Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Program „Czyste jeziora – czysty zysk” szansą na ratunek zalewu w Szałem?

Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ewelina Samulak-Andrzejczak
Bartłomiej Hypki, archiwum
Na terenie całego województwa wielkopolskiego ma być realizowany program Czyste jeziora – czysty zysk. Ma on na celu ratowanie wielkopolskich akwenów. Takich jak choćby zbiornik w Szałem. Czy jest cień szansy na ratunek zalewu?

- Czyste jeziora – czysty zysk to idea, którą chcemy przekuć w wieloletni program ratowania wielkopolskich akwenów. Tak wiele jezior w naszym regionie wymaga szybkiej interwencji, postawienia tamy zanieczyszczeniom, rekultywacji. A każdy taki akwen to też szansa na to, by pobudzić rozwój "małych ojczyzn", stworzyć nowe miejsca pracy– mówi Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

Zanieczyszczone jeziora nie tylko świadczą jak najgorzej o naszej wrażliwości ekologicznej, ale w bezpośredni sposób przyczyniają się do zahamowania rozwoju i w efekcie zahamowania procesu pomnażania dobrobytu przez gminy.

- Brudna, często toksyczna woda, uniemożliwia rozwój usług związanych z wypoczynkiem, rekreacją, turystyką czy sportem. Lokalna społeczność traci gigantyczne pole możliwej aktywności. Tak dzieje się w wielu miejscach Wielkopolski – czytamy na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Jednym z takich zaniedbanych akwenów jest zbiornik w Szałem. Czy ten program to szansa na ratunek dla zalewu?

- Wspólnie ze Stowarzyszeniem z Opatówka, z samorządowcami i posłem Mariuszem Witczakiem rozmawialiśmy o możliwości oczyszczeniu jeziora w Szałe. Mówiliśmy o zbiorniku, nad którym tak wielu ludzi lubiło wypoczywać a niestety jego stan nie jest zadowalający. Wiele osób boi się do niego w tej chwili wchodzić. Trenują na nim zawodnicy z klubu Szturwał Kalisz a także Marta Walczykiewicz. Chcemy by z tych zbiorników można daje było korzystać i korzystali też z nich sportowcy - mówił podczas jednej z konferencji zorganizowanych w Kaliszu Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

W momencie rozpoczęcia programu uruchomiony zostanie system konwersatoriów, konferencji i warsztatów wymiany doświadczeń, tak aby na płaszczyznach naukowej i samorządowej przekazywać zebraną wiedzę osobom, które będą się angażowały w rekultywację i zagospodarowanie innych akwenów Wielkopolski. Chodzi o to, aby każde kolejne jezioro mogło wkroczyć w etap rekultywacji szybciej.

- Tego typu projekty polegają na pomyśle i wypracowaniu pewnych rozwiązań. Trzeba zebrać ludzi, zbudować grupę, która będzie to konsekwentnie realizowała. Jest to proces. Nie są to szybkie przedsięwzięcia. Będą wymagały badań, zastosowania szczegółowych pomysłów na oczyszczenie jeziora i wody, tak by się nie okazało, że po 3 latach problemy wracają - mówił podczas konferencji poseł Mariusz Witczak.

13 kwietnia Departament Zarządzania Środowiskiem i Klimatu zorganizował w Sali Sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu konferencję, w której wzięło udział blisko 50 samorządowców, czołowych naukowców zajmujących się problemem, przedstawicieli NGO oraz Wód Polskich. 

ZOBACZ TAKŻE:

Jubileuszowe X Ogólnopolskie Otwarcie Sezonu Motocyklowego i...

Uroczystość świętego Floriana w gminie Mycielin. Druhom przy...

Ogólnopolska pielgrzymka robotników i pracodawców do świętego Józefa w Kaliszu

Ogólnopolska pielgrzymka robotników i pracodawców do święteg...


Obserwuj nas także na Google News

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto