Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy i Miasta Stawiszyn. ZDJĘCIA

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
"Głos Wielkopolski" oraz serwis naszemiasto.pl przygotowują album, w którym zostanie zaprezentowana działalność Kół Gospodyń Wiejskich aktywnie działających na terenie Wielkopolski. Wśród nich nie mogło zabraknąć Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy i Miasta Stawiszyn.

- Mam przyjemność zaprezentować Państwu naszą przyjazną, przytulną i ciekawą do odwiedzenia gminę i miasto Stawiszyn. Gmina leży w południowej części województwa wielkopolskiego w powiecie kaliskim. Tworzy ją
miasto Stawiszyn oraz czternaście sołectw - mówi Grzegorz Kaczmarek, burmistrz Gminy i Miasta Stawiszyn.

Siedzibą gminy jest miasto Stawiszyn o powierzchni 99 hektarów. Jest to najmniejsze obszarowo miasto w Polsce. Pierwsze wzmianki o Stawiszynie pojawiły się już 1291 roku. Po roku 1331 był siedzibą starostwa niegrodowego, a od XV wieku do połowy XVII wieku jednym ze znaczniejszych miast w Wielkopolsce. Przez historię tej gminy przewija się jego wielokulturowość oraz tradycje, które do dzisiaj w wielu obszarach są kultywowane.

- To dziedzictwo kulturowe w dużej mierze jest zachowane i kultywowane przez prężnie działające w naszej gminie koła gospodyń wiejskich. To dzięki nim kolejne pokolenia znają zwyczaje, obrzędy, tradycje kulinarne oraz artystyczne. Członkinie kół to także panie przedsiębiorcze, które chętnie współpracują z innymi organizacjami na terenie gminy. Z dumą prezentuję więc poszczególne koła gospodyń wiejskich z terenu naszej gminy oraz ich specyfikę działalności, która podtrzymuje lokalne tradycje i obrzędy kultywowane od pokoleń - dodaje burmistrz.

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W PÓŁKO–OSTRÓWEK
Koło Gospodyń Wiejskich Pólko–Ostrówek swoją działalność wznowiło w 2011 roku. Panie spotykają się w świetlicy wiejskiej, gdzie kultywują lokalne, tradycyjne potrawy. Koło wykazuje się aktywnością poprzez czynny udział oraz zaangażowanie w organizację uroczystości sołeckich, gminnych czy kościelnych. Spotkania gospodyń stanowią dla kobiet formę aktywnego spędzania wolnego czasu, odpoczynku od pracy zawodowej i domowej. W trakcie spotkań kobiety dzielą się swoimi pomysłami, zawierają przyjaźnie i zarażają się nawzajem swoimi pasjami. Lubią przebywać w swoim towarzystwie i czerpią z tego ogromną przyjemność.

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH DŁUGA WIEŚ TRZECIA
Koło Gospodyń Wiejskich w Długiej Wsi Trzeciej powstało w 1966 roku. W latach dziewięćdziesiątych zawiesiło jednak działalność. Została ona wznowiona w 2010 roku. W skład Koła Gospodyń Wiejskich w Długiej Wsi wchodzi dziewięć osób. Koło aktywnie włącza się w organizację uroczystości gminnych i powiatowych, takich jak choćby Dni Stawiszyna, dożynki czy śniadanie wielkanocne. Uczestniczyło również w otwarciu placu zabaw w Długiej Wsi Trzeciej. Współpracuje także z miejscową jednostką ochotniczej straży pożarnej, wspomagając druhów kulinarnie przy organizowanych zawodach strażackich, walnych zebraniach lub spotkaniach opłatkowych. Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Długiej Wsi Trzeciej organizują wspólne wyjazdy do kina, na kręgle czy spotkania przy grillu.

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH STARY KIĄCZYN PETRYKI
Koło Gospodyń Wiejskich Stary Kiączyn, Petryki powstało w 2000 roku i zrzesza panie nie tylko z sołectwa Petryki, ale również pobliskich miejscowości. Gospodynie chętnie spędzają wspólnie czas oraz włączają się wżycie lokalnej społeczności poprzez organizowanie różnych spotkań oraz wsparcie gminnych uroczystości między innymi poprzez przygotowywanie posiłków, które rozkoszują podniebienia przybyłych gości i mieszkańców. W 2014 roku reprezentowały powiat kaliski podczas uroczystego Śniadania Wielkanocnego Środowisk Wiejskich, które odbyło się w Zespole Szkół nr 1 w Pleszewie. W ramach Śniadania Wielkanocnego odbył się Przegląd Tradycyjnych Stołów Wielkanocnych. Spotkaniu towarzyszył konkurs na wielkanocny wypiek. Podczas imprezy odbyło się jego podsumowanie oraz wręczenie nagród. Wśród laureatek znalazła się Dagmara Kubiak z Koła Gospodyń
Stary Kiączyn i Petryki.

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W PIĄTKU MAŁYM KOLONII
Koło Gospodyń Wiejskich Klub Aktywnych Kobiet w Piątku Małym Kolonii, jest organizacją bardzo młodą. Zawiązało się dopiero w 2020 roku. Jak sama nazwa wskazuje, gospodynie przywiązują dużą wagę do kwestii sportu a a także edukacji. Celem koła jest między innymi organizacja zajęć edukacyjnych i sportowych. Koło Gospodyń Wiejskich Klub Aktywnych Kobiet w Piątku Małym Kolonii chce również wspierać kobiety mieszkające na wsi, zachęcać je do wyjścia z domów i uczestnictwa w życiu publicznym sołectwa czy też gminy. Plany wydarzeń są już w przygotowaniu.

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W PIĄTKU WIELKIM
Koło Gospodyń Wiejskich w Piątku Wielkim wznowiło działalność w latach dziewięćdziesiątych. Chociaż grono pań jest niewielkie, ich zaangażowanie oraz chęć podtrzymywania lokalnej tradycji widać podczas wszystkich organizowanych przez nie uroczystości. Chętnie współpracują z Ochotniczą Strażą Pożarną w Piątku Wielkim
i wspólnie organizują imprezy okolicznościowe dla lokalnej społeczności. Członkinie koła angażują się również w wydarzenia przygotowywane na terenie gminy i miasta Stawiszyn, czy powiatu kaliskiego.

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W PIĄTKU MAŁYM
Koło Gospodyń w Piątku Małym zawiązało się w 2020 roku. Członkinie koła to panie nowoczesne, kreatywne i z ogromnym zapałem do pracy. Jednym z celów działalności koła jest podniesienie wiedzy i umiejętności kobiet związanych z ich pozycją w rodzinie, gospodarstwie i zmieniającą się rolą wżyciu publicznym. Poprzez swoją działalność koło integruje mieszkańców, stara się kultywować tradycję, współpracować z miejscową ochotniczą strażą pożarną, uczestniczyć w uroczystościach kościelnych, gminnych, a także promować sołectwo oraz gminę na terenie powiatu kaliskiego i nie tylko.

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W ZBIERSKU
Koło Gospodyń Wiejskich w Zbiersku powstało w 1976 roku. Pierwszą przewodniczącą była Janina Fabijańska, a koło mogło się pochwalić 100 członkiniami. Z biegiem lat zmieniały się przewodniczące. W 2013 roku kontynuację działań przejęła Anna Felisiak. Panie z KGW Zbiersk są inicjatorkami i organizatorkami uroczystości służących integracji i aktywizacji społeczności lokalnej, zacieśnieniu więzi międzypokoleniowych i rodzinnych. Współpracują z Domem Kultury w Zbiersku, OSP w Zbiersku, szkołą podstawową i przedszkolem, a także z innymi kołami. Kultywują regionalne zwyczaje i obrzędy, jak dożynki, Dni Stawiszyna, organizują spotkania wigilijne i noworoczne.

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W DŁUGIEJ WSI DRUGIEJ
Koło Gospodyń Wiejskich w Długiej Wsi Drugiej skupia obecnie 22 panie realizujące szereg działań skierowanych nie tylko dla swoich członkiń, ale dla całej społeczności sołectwa. Koło Gospodyń Wiejskich w Długiej Wsi Drugiej aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym, łącząc doświadczenia pokoleń pragnie budować więzi społeczne i rodzinne oraz kultywować bogatą tradycję. Członkinie koła organizują imprezy okolicznościowe, sąsiedzkie wieczorki z tańcami oraz wiosenne akcje sprzątania sołectwa. Dobry humor, uśmiech oraz pozytywne podejście do życia i ludzi to wspólna cecha wszystkich członkiń koła.

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W ZBIERSKU KOLONII
Koło Gospodyń Wiejskich w Zbiersku – Kolonii może pochwalić się bogatą historią. Powstało w 1949 roku. Jego członkinie od zawsze chętnie angażowały się w wydarzenia organizowane na terenie sołectwa, gminy, czy powiatu. Od 1999 roku koło liczy 26 gospodyń. Panie organizują wycieczki, spotkania wigilijne, Dzień Dziadka, Dzień Babci, a także Dzień Kobiet. Starają się również kultywować lokalne tradycje, organizują choćby warsztaty robienia wianków. Angażują się w organizację różnych uroczystości na terenie gminy i miasta Stawiszyn, między innymi poprzez przygotowanie wieńca dożynkowego na święto plonów.

ZOBACZ TAKŻE:

Tak wygląda Stawiszyn na zdjęciach z drona

Stawiszyn z lotu ptaka. Tak wygląda najmniejsze powierzchnio...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto