Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto utopiło miliony w ruinie? Radni lewicy oskarżają prezydenta Kalisza o kosztowne zaniedbanie

Mariusz Kurzajczyk
Mariusz Kurzajczyk
Radni SLD zarzucają prezydentowi Januszowi Pęcherzowi zaniedbania, których efektem było "wyrzucenie w błoto" 3 mln zł. Jeszcze w tym tygodniu podejmą decyzję o tym, czy sprawą zainteresują NIK czy prokuraturę.

Chodzi o zakup na licytacji komorniczej budynku niedoszłej przychodni, do którego miał być przeniesiony Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Miasto wydało na ten cel ponad 3 miliony złotych, a dzięki 3,5 mln dotacji z Kancelarii Premiera obiekt miał zostać zaadaptowany na cele oświatowe. Tymczasem wsparcie z budżetu państwa jest dalece niewystarczające, bo koszty modernizacji i urządzenia ośrodka będą o ponad 2,5 miliona zł wyższe od wstępnie zakładanych.

Okazało się m.in., że instalacja elektryczna musi zostać wymieniona w całości, windy nie posiadają automatyki i sterowania, a instalacja centralnego ogrzewania skorodowała.

- Po wnikliwych oględzinach stwierdzono, że budynek niejednokrotnie był plądrowany, a wartościowe elementy zostały skradzione - tłumaczył prezydent Kalisza, wyraźnie zdziwiony rozmiarem zniszczeń.

Czytaj także: Kalisz: Miastu zabrakło pieniędzy na przeprowadzkę Ośrodka Szkolno-Wychowaczego

Podczas sesji Rady Miejskiej radna Karolina Pawliczak zapytała Janusza Pęcherza, dlaczego nie sprawdzono stanu budynku. Ponieważ nie otrzymała satysfakcjonującej odpowiedzi, poprosiła o wyjaśnienie, tym razem na piśmie. Jej zdaniem sprawa jest podwójnie bulwersująca, bo ze sporządzonego przed zakupem operatu wynika, że budynek jest zdewastowany, a więc Ratusz wiedział, co brał.

- Czyżby prezydent nie czytał i nie analizował dokumentu będącego podstawą zakupu nieruchomości? - pyta radna lewicy.
Pawliczak zapewnia, że sprawa będzie miała dalszy ciąg. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że lewica rozważa skierowanie sprawy do prokuratury lub - co bardziej możliwe - wystąpienie do NIK z prośbą o przeprowadzenie kontroli w ratuszu.

Konkretna decyzja zapadnie, gdy klub SLD otrzyma od prezydenta Pęcherza pisemną odpowiedź na swoją interpelację. Do wczoraj odpowiedzi nie było.

Krótka historia

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka powstał w 1951 r., jako szkoła zawodowa dla uczniów kończących szkołę podstawową specjalną. Najpierw funkcjonował w budynku parafialnym przy ul. Kordeckiego, a od 1958 roku w dawnych koszarach przy ulicy Łaziennej. W 1964 roku rozpoczęto budowę obiektu przy ul. Handlowej, gdzie przed wojną był zlikwidowany przez Niemców tzw. stary cmentarz żydowski. Szkoła ruszyła w 1966 r., a rok później nadano jej obecną nazwę.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto