Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Pomocą jest już wezwanie pomocy" - najważniejsze wytyczne z zakresu pierwszej pomocy podpowiadają ratownicy

Alicja Tylkowska
Alicja Tylkowska
Wideo
od 16 lat
Pierwsza pomoc, to zbiór działań podjętych w celu zapewnienia natychmiastowej pomocy medycznej osobie, która doznała nagłego wypadku lub nagłego zachorowania. Jej głównym celem jest utrzymanie życia, uniknięcie dalszych szkód oraz złagodzenie bólu i cierpienia poszkodowanego do czasu przybycia profesjonalnej opieki medycznej. To podstawowa definicja "pierwszej pomocy", ale, tak naprawdę, to szereg działań w zakresie ratowania życia i zdrowia ludzkiego.

Udzielanie pierwszej pomocy, to powinien być odruch. I, jako taki, każdy go ma. Niemniej należy pamiętać, że nie każdy takiej pomocy może udzielać - przede wszystkim dzieci i inne osoby poniżej 18-tego roku życia mają tu ograniczone pole manewru. Także osoby, które nie znają podstaw udzielania takiej pomocy, powinny działać ostrożnie.

Należy pamiętać, że pomocą jest już wezwanie pomocy, czyli zadzwonienie na numer alarmowy 112. Jednak warto wyedukować się i pomóc tej osobie pamiętając o kilku ważnych zasadach - powiedział Jakub Szulc, ratownik medyczny.

Pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie. To jest najważniejsze.

Drugą sprawą jest, aby ocenić sytuację. Ilu poszkodowanych mamy, w jakim są stanie, następnie wezwać służby ratunkowe, numer 112 i przejść już do działań ratowniczych, jeśli takowe są potrzebne - dodaje Jakub Szulc.

Należy sprawdzić stan osoby poszkodowanej.

Po podejściu do takiego człowieka musimy potrząsnąć go za ramię z pytaniem, czy wszystko z nim jest w porządku. Jeśli jest nieprzytomny, to warto przywołać kogoś do pomocy. Co dalej?
"Podchodzimy do niego, odchylamy głowę do tyłu, udrażniamy drogi oddechowe i sprawdzamy przez 10 sekund oddech. Tych oddechów powinno być dwa przez te 10 sekund. Następnie, jeśli tego oddechu nie będzie, jeśli oddech nie nastąpił, możemy przejść do uciskania klatki piersiowej. Przy czym uciskamy klatkę piersiową cały czas, nie zajmujemy się już wdechami. I przerywamy tylko w czterech przypadkach: w momencie, kiedy jest niebezpiecznie, kiedy przyjedzie zespół ratownictwa medycznego, kiedy wrócą oznaki życiowe oraz kiedy będziemy wyczerpani - mówił ratownik, Jakub Szulc.

Zachowanie spokoju.

W sytuacjach nagłych łatwo stracić zimną krew, dlatego ważne jest zachowanie spokoju. To pozwoli lepiej ocenić sytuację i udzielać odpowiedniej pomocy.

Ważna jest również kontrola krwotoków.

W przypadku jeśli są zauważalne, warto postarać się zatrzymać krwawienie poprzez uciskanie bezpośrednio na ranę. Jeżeli jest to możliwe, warto unieść ranę powyżej poziomu serca, aby zmniejszyć przepływ krwi. Gdy pojawią się służby medyczne należy natychmiast poinformować o wystąpieniu krwawienia.

Udzielanie pierwszej pomocy psychicznej.

Pamiętajmy również, jeśli poszkodowana osoba jest przytomna, o udzieleniu jej wsparcia emocjonalnego. Czasami sama obecność, towarzystwo i wysłuchanie, mogą być bardzo pomocne w trudnych sytuacjach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Pomocą jest już wezwanie pomocy" - najważniejsze wytyczne z zakresu pierwszej pomocy podpowiadają ratownicy - Chodzież Nasze Miasto

Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto