Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Szpital w Ostrowie przygotowuje dodatkowe łóżka dla chorych na Covid-19

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Zgodnie z decyzjami wojewody wielkopolskiego szpitale w naszym województwie uruchamiają kolejne łóżka dla osób chorych na Covid-19. Od niedzieli w Szpitalu w Ostrowie Wielkopolskim powstanie 23-łóżkowy oddział przeznaczony dla pacjentów z objawami Covid-19. W planach na najbliższe dni są kolejne zwiększenia łóżek dla pacjentów z koronawirusem.

Kolejne miejsca w wielkopolskich szpitalach dla pacjentów chorych na Covid-19

Sytuacja w szpitalach leczących chorych z Covid-19 i diagnozujących zakażonych Sars-Cov-2 jest cały czas monitorowana, zapewniają służby wojewody oraz NFZ. Decyzje dotyczące zmian podejmowane są po analizach stanu obłożenia oraz w oparciu o sytuację epidemiczną w Wielkopolsce.

- Zwiększamy liczbę łóżek w placówkach poza Poznaniem, aby odciążyć Szpital Miejski im. Józefa Strusia, który obecnie dysponuje 420 łóżkami „covidowymi”. Wybraliśmy placówki, które mają oddziały zakaźne i doświadczoną kadrę medyczną, a co najważniejsze – organizacyjnie są w stanie zmierzyć się z tym przedsięwzięciem. Pracujemy również nad zwiększeniem liczby łóżek w innych placówkach, ale szczegóły przedstawię w najbliższym tygodniu. Nie ma dziś zagrożenia, że dla kogokolwiek zabraknie miejsca w szpitalu - tłumaczy Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski.

Szpital w Koninie znajduje się na drugim poziomie zabezpieczenia. Do tej pory oddział zakaźny przeznaczony dla pacjentów z Covid-19 dysponował 30 łóżkami, w tym 2 intensywnej terapii. Od soboty w szpitalu znajdzie się 61 takich łóżek (w tym 6 intensywnej terapii).

Szpital w Ostrowie Wielkopolskim na drugim poziomie zabezpieczenia znajdzie się od niedzieli. Powstanie tu oddział przeznaczony do leczenia pacjentów z Covid-19 dysponujący 23 łóżkami, z których 3 będą łóżkami intensywnej terapii.

Gdzie w Wielkopolsce leczą chorych na Covid-19?

- Każde uruchomienie dodatkowych łóżek „covidowych” to efekt naszej współpracy z dyrekcjami podmiotów medycznych oraz z wojewodą wielkopolskim – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. – Rozmawiamy z dyrekcjami placówek, których potencjał oceniamy na wystarczający, aby poradziły one sobie z tym wyzwaniem. Te negocjacje nie zawsze są łatwe, ale wszyscy rozumiemy potrzeby sytuacji, w której się znaleźliśmy. Wielkopolskie szpitale, które zajmują się chorymi na Covid-19 stają na wysokości zadania, udowadniają, że potrafią poradzić sobie z organizacją pracy w tak trudnym czasie.

Wraz z wprowadzeniem w połowie września nowej strategii walki z koronawirusem, w Wielkopolsce wyznaczono początkowo pięć szpitali drugiego poziomu zabezpieczenia. Były to: Szpital Miejski im. J. Strusia w Poznaniu, Wojewódzki Szpital Zespolony w Koninie, Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu, Szpital Kliniczny im. Jonschera UMP w Poznaniu oraz Specjalistyczny Zespół Opieki nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu. Od 7 października do drugiego poziomu dołączyło Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie z 20 łóżkami zakaźnymi, w tym 3 intensywnej terapii, a od 11 października będzie to Szpital w Ostrowie.

Dla przypomnienia, zgodnie ze strategią walki z Covid-19, która obowiązuje w Polsce od połowy września, szpitale zostały podzielone na trzy poziomy zabezpieczenia. Na pierwszym poziomie znalazły się głównie szpitale powiatowe, ale też kliniczne i marszałkowskie, do których trafiają pacjenci z podejrzeniem koronawirusa. Po wykonaniu testu i otrzymaniu wyniku podejmowana jest decyzja o dalszym postępowaniu. Pacjenci z pozytywnym wynikiem, którzy potrzebują leczenia szpitalnego trafiają do placówki drugiego poziomu zabezpieczenia.

Jako jeden z 10 szpitali w Polsce na III poziomie zabezpieczenia w Wielkopolsce został wyznaczony Szpital Miejski im. J. Strusia, którego zadaniem jest specjalistyczne lecenie pacjentów z dodatnim wynikiem testów w kierunku Sars-Cov-2. Trafiają tu pacjenci z różnymi schorzeniami wymagającymi leczenia: kardiologicznego (m.in. z zawałami), neurologicznego (w tym pacjenci z udarami), ortopedycznego, a także pacjenci potrzebujący interwencji chirurgicznej, kardiochirurgicznej, neurochirurgicznej, którzy są zakażeni koronawirusem. Placówkę tę wspomaga na III poziomie Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UMP w Poznaniu, który leczy pacjentki z koronawirusem na oddziałach ginekologicznym i położniczym oraz noworodki na oddziale neonatologii. Pacjenci „dodatni” wymagający opieki psychiatrycznej, znajdą ją w Centrum Medycznym HCP w Poznaniu.

Tragiczny wypadek w Zbiersku-Cukrowni pod Kaliszem

Tragiczny wypadek w Zbiersku-Cukrowni pod Kaliszem. Auto ude...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto