MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ćwiczenia z uważności. Rozmowa pomiędzy dwoma artystkami w Galerii Tarasina

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Ćwiczenia z uważności. Rozmowa pomiędzy dwoma artystkami w Galerii Tarasina
Ćwiczenia z uważności. Rozmowa pomiędzy dwoma artystkami w Galerii Tarasina Galeria Tarasina/mat. prasowe
Na przełomie kwietnia i maja w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu publiczność będzie miała okazję doświadczać niezwykłego, międzypokoleniowego spotkania za sprawą wystawy "Ćwiczenia z uważności". Wystawa będzie rozmową pomiędzy dwoma artystkami - Teresą Starzec i Alicją Bielawską. Wernisaż odbędzie się 25 kwietnia o godz. 19.

Teresa Starzec (ur. 1952 r.) jest artystką pracującą z medium malarstwa i rysunku, Alicja Bielawska (ur. 1980 r.) z kolei sięga po formy przestrzenne, wykorzystując w nich tkaninę i ceramikę. Wystawa koncentruje się na tych momentach, w których ich praktyka się styka i odnajduje zagadnienia, która są im wspólne. To, co odnajdujemy zarówno u Teresy Starzec, jak i Alicji Bielawskiej to owa tytułowa uważność, czyli sposób odbierania otaczającej nas rzeczywistości i przetwarzania jej na język sztuki. Obie artystki także na różny sposób odnoszą się do natury i wykorzystują jej elementy albo motywy z nią związane. Teresa Starzec traktuje swoje obrazy jak syntezę krajobrazów, przesyconych powietrzem i światłem, w których otoczeniu artystka tworzy na co dzień. Prace Teresy Starzec zachęcają do tego, aby patrzeć na otaczającą nas rzeczywistość poprzez odczucia i wrażenia. Punktem wyjścia do przestrzennych prac Bielawskiej stają się architektoniczne formy parawanów, przepierzeń czy zasłon, które tworzą nowe relacje przestrzenne, dając poczucie intymności i bezpieczeństwa, i rozdzielając wnętrze, pozostają otwartymi względem całości pomieszczenia. Do realizacji swoich form artystka wykorzystuje naturalnie barwione tkaniny, a niektóre wzory inspirowane są rozlewiskami rzeki Narwi. "Ćwiczenia z uważności" to także rozmowa między matką i córką, kobietami, które łączy emocjonalna więź, a także niewerbalne i intuicyjne porozumienie. Uwidacznia się to w przestrzeni wystawy, kiedy obrazy Teresy Starzec łączą się z instalacjami Alicji Bielawskiej, a kolory i formy w ich pracach się uzupełniają. Dodatkowo w rzeźbie "Wycinanki" (2019) Alicja Bielawska w kobiecą narrację włącza motywy wycinanek tworzonych przez babcię: Halinę Bielawską.

Na wystawie "Ćwiczenia z uważności" zobaczymy zatem obrazy Teresy Starzec wykonane na przestrzeni ostatnich kilku lat. Alicja Bielawska natomiast zaprezentuje istniejące instalacje oraz rzeźby uzupełnione o prace stworzone specjalnie z myślą o przestrzeni Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu. Jednymi z nich są specjalnie zaprojektowane przez artystkę obiekty, które mają zachęcić widzów do interakcji i ćwiczenia własnej uważności odbioru otoczenia, tu i teraz.

W ramach cyklicznego projektu Galerii odbywającego się pod hasłem: "Postój ze Sztuką" prace Alicji Bielawskiej i Teresy Starzec pojawią się w 7 witrynach przystanków autobusowych na terenie Kalisza. Będzie to kolejna odsłona wystawy pt. "Ćwiczenia z uważności", gdyż znaczna część prezentowanych w ramach tego cyklu prac pojawi się właśnie wyłącznie w przestrzeni publicznej naszego miasta.

Projektowi towarzyszy program edukacyjny, którego założeniem podobnie jak i całej wystawy, jest kształtowanie wrażliwości na otaczającą rzeczywistość, inne osoby i świat przyrody.

Partnerem wystawy jest Fundacja Artystyczna Podróż Hestii i STU ERGO Hestia S.A.

Wystawa "Ćwiczenia z uważności" Alicji Bielawskiej i Teresy Starzec jest wydarzeniem towarzyszącym 64. Kaliskim Spotkaniom Teatralnym - Festiwalowi Sztuki Aktorskiej. Wystawa potrwa do 24 maja. Kuratorką wystawy jest Paulina Olszewska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto