Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nadleśnictwo Kalisz powiesiło schrony dla nietoperzy

ESA za Nadleśnictwo Kalisz
Nadleśnictwo Kalisz powiesiło schrony dla nietoperzy
Nadleśnictwo Kalisz powiesiło schrony dla nietoperzy fot. Z. Hudzia, Nadleśnictwo Kalisz
30 schronów dla nietoperzy powiesiło Nadleśnictwo Kalisz, tworząc dla nich trzy kolonie. Dzięki temu nietoperzom, których zadaniem jest ochrona drzewostanów przed szkodliwymi owadami, poprawią się warunki bytowania.

Nietoperze zjadają wielkie ilości szkodliwych owadów leśnych łowionych w powietrzu o zmierzchu i w nocy. W czasie polowań na owady nietoperze nie posługują się wzrokiem, który mają bardzo słaby, ale doskonałym słuchem (echolokacją). Minimalne dobowe zapotrzebowanie na pokarm wynosi u nich równowartość 1/3 masy ciała. Większość gatunków nietoperzy pozostaje na zimę, chroniąc się w dziuplach drzew, jaskiniach, piwnicach, strychach itp., gdzie zapadają w sen zimowy wisząc głową w dół.

-_ Liczebność nietoperzy w lasach gospodarczych jest na ogół niewielka. Przyczyną tego jest m. in. brak odpowiednich miejsc noclegowych, lęgowych i zimowisk. Pozostawianie przez leśników w lesie drzew dziuplastych, w których nietoperze mogą znaleźć schronienie, częściowo rozwiązuje problem. Innym sposobem jest rozwieszanie sztucznych schronów _– tłumaczy Nadleśnictwo Kalisz, które po raz pierwszy nawiązało współpracę z panem Mirosławem Tomaszewskim „Pro Theria", który dostarczył schrony dla nietoperzy według własnego projektu.

Nadleśnictwo przygotowało 3 powierzchnie, na których w drzewostanach starszych klas wieku wzdłuż dróg leśnych, rozwieszono 3 kolonie (po 10 schronów każda).

- Budki rozmieszczone zostały na sąsiadujących ze sobą drzewach na wysokości około 3-4 metrów. Pierwsza kontrola budek przeprowadzona zostanie w sierpniu 2017 roku. Wówczas okaże się, czy schrony zostały zasiedlone, jakimi gatunkami nietoperzy i określimy liczebność i żywotność lokalnych populacji – dodaje Nadleśnictwo.

Budki wykonane są z trocinobetonu, są odporne na warunki atmosferyczne oraz na rozkuwanie przez dzięcioły. Co ważne bardzo łatwo je czyścić i nie są atrakcyjne dla ptaków, co pozwala uniknąć konkurencji przy zasiedlaniu. Trwałość schronów z trocinobetonu szacuje się na 25-30 lat. Budki mają pełnić funkcję schronień przez cały rok, przyczyniając się tym samym do rozrodu nietoperzy.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto