Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Las Winiarski w Kaliszu wysprzątany przez pracowników zakładu Winiary

AND
Pracownicy zakładu Winiary sprzątali Las Winiarski
Pracownicy zakładu Winiary sprzątali Las Winiarski
W czwartek przedstawiciele kaliskiego zakładu Wniary, należącego do Nestlé Polska S.A., wyposażeni w rękawice i worki na śmieci, już po raz piąty ruszyli sprzątać Las Winiarski.

Co roku sprzątanie Lasu Winiarskiego cieszy się większym zainteresowaniem, zarówno wolontariuszy – pracowników zakładu Winiary, jak i innych mieszkańców Kalisza, władz i organizacji partnerskich. Tegoroczną akcję wspiera Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań oraz Urząd Miasta Kalisza, który przekazał wolontariuszom worki na śmieci.

5 lat temu, w pierwszym sprzątaniu lasu wzięło udział 96 osób, rok temu było ich już blisko dwa razy więcej (sprzątanie wsparło 160 ochotników). W tym roku jest to rekordowa liczba 220 wolontariuszy. Sprzątali razem ramię w ramię wszyscy: pracownicy hal produkcyjnych, biur, asystenci i dyrektorzy. Coroczna akcja trwa tylko 2 godziny, a las oczyszczany jest w tym krótkim czasie z ogromnej liczby ponad tony śmieci. Wśród nich oprócz worków, plastiku, papierków, można znaleźć opony, fragmenty karoserii samochodowej, a nawet kompletne meble. Dlatego bardzo ważny jest także wymiar edukacyjny akcji. Sprzątanie lasu jest okazją do przypomnienia wszystkim o tym, jak ważna jest segregacji odpadów.

– To wspaniała lekcja ekologii. Jestem przekonany, że każdy, kto zbierze w lesie kilka worków śmieci i zobaczy z bliska, jak bardzo niszczą one ekosystem, dwa razy pomyśli nad każdą wyrzucaną rzeczą i nad tym, co się z tymi śmieciami później stanie. Foliowa torebka może się rozkładać ponad 100 lat, puszka po konserwie – 80 lat, a opona nawet 500 lat. Pamiętajmy o tym na co dzień. Nasze sprzątanie Lasu Winiarskiego trwale wpisało się w kalendarz Nestlé i mamy nadzieję, że także w kalendarz miasta Kalisza. Dzięki wspólnym inicjatywom realizowanym z naszymi pracownikami, władzami i mieszkańcami Kalisza motywujemy się nawzajem we wspólnej trosce o nasze miasto i o środowisko – mówi Maciej Klęczek, dyrektor fabryki Winiary w Kaliszu.

- Jednym ze strategicznych kierunków rozwoju Unii Europejskiej jest dążenie do zapewnienia w gospodarce zamkniętego cyklu życia niektórych wyrobów i surowców, między innymi opakowań. Chodzi o to, aby jak największa liczba odpadów opakowaniowych była poddawana recyklingowi. Pozwoli to na mniejszą eksploatację zasobów naturalnych. Aby to się udało, niezbędna jest odpowiednio prowadzona zbiórka odpadów oraz edukacja. O ile odpady powstające w przemyśle i handlu są bezproblemowo segregowane i poddawane recyklingowi, o tyle te w naszych gospodarstwach domowych wymagają „specjalnej opieki” i naprawdę efektywnej zbiórki selektywnej. Z tego też powodu Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań wraz z Nestlé Polska S.A. oraz pracownikami fabryki Winiary wspiera właściwe postępowanie z odpadami opakowaniowymi. Każdy z nas, pracownik tej czy innej firmy, jest jednocześnie mieszkańcem swojego miasta, o które powinniśmy wspólnie dbać. Wiedząc, jak należy postępować z odpadami, możemy tę wiedzę stosować na co dzień w naszych domach, a także przekazywać innym mieszkańcom Kalisza, do czego serdecznie zachęcamy – powiedział Jakub Tyczkowski, prezes Rekopolu.

Sprzątanie lasu i wspieranie postaw ekologicznych wśród pracowników i społeczności lokalnej jest jednym z działań z zakresu Tworzenia Wspólnej Wartości, czyli społecznej odpowiedzialności biznesu według Nestlé. Zgodnie z tą filozofią, aby odnosić długofalowe sukcesy biznesowe, trzeba przynosić korzyści całemu społeczeństwu. Dlatego pracownicy Nestlé sprzątają lasy, sadzą drzewa, świętują Dzień Bezpieczeństwa, propagują bezpieczeństwo i higienę pracy oraz angażują się w wiele innych podobnych akcji.

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto