18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kardiologia w Kaliszu. Nowoczesne zabiegi ratują zawałowców

Andrzej Kurzyński
Kaliscy kardiolodzy rozpoczęli wszczepianie stentów biodegradowalnych
Kaliscy kardiolodzy rozpoczęli wszczepianie stentów biodegradowalnych Andrzej Kurzyński (c)
Kardiologia w Kaliszu sięga po coraz nowocześniejsze metody leczenia, które ratują życie zawałowców. Kardiolodzy z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego rozpoczęli wszczepianie stentów biodegradowalnych.

Kardiologia w Kaliszu wchodzi na coraz wyższy poziom. Lekarze sięgają po nowoczesne metody leczenia, a z pomocą przychodzi w ostatnim czasie technika. W pracowni hemodynamiki Oddziału Kardiologicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny w Kaliszu kardiolodzy rozpoczęli właśnie zabiegi angioplastyki, czyli poszerzenia naczynia wieńcowego z użyciem stentów nowej generacji.

Kardiologia w Kaliszu. Wypalają bliznę w sercu, by leczyć arytmię. FILM, ZDJĘCIA

- Są to tak zwane stenty biodegradowalne, które po wszczepieniu ulegają rozpuszczeniu w ciele pacjenta. Jest to wielki krok w rozwoju kardiologii inwazyjnej. Dotychczas stosowaliśmy stenty metalowe, które po wszczepieniu pozostawały do końca życia, a z tym w pewnych przypadkach wiązały się niekorzystne działania, których pozbawiony jest stent absorbowalny - tłumaczy dr Paweł Czaja, ordynator oddziału kardiologicznego, który jako pierwszy poza ośrodkami klinicznymi w Poznaniu rozpoczął tego typu procedury w Wielkopolsce.

Tradycyjny stent stalowy, to przede wszystkim ciało obce, które może powodować stany zapalne, co z kolei może prowadzić do ponownego zwężenia naczynia wieńcowego. Zdarzało się również, że stent był wszczepiony w takim miejscu, co uniemożliwiało przeprowadzenie operacji kardiochirurgicznej.

- W przypadku stentów biodegradowalnych takich sytuacji nie ma. Otwiera to pacjentowi drogę do dalszego leczenia - dodaje ordynator. W wielu sytuacjach stenty metalowe uniemożliwiały przeprowadzenie diagnostyki z wykorzystaniem tomografu komputerowego czy rezonansu magnetycznego.

Stenty najnowszej generacji wykonane są z polimeru kwasu mlekowego .Rozpuszczają się w ciągu dwóch, trzech lat. Jednocześnie zawierają w sobie leki niezbędne do wyleczenia.

Kardiologia w Kaliszu może więc sięgać po nowoczesne zabiegi ratujące życie zawałowców. Do końca roku w kaliskim oddziale wszczepionych zostanie kilkadziesiąt nowych stentów, które są jak na razie kilka razy droższe od stalowych.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto