Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ile Barbar jest w Kaliszu. Czy to imię znów stało się popularne?

Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ewelina Samulak-Andrzejczak
Dziś jedno z najbardziej popularnych imienin w roku. Świętują Barbary. Obecnie w Kaliszu zameldowanych jest 1232 pań o tym imieniu. Zdaje się, że imię Barbara wraca do łask i coraz częściej młodzi rodzice dają je swoim córkom, ale czy w Kaliszu?

Imię Barbara jest pochodzenia greckiego. Wywodzi się od przymiotnika barbaros oznaczającego „barbarzyńcę”, a ściślej od jego łacińskiego odpowiednika w rodzaju żeńskim barbara, co oznacza „barbarzynkę”, czyli po prostu: cudzoziemkę.

Święta Barbara była męczennicą i żyła na przełomie III i IV wieku. To właśnie 4 grudnia, w dzień wspomnienia Świętej Barbary świętuje najwięcej jej imienniczek.

Według astrologów Barbary są bardzo rodzinne, w trudnych sytuacjach opiekuńcze i odpowiedzialne, a imię to jest najbliższe osobom urodzonym pod znakiem ryb.

Czy w Kaliszu to imię jest popularne?
Według statystyk Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Kaliszu zameldowanych jest 1232 Barbar.

Coraz częściej młodzi rodzice wracają obecnie do imion nadawanych kilka dekad temu. Popularne stały się Zosie, czy Hanie. Zdawałoby się, że również imię Barbara wraca do łask, ale nie w Kaliszu. W roku 2019 imię Barbara nadano tylko trzem dziewczynkom. Natomiast w 2020 roku w Kaliszu do tej pory urodziła się tylko jedna Basia.

Barbary, które działają na rzecz Kalisza

W gronie kaliszanek nie brakuje Barbar, które prężnie działają na rzecz Kalisza i jego mieszkańców. Trudno nie wymienić tutaj Barbary Wrzesińskiej - wieloletniej radnej Rady Miejskiej Kalisza, prezeski stowarzyszenia kaliskich Amazonek i inicjatorki powstania w Kaliszu Ośrodka Radioterapii oraz oddziału onkologicznego szpitala.

Wielkie serce dla Kalisza i jego mieszkańców ma również Barbara Oliwiecka – obecna radna Rady Miejskiej Kalisza i działaczka społeczna.

Najbardziej znaną poza granicami miasta Barbarą jest pochodząca z Kalisza aktorka teatralna i filmowa Barbara Wypych, którą zobaczyć można m.in. w serialu „M jak Miłość”.

W historii kaliskiej kultury na pewno zaznaczyła swoją obecność Barbara Fibingier, która 40 lat kierowała Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto