18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kalisz - Jare Święto i Myslenica na Zawodziu, czyli pradawne witanie wiosny z Żywymi Archeologami

AND
Na kaliskim Zawodziu kolejny raz odbędzie się próba rekonstrukcji dawnych... potraw i smaków.
Na kaliskim Zawodziu kolejny raz odbędzie się próba rekonstrukcji dawnych... potraw i smaków. Andrzej Kurzyński
Towarzystwo Żywej Archeologii w Kaliszu zaprasza w weekend na prasłowiańskie obchody pierwszego dnia wiosny. Będzie można wziąć udział w rekonstrukcji Jarego Święta i Maslenicy oraz spróbować wędzonego w tradycyjny sposób sera.

Jare Święto obchodzone jest w czasie równonocy wiosennej (21 marca) lub w pierwszą niedzielę po równonocnej pełni Księżyca. Odwołuje się do przepędzenia zimy, a także powitania wiosny. To z nim z związane są obrzędy magiczne takie jak topienie Marzanny lub malowanie jajek. Z kolei niegdyś kojarzona z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny Maslenica nadal obchodzona jest w Rosji i na Białorusi jako oficjalne święto Kościoła prawosławnego, przypadające na siedem tygodni przed Wielkanocą. Generalne chodzi o jednak dobrą zabawę.

- Wyruszamy w sobotę w samo południe (12.00) spod Centrum Kultury i Sztuki z orszakiem do Grodu Piastów na kaliskim Zawodziu, zgodnie z obyczajem podtapiając Marzannę po drodze. W Grodzie Piastów Marzanna zostanie spalona, a przybyli będą mogli od godziny 13.00 przyglądać się lub uczestniczyć w innych zwyczajach związanych z pradawnym Świętem Jaryły i wiosenną równonocą. Przewidziano konkursy i zabawy dla publiczności, np. konkurs rzutu jajkiem, bitwę na jajka. Wstęp wolny – zachęca Robert Sigmundsson z Towarzystwa Żywej Archeologii w Kaliszu.

Z kolei w niedzielę w godz. od 12.00 do 14.00 Gród Piastów zaprasza na kolejną degustację tradycyjnych kulinariów, m.in. wędzonych pstrągów, serów i... jaj, tradycyjnych blinów, oskoły oraz innych potraw i napitków związanych ze świętem Jaryły, Maslenicą oraz Wielkanocą.
- Jest to kolejna próba rekonstrukcji odchodzących w przeszłość potraw i smaków, zarazem promocja idei Slow Food oraz regionalnych produktów i ich producentów – dodaje Sigmundsson.

Wstęp w niedzielę będzie kosztował 10złotych. W cenie jest degustacja przygotowanych potraw.

Organizatorami są: Towarzystwo Żywej Archeologii, Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, Centrum Kultury i Sztuki. Imprezę wsparli: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kaliszu, Spółdzielnia Mleczarska Lazur w Nowych Skalmierzycach, Serowarzy Pomorscy, Młyn Niedźwiady.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto