Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nocna akcja na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich w Kaliszu

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Nocna akcja na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich w Kaliszu
Nocna akcja na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich w Kaliszu Bartłomiej Hypki
"Teren rozbiórki. Wstęp wzbroniony" - takie tabliczki oraz biało-czerwona taśma ostrzegawcza otaczająca obelisk pojawiły się w nocy z niedzieli na poniedziałek na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich w Kaliszu. Nie wiadomo, kto stoi za akcją.

Urząd Miasta Kalisza na pytania dziennikarzy odpowiada, że nie prowadzi żadnych działań inwestycyjnych na terenie nekropolii. Nie został też powiadomiony przez jakikolwiek organ o takich działaniach.

- Cmentarz jest ujęty w gminnej ewidencji zabytków i jest objęty ochroną konserwatora zabytków. Wszelkie działania na terenie nekropolii muszą być uzgodnione z Miastem oraz służbami konserwatorskimi. Do Urzędu nie wpłynął oficjalny wniosek w tej sprawie - informuje Iwona Cieślak z Kancelarii Prezydenta Miasta. - Co kilka lat pojawiają się postulaty przeniesienia znajdujących się tam mogił i symboliki stojącego na terenie parku miejskiego monumentu. Z uwagi na międzynarodową rangę, sprawa ta zostanie omówiona na najbliższej sesji Rady Miasta Kalisza.

Na cmentarzu nie ma żadnych zniszczeń. Przed południem tabliczka wraz z taśmą zostały już usunięte.

Co dalej z cmentarzem?

Temat Cmentarza Żołnierzy Radzieckich w Kaliszu powraca co kilka lat. Czy to za sprawą działań wandali, czy też za sprawą interpelacji radnych, aby mogiłę przenieść, a znajdujące się na nim armaty oraz łuki triumfalne z czerwonymi gwiazdami zlikwidować. Tak też było w 2017 roku, gdy w tej sprawie do władz miasta zwrócił się radny Krzysztof Ścisły. Grzegorz Sapiński, ówczesny prezydent Kalisza, zauważył że nekropolia nie jest miejscem kultu systemu totalitarnego a miejscem pamięci. Cmentarz pozostał na swoim miejscu.

Sprawa mogiły wróciła wraz z napaścią Rosji na Ukrainę.

- Zastanawiam się, czy szanując spokój pochowanych tam czerwonoarmistów, nie zająć się obeliskiem przy Parku Miejskim, nadając mu wybitnie antywojenną treść, bardziej odpowiadającą historii i współczesności? Całość jest w opłakanym stanie i straszy swoim wyglądem. Renowacja go w historycznej treści jest po prostu bez sensu. Argumenty o nie rozdrapywaniu ran i stosunkach dyplomatycznych, które też dotąd respektowałem, są chwilowo bezzasadne. Kiedy jak nie teraz? - zastanawiał się w poście na facebooku 4 marca radny Dariusz Grodziński.

Tuż po akcji z 21 marca głos zabrał również Szymon Furman, prezes Porozumienia w Kaliszu.

- Sprawa jest dla mnie oczywista - cmentarza nie ruszać, wszystkie symbole radzieckie usunąć razem z pomnikiem. Już kilka lat temu, będąc jeszcze radnym Młodzieżowej Rady Miasta Kalisza zwracałem uwagę na akty wandalizmu na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich w Kaliszu, gdyż jako człowiek rozumny jestem przeciwnikiem ruszania zmarłych i dewastowania przestrzeni publicznej. Natomiast jestem wielkim zwolennikiem usunięcia wszelkiego rodzaju symboli totalitarnych z przestrzeni publicznej, przez które wielu Polaków straciło życie - uważa działacz.

Stowarzyszenie KoLiber wystosowało petycję do prezydenta Kalisza w sprawie usunięcia komunistycznego obelisku z Cmentarza Żołnierzy Radzieckich w Kaliszu.

- Niedopuszczalnym jest sytuacja, aby takie symbole jak czerwona gwiazda oraz sierp i młot, które przyświecały przez lata dyktatorom i zbrodniarzom na całym świecie, dziś górowały nad Kaliszem - uważa Norbert Kustusz, prezes KoLibra Kalisz. - Zwracamy uwagę, aby zarówno mogiły oraz ogólna forma cmentarza w miarę możliwości nie były naruszane niezależnie od usunięcia obelisku. Wynika to w naszej opinii z tradycyjnego w naszej kulturze poszanowania miejsc pochówku i spoczynku należytego zmarłym niezależnie od ich życiorysu.

Kto jest pochowany na cmentarzu?

Cmentarz Żołnierzy Radzieckich w Kaliszu znajduje się w kaliskim parku miejskim od strony ulicy Częstochowskiej. Pochowano tutaj ponad 300 żołnierzy poległych m.in. w walkach o wyzwolenie Kalisza spod okupacji hitlerowskiej w styczniu 1945 roku oraz rannych podczas walk o Wrocław. Obecnie opiekę nad cmentarzem sprawuje samorząd Kalisza.


Obserwuj nas także na Google News

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto