Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Literatura pokazuje zachowanie ludzi w obliczu zagrożenia, uczy walczyć i nie poddawać się - wywiad z Pauliną Wróblewską

Bartłomiej Hypki
Literatura pokazuje zachowanie ludzi w obliczu zagrożenia, uczy walczyć i nie poddawać się - wywiad z Pauliną Wróblewską
Literatura pokazuje zachowanie ludzi w obliczu zagrożenia, uczy walczyć i nie poddawać się - wywiad z Pauliną Wróblewską Arch. pryw. Pauliny Wróblewskiej
O renesansie czytelnictwa i dobrych lekturach na czas przymusowego pobytu w domu rozmawiamy z Pauliną Wróblewską, dyrektorem Gminnej Biblioteki Publicznej w Blizanowie.

Czytelnictwo teraz przeżywa teraz prawdziwy renesans.
Nieplanowany wolny czas w domu można przekuć w coś dobrego - pogłębianie więzi z bliskimi i czytanie. Można czytać wspólnie i solo. Akcje typu: „Zostań w domu, czytaj książki!”, „Teraz czas na czytanie” promują autorzy, wydawnictwa, różne instytucje. Fundacja Powszechnego Czytania zachęca do czytania dla: „uspokojenia, rozwoju emocjonalnego oraz odbycia najwspanialszych podróży pozostając we własnych czterech ścianach. Badania udowodniły, że czytanie skutecznie niweluje stres: już 6 minut czytania obniża poziom stresu o 60 proc.” Warto przejrzeć własne zbiory i sięgnąć po dawno nieczytane albo odłożone na później książki. Niektórzy zdążyli zrobić „zapasy książkowe”, wypożyczając więcej niż zwykle z biblioteki.

Dużym powodzeniem cieszy się obecnie „Dżuma” Camusa i podobne tematyką tytuły. Warto po nie sięgać, przyniosą nam oczekiwane odpowiedzi, natchnienie, nadzieję?
Klasyk z 1947 r. z lekarzem Bernardem Rieux jest teraz na listach światowych (zwłaszcza francuskich, niemieckich i włoskich) bestsellerów. „Dżuma” jest lekturą w szkole średniej i akurat teraz jest na nią odpowiedni czas. „Przeczytam Pandemię Jana Wagnera, bo kiedy, jak nie teraz!” - powiedziała mi jedna z czytelniczek blizanowskiej biblioteki. Literatura pokazuje zachowanie ludzi w obliczu zagrożenia, uczy walczyć i nie poddawać się, choć może też budzić trwogę. Na profilach społecznościowych udostępniano ostatnio masowo stronę „Oczy ciemności” Deana Koontza, gdzie pojawia się śmiercionośna broń biologiczna pod nazwą Wuhan-400. Jak wytłumaczyć, że pisarz wpadł na to w 1981 r.? Amerykański pisarz posłużył się swoimi umiejętnościami dokonywania doskonałego researchu, łącząc fakty. W liczącej ponad 11 milionów mieszkańców chińskiej miejscowości od 1956 r. działa Wuhan Institute of Virology, jedno z najważniejszych światowych centrów badań nad wirusami i ich rozprzestrzenianiem się. Stąd autor przyjął, że jego fikcyjna broń biologiczna będzie wytwarzana właśnie w tym chińskim laboratorium. Thrillery medyczne amerykańskiej internistki Tess Gerritsen czy lekarza Robina Cooka mają swoich fanów. W zeszłym roku popularnością cieszyły się też książki o największej nuklearnej katastrofie w Czarnobylu w związku z emisją serialu. Niektórzy czytelnicy nie chcą jednak czytać o nieszczęściach, chorobach, wolą zdecydowanie przyjemniejsze tematy.

Po co możemy wówczas sięgnąć?
Niech każdy czyta to, co lubi, co jemu sprawia przyjemność. Skoro za bardzo nie możemy teraz podróżować, może poczytajmy o wyprawach innych znanych osób: Martyny Wojciechowskiej, Beaty Pawlikowskiej, Jarosława Kreta, Wojciecha Cejrowskiego. Polecałabym dodatkowo dział psychologia na przywrócenie rozchwianej równowagi, terapię, uspokojenie, wyciszenie emocji, wzmocnienie woli walki i rozbudzenia apetytu na życie. W końcu za chwilę wiosna. Wielki Post sprzyja także refleksji nad zmianą swojego życia, więc takie duchowe wzmocnienie przy pomocy literatury motywacyjnej ma sens.

Co możemy polecić młodzieży ?
Na platformie Ministerstwa Edukacji Narodowej są epodreczniki.pl. Młodzież ma się uczyć zdalnie i wykonywać zadania zlecone im przez nauczycieli. Poza zadanymi lekturami mogą oderwać się od realnego świata, wybierając fantasy, fantastykę, science fiction. Ułożyć hierarchię wartości pomogą opowiadania z dwutomowego zbioru „Gorzka czekolada”

Gdzie możemy szukać e-booków lub audiobooków?
Zdigitalizowane zbiory starszych gazet czy książek zawierają bezpłatne biblioteki cyfrowe, przykładowo: Polona.pl, Wbc.poznan.pl, Mbc.cyfrowemazowsze.pl. Lektury w wersji elektronicznej znaleźć można na:Wolnelektury.pl i Lektury.gov.pl. Są też wypożyczalnie e-booków: Ibuk.pl, Legimi.pl czy księgarnie z e-bookami, audiobookami: Woblink.com, Storytel.com, Audioteka.com.


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto