I LO w Kaliszu. Odznaka Srebrnej Szkoły dla "Asnyka" ZDJĘCIA

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Urszula Janczar, dyrektor I LO w Kaliszu
Urszula Janczar, dyrektor I LO w Kaliszu Bartłomiej Hypki
Udostępnij:
I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Kaliszu po raz pierwszy w historii zdobyło odznakę Srebrnej Szkoły w rankingu miesięcznika "Perspektywy". Tym samym znacznie poprawiło swój wynik w porównaniu z poprzednimi latami.

W latach 2019, 2020 oraz 2021 kaliskie liceum uzyskiwało tytuł Brązowej Szkoły, również plasując się w czołówce liceów kaliskich i wielkopolskich. Jednak w tym roku po raz pierwszy uzyskało odznaczenie Srebrnej Szkoły. "Asnyk" w rankingu "Perspektyw" znalazła się na 44. miejscu w Wielkopolsce i 489. w Polsce. Na wyniki rankingu składają się wynik matur na poziomie podstawowym i rozszerzonym oraz sukcesy w olimpiadach. Szkoła w 2022 znalazła się także w rankingu olimpijskim na 163. miejscu w Polsce. Uczniowie "Asnyka" odnieśli sukcesy w olimpiadach języka niemieckiego, chemii i filozofii.

- Srebrna Tarcza jest wynikiem ciężkiej pracy uczniów i nauczycieli. Widać ogromny postęp. Bardzo się z tego cieszymy, tym bardziej, że przyszło nam pracować w pandemicznych czasach. Udało nam się jednak wypracować świetne wyniki wspólnie z olimpijczykami i maturzystami - mówi Urszula Janczar, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu. - Mam nadzieję, że podążając tą drogą, dojdziemy wkrótce do Złotej Tarczy.

Jak podkreśla dyrektor, w tym roku jeszcze jeden czynnik miał z pewnością wpływ na wynik rankingu - 100 proc. zdawalność matury przez rocznik 2021. A takim osiągnięciem może pochwalić się w Kaliszu jedynie "Asnyk". Dyrektor wyraża także nadzieję, że w tym roku mury szkoły zasilą kolejni wybitni absolwenci ósmych klas szkół podstawowych.

O szkole

Szkoła kształci uczniów wszechstronnie, jednak z naciskiem na profile, z których Asnyk zawsze słynął czyli biologiczno-chemiczny oraz językowy. Od 2020 Asnyk prowadzi klasy akademickie przy współpracy z Akademią Kaliską, co pozwala uczniom na udział w laboratoriach chemicznych, a od roku 2021 zajęciach z elektroradiologii.

Jak podkreśla Urszula Janczar, co roku w szkole realizowane są ciekawe projekty edukacyjne - krajowe i międzynarodowe - dzięki którym uczniowie rozwijają i zdobywają nowe kompetencje. W roku 2018 roku liceum przystąpiło do projektu Cyfrowa [email protected], dzięki czemu posiada teraz nowoczesne centrum konferencyjne oraz bezprzewodową sieć Wi-Fi i szybki internet światłowodowy. Od 2021 Asnyk bierze udział w projekcie "Wielkopolska Superliga Liceów", w którym 24 najlepsze licea z Wielkopolski biorą udział w rozgrywkach online z języka angielskiego, matematyki i historii.

- W 2019 przystąpiliśmy do realizacji dwóch międzynarodowych projektów edukacyjnych w ramach Erasmus+ z takimi krajami jak Hiszpania, Turcja, Grecja, Włochy i Rumunia. Projekty mają na celu przede wszystkim stworzyć uczniom szkoły szansę uczestnictwa w wymianach międzynarodowych, szkolenia się z języków obcych i poznawania innych kultur - informuje dyrektor I LO.

Aktywnie działa także Samorząd Uczniowski i Szkolny Klub Wolontariusza, przeprowadzając akcje i wydarzenia na rzecz społeczności uczniowskiej i lokalnej, mające charakter społeczny, edukacyjny, charytatywny i rozrywkowo-społeczny. Szkoła prowadzi międzyszkolne zajęcia z języka niemieckiego przygotowujące do egzaminu DSD I i II. W 2021 Asnyk otrzymał wyróżnienie "Wielkopolska Szkoła Roku 2021". Obecnie w szkole powstaje Izba Pamięci, a także oczekiwana jest inwestycja w postaci terenu rekreacyjno-sportowego.

Jak podkreśla dyrektor, nauczyciele i uczniowie tworzą w Asnyku niepowtarzalny klimat, który umożliwia realizowanie ambicji naukowych młodzieży oraz pozwala utrzymywać się w gronie najlepszych szkół w Polsce i osiągać bardzo dobre wyniki egzaminów maturalnych.

Historia i słynni wychowankowie

I LO im. Adama Asnyka w Kaliszu to najstarsze liceum ogólnokształcące w Kaliszu. Zostało założone w 1773 przez Komisję Edukacji Narodowej jako Szkoła Wojewódzka Podwydziałowa KEN. "Asnyk" jest zarazem jedną z najstarszych szkół średnich w województwie wielkopolskim i w Polsce. "Asnyk" może poszczycić się wieloma sławnymi absolwentami, takimi jak m.in. poeta Adam Asnyk, jazzman i dziennikarz Jan Ptaszyn Wróblewski, prezydent RP Stanisław Wojciechowski, czy Sławomir Czerwiński (minister wyznań religijnych i oświecenia publicznego w latach 1929-31).


Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie