.

Od 1 stycznia 199I roku do dnia likwidacji Wydziału II Cywilnego Sądu Wojewódzkiego w Kaliszu sędzia Henryk Haak zajmował stanowisko przewodniczącego II Wydziału Cywilnego Sądu Wojewódzkiego w Kaliszu. Od 1 maja 2003 roku do 16 czerwca 2005 roku był rzecznikiem prasowym Sądu Okręgowego w Kaliszu. Od 1 kwietnia 2009 roku pełni funkcję wizytatora ds. rodzinnych i nieletnich Sądu Okręgowego w Kaliszu.

CZYTAJ TAKŻE:

Sędzia Henryk Haak uczestniczył w pracach zespołów do spraw nowelizacji ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich powoływanych przez Ministra Sprawiedliwości. Był przewodniczącym zespołu do przeprowadzenia analizy dotychczasowych regulacji prawnych w zakresie postępowania w sprawach nieletnich, dostosowania tych regulacji do obowiązujących obecnie standardów i wypracowania nowych rozwiązań prawnych.

1 października 2005 roku. sędzia Henryk Haak został mianowany na stanowisko profesora nadzwyczajnego w Uniwersytecie Szczecińskim, a następnie z dniem 1 października 2010 roku został mianowany na stanowisko profesora nadzwyczajnego w Uniwersytecie Szczecińskim na czas nieokreślony. W latach 2007 - 2010 pełnił funkcję dziekana Zamiejscowego Wydziału Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego w Jarocinie. Był też kierownikiem Katedry Prawa i Postępowania Sądowego tamtejszego wydziału.

Henryk Haak jest autorem wielu publikacji z zakresu prawa rodzinnego i nieletnich, w tym komentarzy do kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz do ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. Jest jednym z najlepszych specjalistów w zakresie prawa rodzinnego i nieletnich w Polsce, nie tylko wśród sędziów, ale wśród przedstawicieli doktryny. Od wielu lat jest wykładowcą Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w tej problematyce.

- Rolą sędziego jest służba. Być sędziom, to znaczy służyć. Służyć tym osobom, które w sposób szczególny oczekują pomocy i ochrony prawem. Służyć w szczególności dzieciom, które znalazły się w sytuacji patologicznej, służyć osobom chorym, ubezwłasnowolnionym, służyć nieletnim, ale nie tylko im - powiedział sędzia Henryk Haak podczas spotkania z dziennikarzami.

Sędzia ostatni raz orzekał 2 września. Kilka dni temu został odznaczony przez Ministra Sprawiedliwości srebrnym medalem „Lex Veritas Iustitia”. Henryk Haak jako sędzia przechodzi w stan spoczynku. Pozostanie jednak wizytatorem. Nadal będzie też służył swoją wiedzą młodszym pokoleniom prawników.

ZOBACZ TAKŻE:

Rekonstrukcja historyczna w Morawinie pod Kaliszem

Rekonstrukcja historyczna w Morawinie pod Kaliszem. ZDJĘCIA

Mieczysław Jałowiecki patronem Szkoły Podstawowej w Kamieniu pod Kaliszem

Mieczysław Jałowiecki patronem Szkoły Podstawowej w Kamieniu...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie