MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Mali przestępcy terroryzują ulice

Daria Kubiak
Co roku kaliscy policjanci mają do czynienia z nieletnimi sięgającymi po środki odurzające lub alkohol, który pity jest w miejscach publicznych
Co roku kaliscy policjanci mają do czynienia z nieletnimi sięgającymi po środki odurzające lub alkohol, który pity jest w miejscach publicznych Andrzej Kurzyński
W Kaliszu rekordzista wśród nieletnich przestępców zaczął kraść mając ...10 lat. Dzisiaj jako trzynastolatek ma na swym niechlubnym koncie już 110 przestępstw

W ciągu ostatnich dwóch lat podwoiła się ilość rozbojów w polskich gimnazjach oraz w szkołach podstawowych. Sprawcy pobić, wymuszeń rozbójniczych, a także znęcania się nad rówieśnikami są coraz młodsi i coraz brutalniejsi. Tak przynajmniej wynika z danych Komendy Głównej Policji.

Uczniowie wymuszają na młodszych kolegach oddanie pieniędzy lub telefonów komórkowych. Nękani w ten sposób uczniowie, sprzeciwiający się napastnikom są bici, nierzadko z dużą brutalnością. Coraz częściej wymuszeń dopuszczają się dziewczęta. Inną formą agresji jest częste w szkołach dręczenie psychiczne i poniżanie uczniów przez ich rówieśników . Ogółem w szkołach doszło w 2011 roku do 28 tys. przestępstw, o ponad 2 tysiące więcej niż w roku 2010.

Na tym tle Kalisz wygląda dość korzystnie, gdyż ilość przestępstw popełnianych przez nieletnich nieco spadła. W 2010 roku policja przyłapała 538. sprawców a w roku 2011 ,,tylko'' 502. Jak informuje podinsp. Roman Szeląg z Wydziału Prewencji KMP w Kaliszu od lat utrzymuje się stała tendencja. Małoletni są sprawcami 13 - 15 proc. ogółu popełnianych corocznie przestępstw.

W Kaliszu w ciągu dwóch ostatnich lat wzrosła liczba uczniów zatrzymanych przez policję z powodu posiadania lub zażywania środków odurzających. W 2010 roku policjanci stwierdzili 726 takich przypadków a w roku ubiegłym 730.

Drugim w kolei pod względem częstości występowania przestępstwem są kradzieże w szkołach. Najczęściej łupem szkolnych złodziei padają plecaki leżące na korytarzach, pod klasami lub przy salach gimnastycznych. Z plecaków giną komórki, pieniądze, ale także... książki. W tych dniach w jednym z kaliskich gimnazjów przyłapano ucznia, który kradł z tornistów podręczniki i później sprzedawał je w antykwariatach. Kradzieże zdarzają się także wśród najmłodszych uczniów podstawówek. Najmłodszy złodziej miał 10 lat. Tak rozzuchwalił się w złodziejstwie, że zanim osiągnął 13. rok życia popełnił już 110 przestępstw tego rodzaju.

W ciągu ostatnich dni policjanci z Zespołu ds. Nieletnich Wydziału Prewencji KMP w Kaliszu zatrzymali 17-latka, który w trakcie lekcji w jednej z kaliskich szkół zdemontował 4 komputery. Skradzione części wyceniono na ponad 1700 zł. Uczeń ten za kradzież odpowie jak osoba dorosła. Grozi mu kara do 5 lat więzienia. Przed dwoma laty policja zatrzymała 55 szkolnych złodziei. W ubiegłym roku - 64.

Coraz częściej młodzież dopuszcza się przestępstw z użyciem komórek lub w internecie. Ostatnio w Kaliszu policja intwerwniowała w sprawie pobicia z takiego właśnie powodu. Uczeń jednego z kaliskich gimnazjów przez 2- 3 miesiące zamieszczał na You Tube obraźliwe teksty o szkolnym koledze. Znieważany chłopak postanowił położyć temu kres i tak pobił swego internetowego prześladowcę, że tamten trafił do szpitala ze złamanym nosem.
- Bardzo często docierają do nas sygnały o przesyłaniu sobie przez uczniów gróźb w rodzaju: ,,Pobiję cię!'' lub ,, Zabiję cię!" - mówi podinsp. Szeląg. - Celują w tym dziewczęta. Pomiędzy nimi dochodzi do tak zwanych ustawek - bójek, zazwyczaj do pierwszej krwi.

Szkolne bójki jako efekt uczniowskich porachunków zdarzają się także w innych szkołach regionu. Ostatnio do takiego incydentu doszło w jednym z zespołów szkół w Pleszewie, gdzie trzech gimnazjalistów ( 13- 14 lat) pobiło kolegę. Cała trójka stanie przed sądem.
Uczniowie gimnazjów padają również ofiarami wymuszeń.
- W trakcie tak zwanego ,,kocenia'' uczniów klas I szkolni agresorzy wyłapują słabszych i zastraszonych kolegów - mówi podinsp. Szeląg.- Potem od takich wymuszają pieniądze, najpierw drobne kwoty, z czasem nawet 100 czy 200 zł. Ofiary wymuszeń bojąsię pobicia i zaczynają unikać szkoły. Wychodzą codziennie z domu, ale nie docierają na lekcje.

Taka sytuacja powinna być poważnym sygnałem dla rodziców i nauczycieli,że z uczniem dzieje się coś złego. Podobnie jak nagłe i nieozrozumiałe dla otoczenia pogorszenie wyników w nauce. Może ono oznaczać, że z nastolatkiem dzieje się coś złego. Może na przykład szukać rozwiązania swych problemów sięgając po alkohol lub narkotyki.

O tym wszystkim informowani są rodzice, nauczyciele oraz sama młodzież podczas szkolnych spotkań i dysksuji z policjantami , w ramach realizowanych przez KMP w Kaliszu działań edukacyjno - profilaktycznych.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto