Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejka wąskotorowa znów będzie kursować w powiecie kaliskim?

Wioletta Przybylska
Kolejka wąskotorowa znów będzie kursować w powiecie kaliskim?
Kolejka wąskotorowa znów będzie kursować w powiecie kaliskim? Powiat kaliski
Zarząd Powiatu Kaliskiego i Rada Powiatu Kaliskiego pracują nad przywróceniem przejazdów kolejką wąskotorową w powiecie kaliskim na odcinku od Zbierska do Opatówka.

Obecnie wakacyjne przejazdy realizowane są na trasie od Zbierska przez Petryki do Złotnik. Powiat Kaliski jest użytkownikiem wieczystym gruntów stanowiących linię kolejową kolejki wąskotorowej na terenie powiatu kaliskiego i powiatu tureckiego. To w sumie 50 km torów. Natomiast przewozami zarządza SKPL Infrastruktura i Przewozy.

Z przeprowadzonej analizy wynika, że przewozy kolejką wąskotorowa powinny odbywać się na trasie ze Zbierska w gminie Stawiszyn, przez Gminę Żelazków, aż do samego Opatówka. Obecnie z względu na brak przejazdu przez drogę wojewódzką, w miejscowości Florentyna, przejazdy na terenie gminy Opatówek nie są realizowane.

O przywrócenie ciągłości kolejki na terenie gminy Opatówek zabiegają władze gminy, które deklarują pomoc rzeczową i finansową oraz Towarzystwo Przyjaciół Opatówka, które zainicjowało kilka miesięcy temu pierwsze spotkanie w sprawie kolejki.

- Nie wyobrażam sobie, żeby kolejka nie działa na terenie gminy Opatówek i nie była atrakcją tej gminy. Deklarujemy wsparcie finansowe. Być może również Marszałek przekaże nam swoje wsparcie. Problem w gminie Opatówek jest wyłącznie związany z brakiem przejazdu przez drogę wojewódzką i to trzeba ustalić z Zarządem Dróg Wojewódzkich, kiedy się to może zmienić - mówił Sebastian Wardęcki, burmistrz Opatówka.

- Kolejka to nasz atut turystyczny, zarówno gmin jak i powiatu kaliskiego. To ważne, żeby działała. Również deklaruję finansową pomoc samorządu Stawiszyna. Od lat wspomagamy oczyszczanie terenu w pasie torów, więc współpraca układa się dobrze - dodaje Justyna Urbaniak, burmistrz Stawiszyna.

- To bardzo ważne deklaracje i bardzo liczymy na współpracę z samorządami, która od lat układa się wzorowo w naszym powiecie. Majątek, którym dysponujemy to 50 km torów oraz inne elementy infrastruktury kolejowej, w tym ponad 6 ha terenów w Turku. Ponosimy w związku z tym koszty związane z odprowadzaniem podatków oraz uiszczania opłat z tytułu użytkowania wieczystego. Cały ciężar remontów infrastruktury jest obecnie po stronie zarządcy kolejki- mówił podczas spotkania z radnymi wicestarosta kaliski Jan Adam Kłysz.

Kolejka działa od 103 lat na terenie powiatu kaliskiego. Powstała w 1914 roku. W 1920 roku przeszła na użytek cukrowni Zbiersk. Do 1948 roku była kolejką powiatową dwóch połączonych powiatów tureckiego i kaliskiego. W 1948 roku władze PRL przejęły infrastrukturę.

Jak szacuje obecny zarządca kolejka potrzebuje dofinansowania około 21 tys. miesięcznie co daje około 250 tys. rocznie na remont torów i podkładów, by na całym odcinku od Opatówka do Zbierska mogła jeździć bez zarzutu.

Obecnie z przejazdów wakacyjnych korzysta około 300-500 osób podczas jednego weekendu wynika z relacji Zarządcy SKPL i to tylko na trasie Zbiersk- Petryki.

Rozmowy trwają. Władze powiatu do końca roku powinny podjąć decyzję, jak będzie wyglądać finansowanie kolejki wąskotorowej, ogłosić przetarg na zarządcę oraz operatora i ustalić kwoty ewentualnych dofinansowań do przewozów, które mogłyby być współfinansowane przez powiat oraz współpracujące w tej kwestii samorządy.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kolejka wąskotorowa znów będzie kursować w powiecie kaliskim? - Kalisz Nasze Miasto

Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto