MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Kupały w Koźminku. Przypomnieli słowiańskie zwyczaje. ZDJĘCIA

OPRAC.:
Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Noc Kupały w Koźminku
Noc Kupały w Koźminku Tomasz Potemkowski
W parku przy Dworze w Koźminku odbyło się wyjątkowe wydarzenie – Noc Kupały. To święto, znane także jako Sobótka, jest jednym z najważniejszych w kalendarzu słowiańskim, łączącym dawne wierzenia z astronomicznymi zjawiskami. Mieszkańcy gminy Koźminek mieli okazję uczestniczyć w tej magicznej nocy, pełnej tradycji i folkloru.

Wśród atrakcji znalazło się plecenie i puszczanie wianków na wodzie, co jest jednym z najstarszych i najbardziej symbolicznych obrzędów Nocy Kupały. W piątkowy wieczór atmosferę dopełniły występy dwóch kapel ludowych: Kapeli z Kociny oraz Zespołu Śpiewaczego Koźminiacy. Kapela z Kociny, działająca od 2012 roku pod kierunkiem Krzysztofa Rospondka, zagrała autentyczny repertuar z południa Wielkopolski, w tym marsze, wiwaty i oberki. Zespół Koźminiacy, powstały w 2004 roku, wykonał tradycyjne piosenki ludowe z Ziemi Kaliskiej.

Podczas wydarzenia, etnograf Wojciech Zjawiony z Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej opowiadał o symbolice wianków i innych obrzędach związanych z Nocą Kupały. Jego opowieści wprowadziły zebranych w świat dawnych wierzeń i tradycji, podkreślając znaczenie tych obrzędów w dzisiejszych czasach.

- Kultura ludowa, dawne wierzenia splecione z kalendarzem astronomicznym to wielka przygoda i sposób na poszukiwanie własnej drogi w harmonii z przyrodą. Stawianie pytań i poszukiwanie odpowiedzi, które być może sami znamy, to jeden z naszych obowiązków, obowiązków mieszkańców wsi - aby starać się jak najwięcej ocalić od zapomnienia, jak najwięcej przypomnieć i jak najwięcej przeżyć. Stworzyć ku temu okazję to jedno z naszych zadań – mówi Tomasz Potemkowski, dyrektor Gminnej Biblioteki i Centrum Kultury w Koźminku.

Kapela z Kociny, znana z licznych nagród na festiwalach folklorystycznych, zachęciła zebranych do wspólnej zabawy tanecznej. Ich projekt "Tańce Blisko Ziemi", który od kilku lat organizują na terenie Południowej Wielkopolski, ma na celu promowanie tańców ludowych i tradycyjnej muzyki.

Zespół Śpiewaczy Koźminiacy, prowadzony przez Brygidę Olszewską, regularnie uświetnia gminne imprezy, zdobywając uznanie na różnych przeglądach folklorystycznych. Ich obecność na Nocy Kupały wniosła wiele radości i nostalgii, przypominając mieszkańcom o bogatej tradycji Ziemi Kaliskiej.

Wydarzenie przyciągnęło liczne grono mieszkańców, którzy wspólnie celebrowali tradycje swoich przodków. Dzięki takim inicjatywom kultura ludowa ma szansę przetrwać i nadal inspirować kolejne pokolenia.

Noc Kupały w Koźminku była nie tylko okazją do zabawy, ale także do refleksji nad znaczeniem tradycji i ich roli w naszym życiu. To było wyjątkowe spotkanie z kulturą, które na długo pozostanie w pamięci uczestników.

ZOBACZ TAKŻE:

Piknik Militarny w Kaliszu

Piknik militarny w Kaliszu. Atrakcji było co niemiara. ZDJĘCIA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto