MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

O przemijaniu i śmierci. Nowa wystawa zbiorowa "Umieranko" w Galerii Tarasina w Kaliszu

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
W Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu można oglądać nową wystawę zbiorową „Umieranko”, której kuratorkami są Ida Dziublewska i Gabi Skrzypczak.
W Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu można oglądać nową wystawę zbiorową „Umieranko”, której kuratorkami są Ida Dziublewska i Gabi Skrzypczak. Jakub Seydak
W Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu można oglądać nową wystawę zbiorową "Umieranko", której kuratorkami są Ida Dziublewska i Gabi Skrzypczak. Składają się na nią prace 8 artystów. Ekspozycję można oglądać do 24 sierpnia.

"Umieranko" to propozycja wystawiennicza nagrodzona w 7. edycji konkursu dla kuratorów organizowanego przez kaliską galerię.

"Umieranko" to wystawa zbiorowa, do której zostali zaproszeni: Paweł Baśnik, Maciej Cholewa, Ewa Gola, Wiktoria Kucharczak, Katarzyna Olma, Zuza Piekoszew-ska, Maryna Sakowska oraz Mateusz Sarzyński. Kuratorki tego projektu i autorki całej koncepcji to Ida Dziublewska i Gabi Skrzypczak, które zestawiły ze sobą w jednej przestrzeni prace polskich artystów młodego pokolenia, których tematy oscylują wokół zagadnień przemijania i śmierci.

W galerii prezentowana jest twórczość z różnorodnych dziedzin: począwszy od wielkoformatowego malarstwa Pawła Baśnika, przez obraz Mateusza Sarzyńskiego, nawiązujący do kultury gier komputerowych, czy lekko groteskowy obraz Ewy Goli, przywołujący temat śmierci w social-mediach. Pojawia się także kameralna rzeźba Zuzy Piekoszewskiej, nawiązująca do naszych codziennych interakcji, w które już na stałe wpisana jest obecność technologii, a najbardziej telefonu komórkowego. Możemy zobaczyć spektakularną tkaninę artystyczną Maryny Sakowskiej, posługującą się poetyką kreskówek, która wypełnia dużą część ekspozycji. Instalacja Wiktorii Kucharczak jawnie gra z kulturą cmentarną – klasyczna przygrobowa ławeczka emituje melodie zagrane na zniczach (muzyka do tej instalacji została stworzona przez artystkę we współpracy z Mikołajem Tkaczem). Pracą Katarzyny Olmy wystawa dotyka wątków związanych ze śmiercią zwierząt. W przestrzeń całej ekspozycji wprowadza nas emblematyczna praca Macieja Cholewy, symboliczna furtka umieszczona przez autorki koncepcji projektu, we wnęce zamurowanych drzwi Galerii.

Tradycyjnie już podczas otwarcia miało miejsce oprowadzanie kuratorskie dla przybyłej na wernisaż publiczności. Wystawa potrwa do 24 sierpnia.

Wybrane prace artystek i artystów zaproszonych do wystawy są prezentowane także w przestrzeni miasta w ramach cyklicznego projektu Galerii - "Postój ze Sztuką".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto