MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kalisz: Portfel z pokaźną sumą piniędzy czeka w Biurze Rzeczy Znalezionych Straży Miejskiej

Daria Kubiak
Andrzej Kurzyński ©
Klucze, zegarki, komórki, tablety oraz portfele z pieniędzmi i dokumentami - to rzeczy które najczęściej w zamyśleniu, roztargnieniu i zabieganiu, pochłonięci codziennymi sprawami i problemami pozostawiamy w autobusach taksówkach lub po prostu gubimy gdzieś na ulicy.

Najczęściej uznajemy, że rzeczy te przepadły bezpowrotnie. Tymczasem wiele z nich trafia do funkcjonującego od 2005 roku Biura Rzeczy Znalezionych w Straży Miejskiej Kalisza przy ulicy Krótkiej 5-7.

Zagubione przedmioty dostarczają znalazcy. W przypadku znalezienia rzeczy cennej dobrze byłoby jednak, aby osoba, która ją znalazła zgłosiła się na policję. Funkcjonariusze ustalą, czy dany przedmiot nie został przypadkiem skradziony. Dopiero po wyjaśnieniu tej kwestii znaleziona rzecz trafi do biura.

Określone obowiązki spoczywają także na instytucjach, w których znajdywane bywają rozmaite przedmioty.

- Jeżeli przedmiot wartościowy zostanie ujawniony na przykład na terenie szkoły, dworca PKP lub PKS, to na gospodarzu tego obiektu ciąży obowiązek przechowywania go przez okres 1 miesiąca, a także opracowania i opublikowania stosownej informacji - wyjaśnia inspektor Agata Dybioch, rzeczniczka Straży Miejskiej Kalisza. - Dopiero po tym czasie gospodarz obiektu może przekazać zgubę do Biura Rzeczy Znalezionych.

W ostatnich dniach do biura dostarczono portfel z pokaźną sumą pieniędzy, znaleziony w grudniu przy ul. Śródmiejskiej Kaliszu, co pozwala wierzyć, że uczciwość i przyzwoitość nie są martwymi, zapomnianymi wartościami. Zguba ta czeka nadal na swego właściciela.

Dostarczony nieco wcześniej inny portfel, którego właściciela odnaleziono na podstawie dokumentów, został już odebrany.

- Wszystkie osoby, które zgubiły różne, niekiedy cenne przedmioty i mają nadzieję, że trafiły one do biura , mogą zgłaszać się po nie od poniedziałku do piątku w godzinach 8 - 14 - mówi rzeczniczka Straży Miejskiej. - Właściciel zagubionego przedmiotu musi go jednak dokładnie opisać, podać jego cechy, tak aby nie było wątpliwości, że dana rzecz rzeczywiście do niego należy.

W listopadzie i grudniu ubiegłego roku do biura trafiły: rower, tablet i zegarek, a w ostatnim czasie pęk kluczy z charakterystyczną przywieszką. Na tym na koniec. Magazyn zawiera bowiem wiele innych zgub, rzeczy niewielkich, ale także całkiem sporych, które, wydawałoby się, trudno zgubić przez nieuwagę. W depozycie Biura Rzeczy Znalezionych znajdują się telefony komórkowe, kamera video, zegarki, saszetka z monetami, portfele, telefon stacjonarny, radio samochodowe, radio CB, biżuteria, pieczątka firmowa, narzędzia oraz klucze samochodowe.

Nie należy zwlekać ze zgłaszaniem się po ich odbiór. W sytuacji, gdy zguby zbyt długo czekają na właścicieli, przekazywane są na rzecz Skarbu Państwa.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

od 7 lat
Wideo

Tylko nieco ponad 47% Polaków chce skrócenia tygodnia pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto