MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jak Miasto Kalisz dba o zwierzęta bezdomne? Poznaliśmy raport za 2019 rok

Bartłomiej Hypki
Jak Miasto Kalisz dba o zwierzęta bezdomne? Poznaliśmy raport za 2019 rok
Jak Miasto Kalisz dba o zwierzęta bezdomne? Poznaliśmy raport za 2019 rok Arch. A. Kurzyński
Rada Miasta musi podjąć uchwałę w sprawie realizacji opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Jak co roku, zanim projekt trafi pod obrady, musi zostać przekazany radnym, lekarzowi weterynarii oraz organizacjom społecznym opiekującym się zwierzętami. Radny Piotr Mroziński pyta, jak program opieki nad zwierzętami bezdomnymi zrealizowano w 2019 r.

Radny Piotr Mroziński z Koalicji Obywatelskiej pyta, jak program zrealizowano w roku 2019 m.in. ile miasto przeznaczyło na ten cel pieniędzy, ile zwierząt leczono, ile poddano zabiegom medycznym w klinice weterynarii i czy cała zakładana kwota na opiekę medyczną w schronisku została spożytkowana.

Z odpowiedzi wynika, że kwota przekazana na Schronisko dla bezdomnych zwierząt nie została wydatkowana w całości. W 2019 roku zabiegom medycznym poddano w sumie 590 zwierząt. Wykonano 59 zabiegów kastracji i sterylizacji kotów oraz 133 zabiegi kastracji i sterylizacji psów. Wykonano też inne zabiegi medyczne - 3562 na psach i 1726 na kotach.

Radny dopytuje również o koty wolno żyjące. Na 29 zgłoszonych do leczenia czworonogów zaledwie 4 wymagały zabiegów medycznych. W 2019 roku wykonano 50 zabiegów kastracji kotów wolno żyjących i 85 zabiegów sterylizacji kotek. Poddano także leczeniu 29 kotów.

Według stanu na dzień 17 lutego 2020 r. zarejestrowanych jest 99 karmicieli kotów wolno żyjących, a 59 karmicieli pobierają karmę ze schroniska.

W odpowiedzi na interpelację czytamy też, że w ciągu całego 2019 roku oraz na początku 2020 roku wydano łącznie 60 budek dla kotów wolno żyjących.

Z dokumentacji przedstawionej przez lekarza weterynarii wynika, że był on wzywany do 63 interwencji z udziałem zwierząt, podczas których udzielił pomocy 68 zwierzętom. Do kliniki weterynaryjnej przewieziono 57 zwierząt, a dalszemu leczeniu powypadkowemu poddano następujące zwierzęta: 2 lisy, 33 koty, 1 borsuka, 2 jenoty azjatyckie, 4 kozły sarny, 5 gołębi, 1 gawrona, 5 psów, 1 kunę domową, 2 łabędzie i 1 szczura. Podczas wszystkich interwencji zmarły dwa czworonogi - kozioł sarny oraz kot.

Po wyleczeniu zwierzęta trafiły do: Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Kaliszu (2 koty i 4 psy); Gospodarstwa Agroturystycznego „Cicho-sza” w Niedźwiedziu (borsuk, kozioł sarny), lasu w Wolicy (jenot azjatycki), Kanału Bernardyńskiego (2 łabędzie), Free Animals Kalisz (4 gołębie, gawron) lub zostały wypuszczone na wolność (3 koty, 2 kozły sarny). Lis i 3 kozły sarny uciekły podczas przeprowadzania interwencji.

- Czy pan prezydent uważa, że powierzenie wszystkich zadań związanych z opieką medyczną realizowaną przez UM jednemu podmiotowi jest zasadne - pyta radny Mroziński.

Prezydent odpowiada, że to praktyka powszechnie stosowaną i dozwoloną przepisami prawa.

- Powierzenie jednemu podmiotowi wykonywanie wielu usług ma również tę pozytywną cechę, iż zna on zakres wyzwań, które stawia przed nim zawarta umowa, bowiem przypadki, które do niego trafiają są powtarzalne. Nie doszukiwałbym się w tym żadnej systemowej nieprawidłowości - czytamy w odpowiedzi.


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto