MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Plebiscyt Kaliszanka Roku 2023. Znamy kandydatki do tytułu. ZDJĘCIA

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Już niebawem dowiemy się kto zostanie Kaliszanką Roku 2023. O ten zaszczytny tytuł powalczy dziesięć kandydatek. Laureatkę poznamy już 6 marca podczas uroczystej gali.

Na plebiscyt nadesłano dziewiętnaście zgłoszeń. Kaliska Rada Kobiet, w głosowaniu, nominowała dziesięć kandydatek do tytułu Kaliszanka Roku 2023. Wszystkie mogą być inspiracją dla innych. Są pełne pasji, zaangażowane, aktywne w życiu miasta – czy to społecznym czy kulturalnym. Oto one:

Sylwia Baranowska. Pracuje z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Od 20 lat związana ze Szkołą Podstawową Specjalną nr 19 w Kaliszu, najpierw jako nauczycielka, a od września 2018 roku dyrektorka placówki. Pracuje także w Ośrodkach Doskonalenia Nauczycieli, gdzie w ramach kursów i studiów podyplomowych przygotowuje nauczycieli do pracy z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną i autyzmem. Jest pomysłodawczynią i prowadzącą Grupę Wsparcia dla Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych ,,Przystań”. Aktualnie do grupy należy 480 rodzin osób niepełnosprawnych z terenu całego kraju. Poprzez swoją szeroką działalność wspiera edukację osób z niepełnosprawnościami, a także ich rodziny. Przyczynia się do integracji środowisk. Jej osiągnięcia są zauważane i doceniane. Jest laureatką konkursu Wielkopolski Nauczyciel Roku i Nauczyciel na Medal, Wolontariusz roku 2017 i innych.

Małgorzata Błaszczyk. Muzyk, logopeda i oligofrenopedagog, poświęcająca życie muzyce i dzieciom niepełnosprawnym. Współtworzyła Kaliski Chór Nauczycielski, będąc jego prezeską, a następnie dyrygentką - od 2017 roku. Dzięki jej inicjatywie chór zdobył wiele nagród, m.in. na międzynarodowych festiwalach i konkursach. Koncertuje przede wszystkim w Kaliszu, ale także uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych poza miastem. Aktywnie wspiera studentów i inne osoby, udzielając na przykład pomocy podczas egzaminów dyplomowych z dyrygentury. Współpracuje z chórem akademickim z Łodzi oraz chórem św. Grzegorza w Skalmierzycach. Chociaż jest na emeryturze, nadal prowadzi gabinet terapeutyczny i uczy gry na keyboardzie. Angażuje się w opiekę nad kotami i pomaga w przypadku wypadków drogowych. Jest niezwykle pracowitą osobą, wspaniałą przyjaciółką, żoną, siostrą i córką, dbając o bliskich i angażując się w ich życie.

Marta Goździelewska. Komendantka Hufca ZHP w Kaliszu od niemal 5 lat. Profesjonalna i oddana wolontariuszka, kierującą się zawsze interesami harcerzy. W trakcie swojej kadencji znacząco rozwinęła ruch harcerski, przyciągając nowych członków do Hufca ZHP w Kaliszu. Jej charyzma łączy młodych i starszych instruktorów, podkreślając ich rolę w kształtowaniu młodego społeczeństwa. Aktywnie reaguje na potrzeby mieszkańców miasta, angażując się w różne inicjatywy społeczne. W 2023 roku zorganizowała pomoc dla dzieci podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego oraz półkolonie dla dzieci. Odwiedza lokalne instytucje, przekazując Betlejemskie Światło Pokoju jako znak pojednania i braterstwa. Angażuje się także w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy organizując akcje charytatywne. Dzięki jej inicjatywie zmodernizowany został budynek Hufca ZHP. Zawsze uśmiechnięta, gotowa służyć społeczności harcerskiej w Kaliszu.

Czesława Krymarys. Społeczniczka z Kalisza, aktywna na rzecz Osiedla Rajsków i miasta. Od 2011 roku przewodnicząca Rady Osiedla Rajsków. Zorganizowała liczne imprezy kulturalne, wydarzenia integracyjne i festyny. Była inicjatorką powstania ,,Rajskiej Polany”, na której od 2012 roku odbywają się różnorodne wydarzenia integrujące lokalną społeczność. We współpracy z mieszkańcami Osiedla Rajsków dba o przestrzeń dla dzieci, w tym plac zabaw. Skutecznie pozyskuje środki dla swojego osiedla m.in. korzystając z budżetu obywatelskiego Kalisza i funduszy z różnych źródeł. Dzięki jej działaniom zmodernizowano most na rzece Swędrni i ulicę Rajskowską oraz zainstalowano oświetlenie wzdłuż ścieżki pieszo-rowerowej na Wale Matejki. Jej inicjatywy przyczyniły się do poprawy infrastruktury i życia społeczności Osiedla Rajsków.

Vanessa Kujawiak. Reprezentuje Kalisz podczas różnych wydarzeń kulturalnych w kraju i za granicą. Jest finalistką programów takich jak „You Can Dance – Nowa Generacja” czy „Mam talent”, w których promuje nasze miasto. Buduje poczucie wartości u dzieci poprzez swoje innowacyjne zajęcia „Hybryda Vanessy Power”. Regularnie występuje na festiwalach i koncertach, inspirując rówieśników i dzieci do realizacji marzeń. Jest ambasadorką marki Dettol i Soulsfeng New York oraz współpracuje ze znanymi artystami. Organizuje coroczny „Festiwal Dobra - Głos Ulicy” w Kaliszu, integrując dzieci z artystami. Pokazuje, jak ważna jest rola rodziców we wspieraniu dzieci i realizacji ich marzeń. W 2023 roku otrzymała odznaczenie Młodego Lidera od organizacji sportowej United Through Sports w Berlinie. Ma wielkie serce, wybitny talent, wspiera i pomaga w realizacji marzeń. Jej działania przyczyniają się do pozytywnego wizerunku Kalisza oraz inspirują innych do działania na rzecz społeczności.

Edyta Marciniak. Pracuje jako dzielnicowa na osiedlu Asnyka oraz jest policjantką w Wydziale Prewencji i Profilaktyki Społecznej. Należy do zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji, gdzie wykorzystując swoje doświadczenie dziennikarskie. Oprócz pracy zawodowej od lat propaguje aktywny i sportowy styl życia. Współorganizuje imprezy biegowe (m.in. jest jedną z organizatorek biegu policyjnego Smerfna Piątka) oraz uczestniczy w nich, osiągając doskonałe wyniki. Promuje miasto Kalisz poprzez udział w zawodach zarówno krajowych jak i międzynarodowych. W Kaliszu można jej kibicować podczas różnych wydarzeń sportowych, takich jak Bieg Ptolemeusza czy Triathlon Calisia. Edyta jest przykładem niezwykle silnej i zdeterminowanej kobiety. Pomimo wypadku w 2018 roku, gdy została podczas przygotowań do maratonu potrącona w Budapeszcie przez samochód, szybko wróciła do aktywności i sportowych wyzwań. Kontynuuje udział w biegach i maratonach. Jej historię można traktować jako inspirację do pokonywania przeszkód i dążenia do celów mimo trudności. To nie tylko policjantka i sportowiec, ale także wzór wytrwałości i determinacji dla innych.

Agnieszka Świderska. Wyjątkowa kobieta, dzięki niezwykłemu zaangażowaniu społecznemu jest inspiracją dla wielu osób. Pełni funkcję pełnomocnika Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn im. św. Brata Alberta w Kaliszu, działając na rzecz poprawy warunków życia najbardziej potrzebujących. Jej zaangażowanie w organizację misji społecznych i wsparcie osób starszych zyskuje uznanie społeczności lokalnej i międzynarodowej. Znakomita przedsiębiorczyni, inicjatorka wielu projektów, przyczynia się do tworzenia nowych miejsc pracy. Jest mentorką dla kobiet, udowadniając, że determinacja i pasja mogą pokonać wszelkie przeszkody. Jej zaangażowanie w promowanie równouprawnienia płci i wspieranie kariery kobiet w biznesie zasługuje na szczególne uznanie. Jest źródłem inspiracji dla innych, motywując do działania i zmiany na lepsze. Jej praca społeczna oraz sukcesy w biznesie są godne uznania i podziwu. Jest wzorem determinacji, pasji i oddania dla społeczności lokalnej oraz wszystkich, którzy aspirują do pozytywnych zmian.

Marta Walczykiewicz. Najbardziej utytułowana zawodniczka w historii naszego miasta, reprezentowała Kalisz na trzech igrzyskach olimpijskich i dwóch igrzyskach europejskich. Trenuje od najmłodszych lat, jej różowy kajak zwany pieszczotliwie ,,Jaszczurem” znają chyba wszyscy kaliszanie. Mając 15 lat zdobyła swój pierwszy medal, a potem kolejne. Wielokrotna mistrzyni Polski. Wywalczyła złoty medal na mistrzostwach świata w 2014 roku, jest pierwszą w historii Polski mistrzynią igrzysk europejskich, a także wicemistrzynią olimpijską z Rio de Janeiro z 2016 roku. Legenda polskiego kajakarstwa, posiada 130 medali mistrzowskich. Odznaczona Złotym Krzyżem za Zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej. Aktywnie wspiera Schronisko dla zwierząt i akcje charytatywne. Angażuje się w działania promocyjne miasta Kalisza. Kajakarstwo to nie jest jej jedyna pasja, uwielbia wędrówki po górach, Portugalię, kocha naturę i zwierzęta. Ostatnio wstąpiła do Wojska Polskiego.

Aleksandra Wierzbowska. Podróżniczka, fotografka, dokumentalistka i dziennikarka. Aktywnie uczestniczy w projektach poszerzających wiedzę o ludziach i świecie. Podróżuje nieprzerwanie od siedmiu lat, eksplorując świat rowerem i pieszo. Na rowerze przejechała Bałkany, wędrowała po Islandii, Laponii, Himalajach i Nepalu. Pasjonuje się wspinaczką wysokogórską i dokumentuje wyprawy w najwyższe góry. Współpracuje z renomowanymi wydawnictwami i organizacjami, w tym z Królewskim Towarzystwem Geograficznym. Jest inicjatorką projektu ,,Droga Kobiet”, mówiącego o przemocy seksualnej, przeciwdziałaniu jej, świadomości na temat zagrożeń, a także o bezpieczeństwie kobiet w podróży. Promuje siostrzeństwo. Dzieli się własnymi doświadczeniami, by wesprzeć inne kobiety. Zaangażowana w kampanię przeciwko przemocy seksualnej i przemocy wobec kobiet. Jej działania mają istotny wpływ na promocję równości i bezpieczeństwa kobiet.

Ewa Witczak. Działalność społeczną łączy z pasją i miłością do miasta oraz jego mieszkańców. Otrzymała tytuł ,,Przyjaciel Szkoły” za zaangażowanie w działalność Szkoły Podstawowej nr 11 w Kaliszu. Współpracowała z Domem Dziecka przy ul. Skarszewskiej, realizując projekty dla podopiecznych. Pełniła funkcję przewodniczącej Rady Osiedla Chmielnik. Podczas jej kadencji osiedle otrzymało nową infrastrukturę, w tym kanalizację i sieć gazową. Dzięki jej działaniom komfort życia lokalnej społeczności znacząco wzrósł. Przez dwie kadencje pracowała jako radna w Radzie Miasta Kalisza. Obecnie jest przewodniczącą Kaliskiej Rady Seniorów i wiceprzewodniczącą Rady Osiedla Winiary. Zainicjowała w Kaliszu utworzenie ,,Okna Życia”, które prowadzone jest przez siostry Nazaretanki. Jest inicjatorką i realizatorką projektów międzypokoleniowych, m.in. potańcówek dla seniorów i balów karnawałowych.


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto