MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kalisz - Szkoła dostosuje ofertę do potrzeb ucznia

Andrzej Kurzyński
Dzieci z kaliskich podstawówek będą chodzić na dodatkowe zajęcia i rozwijać swoje talenty
Dzieci z kaliskich podstawówek będą chodzić na dodatkowe zajęcia i rozwijać swoje talenty A. Kurzyński
Za ponad milion złotych w Kaliszu zostanie zrealizowany nowatorski projekt edukacyjny, który ma pomóc w wyrównywaniu poziomu nauczania w klasach od I do III szkół podstawowych. Miasto nie wyda na ten cel ani złotówki. 85 procent całej kwoty zostanie sfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego, a pozostałe pieniądze będą pochodzić z dotacji celowej z budżetu państwa.

Decyzję o przystąpieniu do projektu podjęli kaliscy radni podczas ostatniej w tym roku sesji. - Jako pierwsi będziemy uczestniczyć w tym programie i jak na razie inne miasta nas obserwują - przyznaje Dariusz Grodziński, wiceprezydent Kalisza.

Przedsięwzięcie obejmie ponad 1900 dzieci z szesnastu kaliskich podstawówek. Pomysły przygotowywali dyrektorzy poszczególnych szkół, dostosowując je do potrzeb konkretnych uczniów.

- Będą to różnego rodzaju zajęcia pozalekcyjne, które pozwolą dzieciom mającym przede wszystkim problemy we wczesnym procesie nauczania na zlikwidowanie tych barier i rozwijać się w sposób prawidłowy - tłumaczy Mariusz Witczak, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Kaliszu.

Program pod nazwą "Indywidualizacja procesu nauczania w klasach I-III szkół podstawowych" ma ruszyć już w przyszłym roku. Najmłodsi uczniowie będą mogli nie tylko uczęszczać na dodatkowe lekcje, ale będą mieli ułatwiony dostęp do pomocy logopedycznej i gimnastyki korekcyjnej. W ramach przedsięwzięcia zostaną także sfinansowane zajęcia dla dzieci szczególnie uzdolnionych.

Projekt ma również przyczynić się do popularyzacji w kaliskich szkołach nowoczesnych form kształcenia. Dlatego mają do nich trafić pomoce dydaktyczne, które pomogą w realizacji zajęć. Za około 200 tysięcy złotych zostaną zakupione między innymi tablice interaktywne, komputery i programy multimedialne, a zadaniem nauczycieli będzie przy okazji zachęcanie uczniów do samodzielnego zdobywania informacji i rozwijania własnych zainteresowań. Na wszystkim skorzystają też sami wychowawcy, którzy po prostu zarobią za dodatkowe lekcje.

Kaliski wniosek pomyślnie przeszedł całą procedurę i miasto czeka już tylko na podpisanie umowy na jego realizację. Początkowo zakładano jednak, że projekt ruszy już od 1 września i potrwa do końca sierpnia przyszłego roku. Taki zapis znalazł się nawet w przyjętej przez radnych uchwale. Cała procedura aplikacyjna znacznie się jednak przeciągnęła i przedsięwzięcie najwcześniej będzie mogło ruszyć w przyszłym semestrze, ale wszystko wskazuje na to, że raczej nastąpi to dopiero w przyszłym roku szkolnym. - Mam nadzieję, że podpisanie umowy nastąpi w najbliższym czasie - dodaje naczelnik Witczak. - Nie zmienia to faktu, że będziemy pierwsi z całej Wielkopolski.

od 7 lat
Wideo

Gala Mistrzowie Motoryzacji 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto