Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pielgrzymka w dobie koronawirusa. Zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego

Mariusz Kurzajczyk
Mariusz Kurzajczyk
Andrzej Kurzyński
Na internetowej stronie rządu opublikowano wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego dla organizatorów ruchu pielgrzymkowego podczas stanu epidemii COVID-19 w Polsce. Wśród nakazów i zakazów przeważają jednak zalecenia, których respektowanie zależne ma być od obowiązujących aktualnie przepisów sanitarnych. Zalecana liczba pątników to 300.

Pielgrzymka w dobie koronawirusa. Zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego

Według wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego 300 to maksymalna liczba pątników w pielgrzymce. Do limitu nie są jednak wliczane osoby w pełni zaszczepione.

Czy pielgrzymi będą testowani?

GIS podkreśla, że w pielgrzymce powinny brać udział jedynie osoby zdrowe. Nie zaleca jednak wykonywania testów na SARS-CoV-2, choć zobowiązuje organizatorów do posiadania... termometru, a pomiar temperatury jest wykonywany u uczestnika pielgrzymki przynajmniej 1 raz dziennie przez wyznaczoną osobę – optymalnie przed rozpoczęciem trasy.

Temperatura powyżej 37°C kwalifikuje do odsunięcia uczestnika od realizacji pielgrzymki. Jeśli temperatura rośnie – wskazana porada medyczna - wyjaśnia GIS.

Rekomenduje się funkcjonowanie mobilnego punktu medycznego z przeszkolonym personelem medycznym w zakresie postępowania wobec podejrzenia wystąpienia objawów chorobowych wskazujących na zakażenie koronawirusem.

Procedury antywirusowe

Wśród wytycznych jest wiele procedur mających zapobiec ewentualnemu rozprzestrzenianiu się wirusa. Są to m.in.:
- grupy pielgrzymów w miarę możliwości nie powinny się mieszać;.
- uczestnicy pielgrzymki powinni nocować w namiotach lub pokojach jednoosobowych, chyba że są to wspólnie pielgrzymujące rodziny;
- pątnicy są zobowiązani do zasłaniania ust i nosa zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa np. w kościele.
- należy zachować bezpieczną odległość od rozmówców i współpielgrzymujących, rekomendowane są 2 m zachowania dystansu społecznego pomiędzy ludźmi;
- należy unikać powitania poprzez podawanie ręki.

Podczas pielgrzymki pątnik musi mieć zapewniony dostęp do wody, mydła, środków do dezynfekcji rąk, papieru higienicznego jednorazowego (chusteczki higieniczne, ręcznik papierowy), kosze na odpady wyłożone jednorazowymi workami itp. po to, aby zapewnić możliwość zachowania wymagań higienicznych (właściwa higiena rąk, stosowanie odpowiednich środków do dezynfekcji, higiena podczas kaszlu, kichania).

Poza tym GIS podkreśla, że respektowane mają być wszystkie aktualnie obowiązujące przepisy sanitarne, w tym nakaz noszenia maseczek zasłaniających usta i nos w miejscach, które tego wymagają.

Celebracja Mszy Świętej

Jeśli przewidywane jest sprawowanie Mszy Świętej w kościołach na trasie pielgrzymki, uczestnicy powinni realizować obowiązek zasłaniania ust i nosa oraz przestrzegać dystansu społecznego i obowiązujących limitów uczestników Mszy Świętej w kościołach, stosownie do aktualnie obowiązujących przepisów prawa.

Przypomnijmy, że zeszłoroczna 383. kaliska pielgrzymka miała wyjątkowy charakter. Ze względu na pandemię koronawirusa odbywała się w formie sztafety.

Kaliska piesza pielgrzymka wróciła do Kalisza z Jasnej Góry

Kaliska pielgrzymka wróciła z Jasnej Góry. ZDJĘCIA


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto